Len ich dajte do záhrady a nechajte robiť svoju prácu: Tieto rastliny ochránia vašu záhradu pred inváziou škodcov!

Po nie príliš studenej zime sa už teraz objavujú prvé problémy s inváziou škodcov. Vošky, hmyz, slimáky a iní škodcovia si radi pochutnajú na našich priesadách, kvetoch a dokážu spoľahlivo zmariť vyhliadky na bohatú úrodu. Najčastejším a najrýchlejším spôsobom, akým so škodcami bojujeme je pomocou chemických prostriedkov z obchodu. Tieto síce dokážu dočasne pomôcť a škodcov zlikvidujú, ale neprospievajú ani nám. Domáce plodiny predsa pestujeme preto aby sme mali šetrne dopestované plodiny bez chémie a pesticídov.

Riešenie ponúka príroda!

Riešenie nám opäť ponúka samotná príroda. Nájdeme v nej zázračné rastliny, ktoré možno pestujete celkom bežne, no dosiaľ ste netušili, čo skutočne dokážu. Ich prítomnosť v záhrade totiž pôsobí ako silný a 100% prírodný pesticíd, ktorý škodcami odpudzuje už z diaľky. Za tieto účinky môže prítomnosť éterických olejov, ktoré rastliny vylučujú okolo seba. Vďaka týmto olejom je ich vôňa pre nás príjemná, ale na hmyz pôsobí presne opačne. O ktoré rastliny ide?

Bazalka

3681654250_a2a538917a

Bazalka je obzvlášť účinná pre paradajky, papriky a kapustovitú zeleninu. Vo veľkých skleníkoch v ktorých sa paradajky pestujú, sa zvykne bazalka sadiť medzi priesady priesadami. Táto metóda je obzvlášť rozšírená u pestovateľov z južných krajín, ktorý vedia, že paradajky a bazalka k sebe patria nielen na tanieri, ale aj v pôde. Bazalka rastliny chráni pred hmyzom a látky, ktoré vylučuje, prospievajú zdraviu a správnemu vývoju rastlín. Viac o zázračnom vplyve bazalky na ďalšie rastliny si môžete prečítať TU.

Mäta

Mäta je veľmi aromatická bylinka a škodcovia ju cítia už z diaľky. Mäta je prirodzeným silným pesticídom, ktorý odháňa hmyz, mušky, komáre a ďalších škodcov. Odporúča sa však pestovať ju v kvetináčoch, nie v priamo v pôde, v ktorej pestujete iné plodiny. Mäta sa totiž rýchlo rozrastie a jej rozpínajúci sa koreňový systém by mohol poškodiť plodiny, ktoré má ochraňovať.

Petúnie

Petunia-Weizmann001

Tieto kvietky nás tešia na balkónoch či terás a okrem potešenia pre oko, ich môžete skvele zužitkovať aj pre vašu záhradu. Zasaďte ich do blízkosti paradajok, papriky či fazule. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a vašu zeleninu ochránia pred voškami, rožkatcami a ďalšími chrobákmi, ktoré si na vašej úrode radi pochutnajú.

Aksamietnica

záhrada screenshot

Táto rastlina je na rozdiel od ostatných známa svojou špecifickou vôňou, alebo skôr zápachom, ktorý nevonia ľuďom a je veľmi nepríjemný aj pre vošky. Tieto zapáchajúce rastliny sú nenáročné na starostlivosť, ale je potrebné zvyknúť si na ich zvláštnu arómu. Buďte si však istí, že vošky a ďalší škodcovia si nezvyknú a rastliny veľmi rýchlo opustia.

Levanduľa

Táto vďačná rastlina je čoraz častejšie ozdobou našich záhrad. Okrem toho však záhon levandule tvorí aj prirodzenú bariéru proti škodcom. Jej vôňu neznášajú mušky, vošky, blchy, mravce a silno odpudzuje aj komáre – túto vlastnosť môžete využiť aj vy na ochranu pred otravným hmyzom počas letných mesiacov.

Citrónová tráva proti muchám, komárom aj kliešťom

Vôňa citrónovej trávy je často využívaná aj v repelentoch a prostriedkoch proti hmyzu. Pravdou je, že jej vôňa pôsobí na otravný hmyz až toxicky. Vyhýbajú sa jej teda už z diaľky. Preto sa citrónová tráva pestuje v blízkosti dvier, okien, na terasách či balkónoch. Vytvára prirodzenú bariéru proti nepríjemným lietajúcim návštevníkom našich bytov. Pri rodinnej grilovačke alebo posedení na terase si jej účinky nebudete vedieť vynachváliť. Citrónová tráva však odpudzuje aj lezúci hmyz, predovšetkým pavúky a nebezpečné kliešte.

Dnes najobľúbenejšie