9 zázračných izboviek, ktoré vyčistia vzduch, uvoľnia dýchacie cesty a pomôžu k lepšiemu spánku: Dajte si ich do spálne!

Dnes sa s Vami podelíme o cenné tipy, ktoré Vám pomôžu pri výbere „zelených priateľov“. Všetky z nich majú spoločného menovateľa. A tým je blahodárny vplyv na organizmus počas spánku. S týmto rastlinami vo vašej spálni si kvalitnejšie oddýchnete a bude sa vám omnoho lepšie dýchať.

 

Rastliny pre dobré dýchanie, lepší sánok a čistý vzduch v spálni

Plektrant (nádchovník)

Stačí, ak si ho dáte do izby a jeho silice vám pomôžu lepšie dýchať. Plektrant nielenže oživí miestnosť, ale má aj zdravotné účinky a blahodarne pôsobí na ľudské telo. Táto rastlina si poradí si s upchatými dutinami spôsobenými chorobami, alergiami a taktiež priaznivo pôsobí aj pri astme. 

Ak jemne stlačíte jeho listy, uvoľnia sa aromatické silice, ktoré pôsobia podobne ako nosové spreje. Otvoria a uvoľnia dýchacie cesty. Dokonca ani nemusíte stláčať listy, keďže malé množstvo silíc vypúšťa rastlina neustále do ovzdušia. Preto sa vám v miestnosti, kde sa rastlina nachádza, lepšie dýcha ako v ostatných.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Eukalyptus (Eucalyptus globulus)

Eukalyptus je často odporúčaný pri liečbe kašľa, bežného nachladnutia, nádchy. Je obsiahnutý v mnohých sirupoch. Odborníci na rastlinnú liečbu doporučujú eucalyptus užívať vo forme čaju z čerstvých listov a ako kloktadlo pri liečbe bolesti hrdla, zápalu prinosových dutín a zápalu priedušiek. Už jeho prítomnosť v miestnti je však leičivá a uoľňuje dýchacie cesty. Môžu za to silice obsiahnuté v listoch rastliny. Ide tiež o jednu z najlepších čističiek vzduchu s výrazným antibakteriálnym účinkom.

Aloe vera

Je to zázračná rastlina, ktorá si poradí s takmer úplne každou chorobou. Máte už dosť nočného prehadzovania sa? Aloe vera je izbová rastlina, ktorú si povinne zadovážte do spálne. NASA vytvorila zoznam kvetov, ktoré najviac zlepšujú kvalitu vzduchu. Aloe vera tam samozrejme nechýba.

Brečtan popínavy

Dokáže výrazne prečistiť vzduch a odstraňuje vzdušné plesne. Brečtan popínavý si nežiada veľa slnečného žiarenia. Avšak dajte si záležať, aby bol mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Bazalka

Hojne sa využíva v gastronómii, ale ani liečivé účinky nie sú tejto rastline cudzie. Odháňa komáre, muchy a má bladárny stav aj na psychiku – zaháňa úzkosti i depresie.

Jazmín

Jazmín upokojuje telo i myseľ. Kvalitu spánku zlepšuje aj tým, že potláča úzkosť. Navyše, tento izbový kvet podporuje bdelosť a produktivitu počas dňa. S jazmínom v spálni bude zvuk ranného budíka oveľa príjemnejší.

Svokrin jazyk

Svokrin jazyk ozdravuje vzduch v byte neustálou produkciou kyslíka. Bojuje proti toxínom vo vzduchu a bytovej chémii. Je to absolútne nenáročná rastlina a napriek tomu vyzerá krásne.Dostatok kyslíka uvoľňuje aj v noci. Zároveň z ovzdušia odoberá nepotrebný oxid uhličitý, čím výrazne zlepšuje naše dýchanie.

Zelenec chochlatý

Zelenec chochlatý likviduje zdraviu nebezpečný formaldehyd, ktorý sa do vzduchu dostáva bežne v každej domácnosti. Okrem toho udržiava kyslík v miestnosti a absorbuje rôzne pachy či výpary. Kvalita vzduchu s ním rastie prudko hore.

Levanduľa

Levanduľa je známa svojou úžasnou vôňou, no má aj upokojujúce účinky. Znižuje stres a úzkosť a zlepšuje spánok všetkým vekovým kategóriám.

Levanduľa spomaľuje srdcovú frekvenciu a tlmí pohyb očí. Dosiahnete s ňou hlbší spánok. Na otravné prehadzovanie sa a zdĺhavé zaspávanie rovno zabudnite.

Foto: pixabay