Zemiaky sadím každý rok podľa tejto rady a úroda ako z obrázka: Kto chce tento rok zdvojnásobiť úrodu zemiakov, nech si prečíta toto!

Rady starých záhradkárov pre úrodu veľkých a zdravých zemiakov. Ja sa tohto držím každý rok a ak sa budete aj vy, nemôžete sa pomýliť. Táto metóda dokáže úrodu zemiakov skutočne zdvojnásobiť!

Naklíčené zarodia skôr a viac – ale pozor, ako na to!

Aby čo najskôr dorástli do zberovej zrelosti, už koncom februára je treba začať s nakličovaním. Je možné, že nesprávne uskladnené zemiaky v niektorých pivniciach, kde nie je dostatočná tma už klíčia aj samy, to však nie je ono. Dlhé biele neduživé klíčky, ktoré sa plazia za svetlom treba olámať. Pri nakličovaní na svetle vytvoria totiž nové krátke klíčky, zafarbené podľa odrôd. Ak vyženú niektoré zemiaky na svetle príliš dlhé klíčky, treba ich skrátiť.

Ako nakličovať?

Na naklíčovanie vyberte približne rovnaké sadivo, ktoré rovnomerne rozložte v jednej vrstve po debničke. Korunková časť zemiaka, na ktorej je najviac púčikov, má smerovať vždy hore. Debničky potom umiestnite do svetlej vzdušnej miestnosti s teplotou  12 až 15 °C.  Približne za šesť týždňov naklíčia.
Hľuzy so slabými nitkovitými klíčkami alebo  tie, na ktorých sa klíčky nevytvorili alebo sú poškodené plesňou či hnilobou, hneď vyraďte.

Kúpené zemiaky na konzum nenakličujte, pretože sú často chemicky ošetrené proti klíčeniu.

Kartóny od vajec sú skvelý pomocník – nepoškodíte klíčky!

Aby sa korienky pri vyberaní nepotrhali, môžete zemiaky do prepraviek na vajíčka – je to veľmi praktické a obľúbené u záhradkárov.

Otužujte- zemiaky budú silnejšie

Predtým, ako naklíčené zemiaky vysadíte,uložte ich na niekoľko dní do miestnosti s teplotou 6 – 8 °C. Ak chcete ešte urýchliť zber, predklíčené sadivo na 7 až 10 dní pred výsadbou zľahka zasypte primerane vlhkou zmesou rašeliny a kompostu. Zemiaky vytvoria korienky, s ktorými ich potom vysadíte na pripravenú hriadku. Potom rastú naozaj raketovou rýchlosťou.

Nie príliš hlboko

Už náš dedo nám hovorieval, že príliš hlboko zasadené zemiaky prinesú malé plody, plytšie naopak viac a väčšie. Starší ľudia tiež pri nakličovaní zvykli príliš vyrastené klíčky skracovať, aby tak povzbudili rýchlejší rast po zasadení.

Hnojenie môže zmeniť chuť zemiakov!

Pozor na hnojenie organickým hnojom, ten sa môže negatívne podpísať pod chuťou zemiakov.

Odštipujte vrcholy – zemiaky budú väčšie

Ak chcete získať veľké, chutné hľuzy, nezabudnite odštipovať vrcholy. Potom sa živiny budú distrubovať prioritne na raz hľúz. Uskutočniť takýto postup by sa malo 1-2 týždne po kvete.

Prirodzený pomocníci zemiakov – dajte do zemiakov chren

Chren sa veľmi dobre znáša so zemiakmi, odpudzuje pásavku zemiakovú a zvyšuje úrodnosť.

Na kraji zemiakového poľa sa pestuje chren, nechtík, aromatické byliny – všetky majú pozitívny vplyv na zdravie hľúz. Kôpor pomáha odstrašovať pásavku zemiakovú. Pozor si dávajte na slnečnicu, tá by nemala byť zemiakov blízko.

Dnes najobľúbenejšie