Nezáleží, či je práčka nová, alebo má 20 rokov: Toto ju dá do gruntu od špinavého zásobníka, až po filter!

Stále si spomínam na dni, kedy som v dome nemala práčku. Poloautomatické, ručné umývanie – nebolo to také pohodlné a rýchle, ako dnes. Práčka je nenahraditeľným pomocníkom pri každodennom živote, keď sa však začnú ozývať problémy, môže narobiť viac škody, ako osohu – zápach, zle vypraté prádlo, alebo iné problémy, ktoré vás môžu vyjsť na poriadny balík peňazí. my sme pre vás zozbierali niekoľko skvelých tipov, ktoré vám pomôžu práčku udržať v top stave po celé roky.

Ako udržať práčku čistú a perfektne funkčnú

ako čistiť práčku

Bubon a tesnenie

Po praní ostane bubon aj tesniace časti mokré, preto je dobré práčku nechať minimálne otvorenú – ideálne vnútro aj vytrieť suchou handričkou.

ako čistiť vašu práčku z formy

Tesniace gumy

V tesnení sa hromadia nečistoty a plesne, preto sa musí starostlivo vysušiť a vyčistiť aj v záhyboch. Čistenie môžete vykonať s akýmkoľvek čistiacim prostriedkom, alebo sódou.

Ak je v tesnení príliš veľa plesní, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach, musíte použiť silný prostriedok. Je potrebné poznamenať, že prostriedky obsahujúce chlór môžu často viesť k deformáciám gumových častí.

ako čistiť práčku z váhy

Aby ste pleseň odstránili, namočte uterák do octu a vložte priamo do záhybu s plesňami. Tesnenie tiež vynikajúco vyčistí a vydezinfikuje peroxid vodíka.

ako čistiť práčku s octom

Čistenie bubna od vodného kameňa

Odstránenie vodného kameňa a usadenín nemusí stáť ani cent, poradíme ako na to.

kameňa pozostáva zo solí horčíka a vápnika, a preto musí byť rozpustená organickými alebo anorganickými kyselinami. A v každej domácnosti sú takéto kyseliny. Na pomoc vezmite obyčajný ocot alebo kyselinu citrónovú.

ako čistiť práčku kyselinou citrónovou
Najjednoduchší spôsob je pomocou použitia kyseliny citrónovej. Budete potrebovať 1 až 6 balení kyseliny citrónovej. Koľko kyseliny sa nakoniec využije závisí od objemu práčky a stupňa znečistenia.

Pridajte kyselinu do priehradky na prací prostriedok a nastavte práčku na maximálny čas a teplotu prania.

ako čistiť vašu práčku z vône

Čistenie zásobníka
Vytiahnite zásobník, postupujte podľa pokynov pre váš model práčky. Potom sa zbavte starých nánosov prášku pomocou čistiaceho prostriedku a potom vyčistite priehradku.

ako čistiť práčku

Na odstránenie hrdzavých škvŕn použite zmes octu a sódy. Nádobu namočte do tohoto roztoku a nechajte pôsobiť 30 minút, alebo ideálne na niekoľko hodín.

ako čistiť práčku pred znečistením

Zásobník čistý bez drhnutia

Najviac sa mi osvedčila rada od sestry –  dať zásobník normálne do umývačky na riad, dala som aj klasicky tablety do umývačky a zapla som. Zásobník parádne vyčistený, bez drhnutia a zbytočnej námahy. Odporúčam to každému. Ak máte zásobník vo veľmi zlom stave – pred vložením do umývačky ho dajte odmočiť na pár hodín do teplej vody. Inak už sa nemusíte starať, raz za čas ho len vyberte, šup do umývačky a máte po starostiach, je to skvelá vychytávka. Suseda nemá umývačku, no aj tak hovorí, že zásobník jej najlepšie vyčistia tablety do umývačky. Dám je 2-3 a ona dá zásobník namočiť do teplej vody s rozpustenými tabletami. Potom umyje kefkou a špina aj pleseň sú preč.

Metóda čistenia práčky podľa čitateľky Peti

Práčku má asi dva roky a často periem aj pri nízkych teplotách. Manžel si pred časom začal všímať, že mu košele nevoňajú tak, ako kedysi. Ja som to až tak nevnímala, predsa len som doma na materskej a až tak vôňu neriešim. Ale začala som si to postupne tiež všímať, kyslastý zápach z práčky a prádlo vôbec nevoňalo tak, ako malo. Kamarátka mi poradila svoj zlepšovák, ktorý videla v nejakej TV relácii. Vraj pôvodcom zápachu sú zvyšky prášku, nečistoty a tuk a ktoré sa pri nízkych teplotách nerozpustia, ostanú vo vnútri práčky a nepríjemne zapáchajú. Odstránite ich pomocou obyčajnej tablety do umývačky. Tá rozpúšťa mastnotu a usadeniny skvele, mám odskúšané. Toto je postup:

Do práčky jednoducho vložíte 2 tablety do umývačky a nastavíte na teplotu 90 stupňov a necháte bežať naprázdno. Mne to zabralo skvele a prádlo opäť vonia. Tento postup teraz opakujem aspoň raz za 3 mesiace.

Domáci Calgonit (kameňožrút)

Tento prášok vyrábam a používam už 10 rokov, práčka šľape ako hodinky a poradila som ho aj známym, ktorí mali problém s vodným kameňom, alebo zápachom a pomohlo to.

Potrebujeme:

Na domáci kameňožrút potrebujeme:

  • 2 diely sódy na pranie. Sóda na pranie je základ. Ten zabezpečí kvalitnú vodu na vyčistenie vnútra práčky.
  • 2 diely sódy bikarbóny. Sóda bikarbóna rozpúšťa tuky.
  • 2 diely kyseliny citrónovej (v pôvodnom recepte je len 1 diel kyseliny citrónovej, ja dávam 2). Kyselina zvýši čistiace účinky, naviac pôsobí antibakteriálne, rozpúšťa vodný kameň a dodá sviežu vôňu.
  • 1 diel nejodidovanej soli. Soľ zmäkčuje vodu.

Postup:

Ingrediencie poriadne premiešajte a presypte do uzatvárateľnej nádoby. Na čistenie používam pár lyžíc (asi 4-5), dám do prázdnej práčky a nastavím cyklus na 90 stupňov.  Zvyknem pridávať aj 1 lyžicu do bubna pri praní, zmäkčuje to vodu a čistí práčku pri každom praní. Tento prostriedok používam aj do umývačky.

Katka Š.

Čistenie filtra

Čistenie filtra práčky je našťastie veľmi jednoduché.

ako čistiť pračku sódu
Za týmto účelom otvorte prístup k filtru. Zvyčajne sa nachádza v spodnej časti práčky. Avšak predtým, než odskrutkujete kryt, dajte na podlahu handričku, alebo a nádobu na zber vody.

Odskrutkujte kryt proti smeru hodinových ručičiek a vyberte všetky nahromadené nečistoty a nečistoty z otvoru: môžu to byť mince, vlasy, vlna, špáradlá a iné drobnosti. Otvor utrite a zatvorte.
ako čistiť pračku nečistôt vo vnútri

Postupujte podľa týchto jednoduchých pokynov a vaša práčka bude nielen vyzerať ako nová, ale bude tiež fungovať lepšie a bielizeň po umytí bude čistá, svieža a voňavá. Dúfam, že tieto tipy boli pre vás užitočné. Nechajte proces prania ľahký a pohodlný pre vás.

Dnes najobľúbenejšie