Majte vo svojom dome aspoň 1 z týchto rastlín: Skutočné „kyslíkové bomby“ – likvidujú baktérie, toxíny a čistia vzduch!

Kvalita vzduchu v miestnostiach, kde trávime väčšinu svojho času, má na naše zdravie veľký vplyv.

Kvalita vzduchu v miestnostiach, kde trávime väčšinu svojho času, má na naše zdravie veľký vplyv. V interiéroch sa kumulujú látky, ktoré nám škodia. Najčastejšie ide o baktérie, choroboplodné zárodky, toxíny, alebo škodlivé plyny ako benzén alebo formaldehyd. Nezabúdajte, že domáci vzduch môže byť ešte škodlivejší ako ten vonku.

Vylepšiť kvalitu vzduchu vnútorného prostredia dokážu obyčajné izbové rastliny. Rastliny sú tak skvelými pomocníkmi pri vytváraní zdravého bývania.

Rastliny boli testované v mnohých štúdiách a ako filtre vzduchu obstáli výborne – zo vzduchu odstránili až 85% škodlivín.

Tieto rastliny pôsobia v interiéri ako zelená čistička vzduchu:

Antúria (Anthurium andraeanum)

1947905-650-1463572839-shutterstock_45233809

Zvlhčuje vlhkosť vzduch tak, že saturuje vzduch vodnými parami. Rastlina absorbuje xylén, toluén a mení ich na neškodné látky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Gerbera (Gerbera jamesonii)

2

Táto kvitnúca rastlina je užitočná pri neutralizácií toxických činidiel, ako je napríklad benzén, formaldehyd a trichlóretylén. Umiestnite ju na teplejšie miesto s dostatok svetla, aby mohla svoju prácu vykonávať na 100%.

Potosovec zlatý (Scindapsus)

3

Rastlina, ktorá je ako stvorená na pestovanie v priestoroch s nedostatkom svetla. Prežije aj v zafajčenej kancelárii a spoľahlivo likviduje benzén a formaldehyd. Nezabúdajte však, že ide o jedovatú rastlinu, ktorá musí byť pestovaná mimo dosahu detí a domácich zvierat.

Aglaonema

4

Večne zelená a pritom nenáročná na pestovanie. Nepotrebuje veľa svetla, ale vyžaduje dostatočnú vlhkosť. Za to sa vám odvďačí filtrovaním škodlivých plynov, ako benzén alebo formaldehyd. Plody a šťava tejto rastliny sú jedovaté.

Zelenec chochlatý (Chlopophytum comosum)

1946905-650-1463572839-shutterstock_370927343

Táto rastlina je podľa štúdie NASA favoritom pri čistení vzduchu vo vašom byte či kancelárii. Je pekná na pohľad a len svojou prítomnosťou likviduje 85% škodlivých látok vo vzduchu. Navyše, táto rastlina je neškodná pre ľudí aj zvieratá a je skutočne nenáročná na pestovanie.

Brečtan

6

Veľmi dobre znáša zlé svetelné podmienky. Pohlcuje benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd a trichlóretylén. Tiež pomáha eliminovať niektoré alergény – napríklad plesne.

Azalka

7

Táto rastlinka s krásnymi a bohatými kvetmi vám pomôže udržať vzduch v interiéri bez formaldehydu, ktorý sa uvoľňuje z preglejky, nábytku a kobercov. Azalka má krásne kvety a kvitne pomerne dlho, ale vyžaduje vašu pozornosť a starostlivosť.

Svokrin jazyk

8

Veľmi vytrvalá a veľmi odolná rastlina, ktorá sa adaptuje takmer na všetkých miestach a stále rastie. Vyniká najmä jej schopnosť bojovať proti formaldehydu, benzénu, trichlóretylénu či už v byte alebo v kancelárii. V noci táto rastlina absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík.

Dracéna lemovaná

9

Dracéna rastie veľmi pomaly, ale rozhodne sa oplatí počkať si. Dospelá Dracéna vás zbaví xylénu, trichlóretylénu a formaldehydu. Rastlina potrebuje dostatočný priestor, pretože je pomerne vysoká oproti iným izbovým rastlinám. Dracéna obľubuje miesta s miernym slnečným žiarením.

Filodendron

10

Vyniká v svojej schopnosti odstrániť baktérie, formaldehyd a ďalšie toxíny z ovzdušia. Preferuje skôr tienisté miesta v byte alebo v kancelárii. Starostlivosť o túto rastlinu je veľmi jednoduchá, ale nezabúdajte, že môže byť nebezpečná pre deti a domáce zvieratá.

Nephrolepis

11

Vzduch v interiéri zvlhčuje a čistí od formaldehydu, oxidu uhoľnatého a xylénu. Najlepšie sa jej darí na tienistom stanovišti. Nezabúdajte však na pravidelné zavlažovanie.

Lopatkovec

12

Krásna a veľmi vďačná izbová rastlina. Je známa svojou vynikajúcou schopnosťou zbavovať vzduch toxických látok ako napríklad benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu, toluénu a xylénu. Nezabúdajte mu pravidelne z listov odstraňovať prach, jeho čistiace schopnosti budú ešte silnejšie.

Bambusová palma

13

Umiestnite ju vedľa lakovaného nábytku. Táto palma bude likvidovať benzén, formaldehyd a ďalšie škodlivé látky, ktoré takýto nábytok uvoľňuje do ovzdušia.

Šeflera

14

Jej krásne lesklé listy pôsobia ako lapače formaldehydu, toluénu a benzénu zo vzduchu.

Chryzantéma

15

Táto krásne kvitnúca rastlina s pestrofarebnými kvetmi je nielen peknou dekoráciou interiéru, ale vynikajúco vám poslúži aj v boji proti toxínom. Odstraňuje zo vzduchu formaldehyd, xylén, benzén a amoniak. Je to dôkaz, že chryzantéma nepatrí len do záhrady.

zdroj: brightside