Komáre nenávidia bazalku, vratič likviduje kliešťe a šalvia zaženie muchy: Zoznam bežných rastlín a škodcovia, ktorých odpudzujú!

Na svete azda niet človeka, ktorý by sa rád delil o svoj príbytok s nechcenými návštevníkmi zo sveta hmyzu. A to najmä preto, že sa živia našou krvou alebo našimi potravinami, ktoré často intoxikujú a rozmnožujú sa rýchlejšie ako čokoľvek iné na svete.

Mravce, šváby, blchy žijúce na domácich zvieratách… Na všetky tieto nevítané tvory predsa musí existovať riešenie, vďaka ktorému sa našim obydliam vyhnú oblúkom a to bez toho, aby sme museli siahnuť po toxických chemikáliách.

Skúste tieto domáce recepty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu i vašej peňaženke…

Nechtík

Začnime rastlinou, ktorej vôňu nemajú radi komáre, muchy ale ani väčšina ľudí.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Reč je o nechtíku.

Nájdete ho v rôznych odrodách a má naozaj pekné kvety a ozdobné listy. Len tá jeho „vôňa“ sa dá považovať skôr za zápach.

V záhrade vám však urobí dokonalú službu a odpudzuje dokonca aj škodcov, ktorí by mohli ohroziť vašu úrodu paradajok. 

Vratič na mole, muchy a mravce

Vďaka intenzívnemu zápachu a látkam, ktoré obsahuje, odpudzuje škodcov a má insekticídne vlastnosti.

Takže ak sa chceme zbaviť bytovej mole, zavesíme v šatníku bavlnenú tašku so sušenou bylinkovou vňaťou.

Na terase si len dajte čerstvú bylinu do vázy a obťažujúci hmyz (napr. Muchy, komáre, kliešte) sa bude od vás držať ďaleko.

Keď vás v záhrade trápi invázia mravcov, postriekajte mravenisko odvaromom z vratiča – mravce zmiznú.

Bazalka

3681654250_a2a538917a

Bazalka je obzvlášť účinná pre paradajky, papriky a kapustovitú zeleninu.

Vo veľkých skleníkoch v ktorých sa paradajky pestujú, sa zvykne bazalka sadiť medzi priesady priesadami.

Táto metóda je obzvlášť rozšírená u pestovateľov z južných krajín, ktorý vedia, že paradajky a bazalka k sebe patria nielen na tanieri, ale aj v pôde.

Bazalka rastliny chráni pred hmyzom a látky, ktoré vylučuje, prospievajú zdraviu a správnemu vývoju rastlín. Viac o zázračnom vplyve bazalky na ďalšie rastliny si môžete prečítať TU.

Mäta

Mäta je veľmi aromatická bylinka a škodcovia ju cítia už z diaľky.

Mäta je prirodzeným silným pesticídom, ktorý odháňa hmyz, mušky, komáre a ďalších škodcov.

Odporúča sa však pestovať ju v kvetináčoch, nie v priamo v pôde, v ktorej pestujete iné plodiny.

Mäta sa totiž rýchlo rozrastie a jej rozpínajúci sa koreňový systém by mohol poškodiť plodiny, ktoré má ochraňovať.

Petúnie

Petunia-Weizmann001

Tieto kvietky nás tešia na balkónoch či terás a okrem potešenia pre oko, ich môžete skvele zužitkovať aj pre vašu záhradu. Zasaďte ich do blízkosti paradajok, papriky či fazule.

Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a vašu zeleninu ochránia pred voškami, rožkatcami a ďalšími chrobákmi, ktoré si na vašej úrode radi pochutnajú.

Aksamietnica

záhrada screenshot

Táto rastlina je na rozdiel od ostatných známa svojou špecifickou vôňou, alebo skôr zápachom, ktorý nevonia ľuďom a je veľmi nepríjemný aj pre vošky. Tieto zapáchajúce rastliny sú nenáročné na starostlivosť, ale je potrebné zvyknúť si na ich zvláštnu arómu. Buďte si však istí, že vošky a ďalší škodcovia si nezvyknú a rastliny veľmi rýchlo opustia.

Levanduľa

Táto vďačná rastlina je čoraz častejšie ozdobou našich záhrad. Okrem toho však záhon levandule tvorí aj prirodzenú bariéru proti škodcom. Jej vôňu neznášajú mušky, vošky, blchy, mravce a silno odpudzuje aj komáre – túto vlastnosť môžete využiť aj vy na ochranu pred otravným hmyzom počas letných mesiacov.

Šalvia

Výborne funguje proti mynárikovi kapustovému a muchám- Táto užitočná bylinka odpudzuje dotieravého motýľa lepšie, ako chemické prostriedky a postreky. Nasaďte ju do blízkosti zeleninových záhonov a okrem liečivého šalviového čaju budete mať pokoj aj s lietajúcim príživníkom.

Kocúrnik obyčajný

Možno ste o tejto rastline už počuli v iných súvislostiach, no len nedávno vyšiel výskum, ktorý zistil, že táto rastlina predstavuje pre kliešte jedného z najväčších prirodzene sa vyskytujúcich nepriateľov. Reč je o rastline s názvom kocúrnik obyčajný, ktorú možno poznáte podľa podoby s levanduľou. Ak máte na záhrade mačku a prišla do kontaktu s touto rastlinou viete, že vôňa tejto rastliny ich privádza do vytrženia. Iní zas budú poznať liečivé vlastnosti kocúrnika –  čaje z kocúrnika sa podobajú mätovým, ale sú menej aromatické. Pôsobí proti kŕčom, hnačke,črevnej plynatosti a zápalom dýchacích ciest. používa sa na zastavenie hnačky a kolikových bolestí, proti nadúvaniu a pri zápale priedušiek – aj pri chronickej bronchitíde.

Podľa štúdie na štátnej univerzite v Iowe môže už vysadenie jednej rastliny spôsobiť výrazné zníženie počtu kliešťov na záhrade. Ak máte väčšiu záhradu, samozrejme potrebujete rastlín viac, jej silice sú však vysoko účinné v okruhu až niekoľkých metrov.

Z výsledkov porovnania kocúrnika s bežne dostupnými insekticídmi sa ukazuje, že rastlina je účinnejšia a pôsobí nepretržite v mieste, kde rastie.  Dôvodom je látka zvaná nepetalaktón.

Táto organická chemická zlúčenina, sa často objavuje aj v éterických olejoch, mali by ste ale vedieť nepetalaktón je 10-krát účinnejší ako DEET, ktorý je hlavnou zložkou repelentov.

Myrta obyčajná

Olej v listoch tejto rastliny sa komárom nepáči a preto ju môžete využiť ako účinný ekologický štít na terasách, či balkónoch. Preferuje svetlé miesto, ale nie priame slnečné žiarenie.

Treba ju pravidelne zalievať a za to vám bude okrasou, aj dobrým pomocníkom v boji proti otravnému hmyzu.

Plektrant ťahavý

Táto zaujímavá ťahavá rastlina má takisto schopnosť odpudzovať muchy a komáre.

Stačí jej len výživný substrát, polotieň a vhodná opora, a dokáže vytvoriť stenu, cez ktorú k vám komár určite neprenikne.

Rozmarín

Výborná bylinka v kuchyni, ktorú využijete napríklad aj pri grilovačke na odpudenie hmyzu. Stačí pár stoniek hodiť do ohňa a máte pokoj od komárov, aj iného otravného hmyzu.

Tymian

Tymian je bylinka so superschopnosťami.

Nielen že je výborná pri dochutení rôznych pokrmov a má liečivé účinky pri infekcii dýchacích ciest, je aj skvelým odpudzovačom múch, kliešťov a komárov.

Darí sa mu aj v črepníku, preto by rozhodne nemal chýbať vo vašej kuchyni.

Foto: pixabay