Čas muškátov sa pomaly blíži: Vďaka tejto rade vás budú pelargónie po zime opäť tešiť v celej svojej kráse!

Koncom februára a začiatkom marca, keď sa začína príroda pomaly prebúdzať, je čas zobudiť zo zimného spánku aj spiace muškáty a pripraviť ich na letnú kvetinovú nádheru.

Máme pre vás užitočné rady z portálu balkonada, vďaka ktorým vás budú muškáty po prezimovaní tešiť v celej svojej kráse!

Pelargónie počas zimy odpočívajú niekoľko mesiacov a ak im neposkytneme svetlé a teplé miesto, nebudú mať čas na doplnenie energie. Tým pádom sa nedokážu pripraviť na letnú sezónu, takže nebudú tak bohato kvitnúť.

Koncom februára a začiatkom marca ich môžeme začať postupne zvykať na slnečné žiarenie, častejšie zalievanie a môžeme ich aj mierne prihnojiť.

Najskôr odstránime uschnuté listy, potom, ak je to potrebné, zastrihneme stonky asi o 10 cm.

Zdravé odrezky môžete nechať zakoreniť vo výživnom substráte na teplom svetlom mieste a o pár týždňov budete mať nové rastliny.

Muškáty nie je potrebné vysádzať každý rok do čerstvej pôdy, stačí to robiť každé 2 – 3 roky.

V nasledujúcich rokoch po vyčistení odstráňte vrchnú vrstvu pôdy asi do hĺbky 3 – 4 cm a nahraďte ju čerstvou muškátovou zeminou. Potom muškáty dobre zalejte a umiestnite na svetlé miesto.

Ak ste v zime skladovali muškáty bez zeminy, teraz ich treba zasadiť do kvetináčov.

Po výsadbe rastlín do čerstvej pôdy ich treba zastrihnúť do 1/3. Asi po mesiaci ich pohnojte, ale von ich treba dať až vtedy, keď prejdú poslednú ranné mrazy.

Najlepšia jarná výživa

Možno vás to prekvapí, ale podľa našej čitateľky kvetinárky Janky Šimkovičovej je tou najlepšou výživou pre muškáty na jar obyčajné mlieko. Túto radu má od svojej starej mamy a takto postupuje každú jar.

Na jedno vedro s vodou použijem liter nízkotučného mlieka, nalejem, premiešam a zalejem muškáty.

Aj tie muškáty, ktoré rástli v tieni na severnej strane zakvitli a boli stále zelené. Boli krásne aj napriek tomu, že nemali ideálne svetelné podmienky.

Táto výživa prispela aj k posilneniu kmeňa a bujnému rastu. Kvety naskakovali jeden za druhým.

Žltnutie listov

Druhé pravidlo zabráni tomu, aby vašim pelargóniám žltli listy.

Najčastejším dôvodom žltnutia listov je nedostatočný prívod kyslíka do koreňového systému. Môže to byť v dôsledku ťažkej pôdy.

Stačí zobrať obyčajnú pletaciu ihlicu a na niekoľkých miestach pôdu prepichnúť až po samé dno.

Takéto punkcie slúžia ako druh kanálov pre vstup vzduchu do koreňového systému.

Pôda sa tak prevzdušňuje. Navyše, prebytočná vlhkosť sa cez tieto kanáliky rýchlo odparí, čím sa zabráni premokrenej pôde a hnilobe koreňov.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie