Rada šéfkuchára, ako uvariť dokonalé údené na sviatočný stôl: Kto vie toto, ten bude mať mäsko ako z nóbl reštaurácie!

Robievate údené mäso aj na Vianočné sviatky? My áno a preto sme si pripravili skvelý tip pre každého, kto chce mať na sviatky dokonalé údené mäsko a nie vždy sa podarí, uvariť ho presne podľa našich predstáv. Šéfkuchár Perer Belowskiy prezradil, čo učí aj svojich kuchárov a využijete to určite aj v týchto dňoch.Dobré údené predsa nesmie chýbať na žiadnom stole.

Nemusíte ho mať domáce, aby bolo perfektné!

Ak ho viete správne pripraviť, nemusíte mať nutne domáce údené – samozrejme, čím kvalitnejšie, tým lepšie, aj z údeného v supermarkete však môže byť ohromná pochúťka.

Stačí, ak sa držíte týchto zásad

  • Vyhnite sa údenému balenému vo vákuu, obsahuje veľké množstvo vody a spravidla nie je také kvalitné. Voľte údené zo sieťky.
  • Deň pred varením  umyte a na jednu noc pred varením namočte do studenej vody, vyplaví sa prebytočná soľ a uvoľnia sa mäsové vlákna. Mäso sa lepšie uvarí a bude chutnejšie a jemnejšie. Variť by sa tiež malo deň dopredu, vďaka tomu sa krásne odleží a bude sa dať natenko nakrájať na studené misy.

  • Údené  si vždy odvážte, podľa váhy presne určíte dobu varenia. Stará overená rada – údené varíme toľko, koľko váži. Ak váži 2 kg, varíme 2 hodiny.
  • Nepoužívajte na varenie tlakový hrniec, mäso sa ľahko vysuší.
  • Sieťku z mäska treba pred varením odstrániť alebo ju uvolnite vareškou pred varením – inak sa nám počas varenia spojí s mäsom a keď ju budeme dávať dole, strhneme aj kusy mäska.
  • Vodu vo väčšom hrnci dáme zovrieť, vložíme mäso, počkáme kým opäť zovrie a varíme na najsilnejšom plameni 3-5 minút. Mäso sa takto „obarí“ a uchová si šťavu vo vnútri. Potom teplotu stiahneme a varíme na miernom plameni (ideálne 85 stupňov počas celej doby varu).
  • Do vody, v ktorej mäsko varíme pridáme biele víno, cibuľku, cesnak, guličky nového a čierneho korenia a bobkový list. Tie varíme s mäsom počas celej doby varu. Soľ nie je potrebné pridávať, mäsko jej obsahuje dosť.
  • Vodu po varení nevylievajte. máte základ na skvelú polievku alebo omáčky, nátierky a sviatočný šalát.