Rada záhradkára, ktorú na jar vyvážite zlatom: Vysaďte pred zimou do riadkov toto a na budúcu sezónu nebudete stíhať zberať úrodu!

Keď vezmete poslednú úrodu z vašej záhrady, nenechajte riadky zívať prázdnotou. Záhradkár poradil ten najlepší spôsob, ako zvýšiť úrodnosť pôdy, ochrániť ju pred škodca a vysúšaním a pripraviť tak najlepšie podmienky pre budúcu sezónu. Plody svojej práce budete žať v podobe zdravej a bohatej úrody.

Keď vezmete poslednú úrodu z vašej záhrady, nenechajte riadky zívať prázdnotou. Záhradkár poradil ten najlepší spôsob, ako zvýšiť úrodnosť pôdy, ochrániť ju pred škodca a vysúšaním a pripraviť tak najlepšie podmienky pre budúcu sezónu – čo najlepšie, ba priam perfektné! Plody svojej práce budete žať v podobe zdravej a bohatej úrody.

Vysaďte si do riadkov toho najoddanejšieho pomocníka!

Je to obyčajná rastlinka, ktorá vám dokáže počas jesene, celej zimy a až do jari dbať o kvalitu pôdy vo vašej záhrade. Ochráni ju pred vplyvmi počasia a čo je najdôležitejšie, vráti do nej živiny, ktoré plodiny počas rastu a dozrievania plodov vyčerpali. Celkom nahradí kompost a hnojivá, ochráni pred burinou, prekyprí pôdu svojimi koreňmi a zvýši jej celkovú kvalitu a úrodnosť.

Rastliny z čeľade vikovité – najmä vika siata alebo lupína úzkolistlivá dokážu aj z málo úrodnej pôdy vyťažiť veľké množstvo fosforu a ďalších živín (to bežné plodiny nedokážu a preto sa im v pôdach nedarí), ktoré počas odpočinku pôde vrátia dvakrát. Nepotrebujete tak hnojivo ani kompost, vika sa postará o to, aby pôda dostala to, čo potrebuje.

Hovorí sa, že vika dokáže oživiť aj pôdy, ktoré boli dlhé roky vyčerpávané pestovaním veľmi náročných druhov, ako je napríklad kukurica.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Kedy a ako siať?

Viku sejeme počas októbra, ideálne okolo polovice mesiaca.

Pred sejbou riadky očistíme od zvyškov úrody a buriny, pôdu prekyprme do hĺbky asi 5 cm a viku nahusto vysejeme. Stačí raz zavlažiť, ak je pôda suchá a ďalej už vlažiť netreba. Vika vzíde skutočne rýchlo, vytvorí hustý porast a keď dosiahne asi 10-15 cm, plytko celý hustý porast, ktorý vytvorí zrýľujeme. Rastlinky na seba viažu živiny a baktérie, ktoré zhromažďujú v koreňoch. Porast zároveň pôsobí ako mulč, ktorý pôdu ochráni pred suchými mrazmi, erózii a vyplavovaním živín.