Rada záhradkára, ktorú na jar vyvážite zlatom: Vysaďte pred zimou do riadkov toto a na budúcu sezónu nebudete stíhať zberať úrodu!

Keď vezmete poslednú úrodu z vašej záhrady, nenechajte riadky zívať prázdnotou. Záhradkár poradil ten najlepší spôsob, ako zvýšiť úrodnosť pôdy, ochrániť ju pred škodca a vysúšaním a pripraviť tak najlepšie podmienky pre budúcu sezónu. Plody svojej práce budete žať v podobe zdravej a bohatej úrody.

Keď vezmete poslednú úrodu z vašej záhrady, nenechajte riadky zívať prázdnotou. Záhradkár poradil ten najlepší spôsob, ako zvýšiť úrodnosť pôdy, ochrániť ju pred škodca a vysúšaním a pripraviť tak najlepšie podmienky pre budúcu sezónu – čo najlepšie, ba priam perfektné! Plody svojej práce budete žať v podobe zdravej a bohatej úrody.

Vysaďte si do riadkov toho najoddanejšieho pomocníka!

Je to obyčajná rastlinka, ktorá vám dokáže počas jesene, celej zimy a až do jari dbať o kvalitu pôdy vo vašej záhrade. Ochráni ju pred vplyvmi počasia a čo je najdôležitejšie, vráti do nej živiny, ktoré plodiny počas rastu a dozrievania plodov vyčerpali. Celkom nahradí kompost a hnojivá, ochráni pred burinou, prekyprí pôdu svojimi koreňmi a zvýši jej celkovú kvalitu a úrodnosť.

Rastliny z čeľade vikovité – najmä vika siata alebo lupína úzkolistlivá dokážu aj z málo úrodnej pôdy vyťažiť veľké množstvo fosforu a ďalších živín (to bežné plodiny nedokážu a preto sa im v pôdach nedarí), ktoré počas odpočinku pôde vrátia dvakrát. Nepotrebujete tak hnojivo ani kompost, vika sa postará o to, aby pôda dostala to, čo potrebuje.

Hovorí sa, že vika dokáže oživiť aj pôdy, ktoré boli dlhé roky vyčerpávané pestovaním veľmi náročných druhov, ako je napríklad kukurica.

Kedy a ako siať?

Viku sejeme počas októbra, ideálne okolo polovice mesiaca.

Pred sejbou riadky očistíme od zvyškov úrody a buriny, pôdu prekyprme do hĺbky asi 5 cm a viku nahusto vysejeme. Stačí raz zavlažiť, ak je pôda suchá a ďalej už vlažiť netreba. Vika vzíde skutočne rýchlo, vytvorí hustý porast a keď dosiahne asi 10-15 cm, plytko celý hustý porast, ktorý vytvorí zrýľujeme. Rastlinky na seba viažu živiny a baktérie, ktoré zhromažďujú v koreňoch. Porast zároveň pôsobí ako mulč, ktorý pôdu ochráni pred suchými mrazmi, erózii a vyplavovaním živín.

Dnes najobľúbenejšie