Ženy, toto prebudí aj orchideu súcu na vyhodenie: Jedna rada z internetu a kvitne mi ako o závod – 2x viac kvetov!

Zozbierali sme najlepšie rady na prebudenie orchideí, ktoré ste nám poslali priamo vy. Toto vám funguje najlepšie!

Už dávno som vám chcela napísať o tejto skvelej rade, ktorú som našla na internete, ale nejak som na ňu pozabudla. Až pred týždňom som si spomenula, keď som sama riešila moju orchideu, ktorá nie a nie rozkvitnúť – všetky ostatné pritom dávno zakvitli do krásy a len táto nie a nie sa rozbehnúť. Musím tiež poznamenať, že rada nie je moja, ale mám ju od pani Majky zo skupiny Babské rady do domácnosti.

Orchidea po pár dňoch nahodila puky a zdvojnásobila svoje kvitnutie – pre mňa je to zázrak!

Mám to sama odskúšané, inak by som to určite netvrdila, ale tajomstvo je naozaj v ľade. Vezmite dva – tri kocky ľadu, dajte do kochlíka k orchidei a nechajte tak. Ja som ich dala k rastlinke do črepníka. Čítala som, že rastlinka si z ľadu berie potrebný chlad a postupnú vlahu, ktorú potrebuje na kvitnutie. Už dva roky ma to nesklamalo a poradila som to aj kamarátkam a sestre, orchidey nám kvitnú ako o závod. Skúste a uvidíte sami. Kvietky budú určite v kvete krajšie a pevnejšie Mne takto kvitnú dva krát v roku. Mne sa osvedčilo.

Mirka Jašková

Mne zabrala zriedená káva – kofeín ju prebudil k životu

Tento tip som náhodou našla na facebooku na stránke Hurá do záhrady. Pani sa podelila o svoj tip, ako sa starať o orchideu a poviem vám, že najskôr sa mi to zdalo trochu uletené. Keby ste však videli tú jej nádheru, určite by vás presvedčilo tiež – jej orchidea mala hádam 25 kvetov, no nádhera. Jej odporúčanie bolo takéto – zalievať orchideu len slabou rozpustnou kávou.

Žiadne namáčanie ani nič podobné, jednoducho slabá nesca. Vyskúšala som to na jednej mojej chudinke, ktorá mi už dva roky nekvitla a po cca mesiaci sa začala prebúdzať a teraz znova nádherne zakvitla. Keby neskúsim, neuverím. Ak sa bojíte, čo to spraví, otestujete to najskôr na takej orchidey, ktorá vám už dlho nekvitne.

Ako na to?

Nebolo to nejk špecifické, jednoducho len má pri orchideách vždy 200 ml slabej vychladnutej rozpustnej kávy. Orchidey každý deň odleje trochu priamo do črepníka – táto dávka vystačí na jeden týždeň. To je všetko, nič iné netreba robiť. Ja som to dodržala a naozaj mi to zabralo.

Ľubica

Orchideu prebral cesnak

Ak chcete, aby orchidea krásne kvitla a bola doslova obsypaná čo najdlhšie, pripravte jej jednoduchý elixír, ktorý dokáže rastlinu stimulovať a obsahuje veľa dôležitých živín. Práve tie totiž rastlina v období kvitnutia najviac potrebuje. Všetko, čo potrebujete, je obyčajný cesnak a voda z vodovodu.

Ako vyrobiť cesnakový elixír?

Potrebujeme:

  • 1 liter vody
  • 3 strúčiky cesnaku

Vodu nalejeme do hrnca, prevaríme a necháme celkom vychladnúť. Cesnak očistíme a pretlačíme – dáme do vody, premiešame a prikryjeme, necháme 1 deň stáť.

Potom vodu scedíme a nalejeme do nádoby. Do vody ponoríme orchideu a necháme nasiaknuť tekurinu – asi 20-30 minút. Potom ju vyberieme z misy, necháme odkvapkať a preložíme na miesto.

Použite túto metódu raz za mesiac – maximálne po dvoch procedúrach by ste mali vidieť, ako orchidea nahadzuje puky. Cesnakovú vodu používajte vždy čerstvú – nie po viac ako 2 dňoch. Ak vaša rastlina už dlho nekvitla, tento tip sa určite oplatí vyskúšať!

Bejuška 

Mne zabralo kúpanie a namiesto substrátu kokosové chipsy

Dobrý deň, k tomuto nápadu by som sa asi nikdy neodhodlala, keby moje milované kvietky orchidei neboli na tom tak biedne. Už som si myslela, že niektoré budem musieť vyhodiť, ale našťastie, nebolo to treba. Teraz mi všetky kvitnú a sú naozaj prekrásne, prvé puky som na jednej videla už po týždni – akoby som ich úplne vymenila za nové, plné sily.

Na internete som našla podobný prípad jednej pani, ktorá vyskúšala hádam všetko a orchidea sa nechytala – práve naopak, stále len upadala a chradla. Potom ju namiesto substrátu posadila do kokosových chipsov (kúpite ich normálne v terarijnych potrebách). Musíte to ale urobiť správne, inak to nebude fungovať. Poradím, ako na to.

Urobte to takto

Koskové chipsy dajte na sitko a poriadne prepláchnite pod vodou – aby sa odplavili drobné čiastočky kokosu. Potom ich dáme nasiaknuť do dažďovej alebo odstátej vody, v ktorej nabobtnajú. Namočené som nechala celú noc.

Na druhý deň si pripravíme črepník s dostatočnými drenážnymi otvormi, aby orchidea nestála vo vode a dostal sa k nej vzduch. Drenážnych otvorov by malo byť aj viac a dosť veľké.

Na spodok kvetináča dáme trochu mokrých chipsov, a uložíme na ne orchideu očistenú od starého substrátu. Ak sa pri transplantácii natrhne koreň alebo stonka, nasypte na toto miesto mletú škoricu alebo čierne uhlie. Celý bal uložíme na chipsy a obsypeme ďalšími chipsami. Zhora ich nezatláčame, len veľmi jemne. Aby sa chipsy dostali medzi korienky, ja som jemne otáčala a potriasala črepníkom. Chipsy by mali rastlinku pekne držať v kvetináči, ale netreba ich utláčať ako klasickú zeminu. Ak nejaké vzdušné korene ostanú na vrchu a trčia z kvetináča, ja odporúčam nechať ich tak a nesnažiť sa ich nasilu vtesnať dnu. Ja som raz poslúchla dobrú radu zastrihnúť korene a do pár dní bolo po rastlinke.

Takto presadenú orchideu minimálne 5 dní vôbec nezalievame. Potom sa už staráme o orchideu ako zvyčajne, zalievame, prípadne vlažíme formou ponoru – ako ste zvyknutí, ja napríklad ponáram. A odkedy používam chipsy, nedávam ani hnojivo, orchidea kvitne ako na baterky a omnoho dlhšie a bujnejšie, ako kedykoľvek predtým.

Adriana J.

Najcennejšia rada, ako zalievať orchideu – držte sa tohoto a bude sa im dariť celé roky

Pani Ľubka pracuje už viac ako tridsať rokov ako kvetinárka a láska k rastlinám ju sprevádza celým životom. Medzi jej najobľúbenejšie patria orchidei a počas rokov ich pestovania vie, ako sa o ne postarať tak, aby kvitli ako na baterky, boli zdravé a krásne. Hovorí, že najdôležitejšie je ich zalievanie – zavlažovanie, ktoré väčšina pestovateľov nerobí správne. Ak to dodržíte, nepotrebujete žiadne hnojivá, ani chemické stimulanty z kvetinárstva. Pani Ľubka takto zavlažuje roky a jej orchidei sú najkrajšie široko-ďaleko!

Nikdy ich nezalievajte do črepníka

Najlepší a zároveň aj najjednoduchší spôsob, s ktorým sa nemôžete pomýliť. Stačí, ak orchideu jednoducho aj s črepníkom ponoríte do prevarenej, alebo dažďovej vody, ktorá má izbovú teplotu. Nechajte pôsobiť 20-30 minút, potom nechajte dobre odkvapkať a papierovým obrúskom osušte vodu medzi listami a v takzvanom srdiečku (prieblninka medzi listami a stonkou) – inak by voda mohla začať hniť a plesnivieť. To je všetko, s týmto postupom sa nemusíte nikdy obávať, že orchidea vám uschne, listy začnú žltnúť, alebo ju prelejete.

Ak máte orchideu, ktorú ste zabudli zalievať dlhší čas a myslíte si, že jej niet pomoci, skúste tento životabudič od Evky z Ilavy.

V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň). Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody. To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli. Na druhý deň už vyzerala ako pred odchodom na dovolenku. Neverila by som, keby som to neskúsila sama, ale skutočne to pomohlo. Neváhajte pridať lyžičku cukru sem-tam do vody aj inokedy, hlavne pred a počas kvitnutia. Ide o perfektný životabudič!

Takto vyzerá moja orchidea dnes, dokonca nahodila nové kvety!

Ďalšie zásady správneho zavlažovania

  • zalievame vždy dopoludnia, ideálne ráno
  • raz týždenne zavlažujeme počas zimy, dvakrát týždenne počas veľmi suchého leta
  • Neriaďte sa tým, či je substrát na dotyk vlhký, to nie je dobré vodítko
  • Po zalievaní vylejte vodu z misky pod črepníkom, po zavlažení korene už nemôžu byť vo vode
Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie