Keď budete sadiť cibuľu držte sa tejto jednoduchej rady a úroda sa vám znásobí: Ja to robím každý rok a mám jej na rozdávanie!

Takto to robila už moja babička a robím to tak aj ja. Cibuľku pestujem už roky a mám s touto metódou vždy dobré výsledky.

Ešte je na to síce skoro, ale toto je moja rada, keď budete do riadkov vysádzať cibuľku – teda ak sadíte na jar a nemáte už cibuľku od novembra v pôde. Takto to robila už moja babička a robím to tak aj ja. Cibuľku pestujem už roky a mám s touto metódou vždy dobré výsledky.

Kúpeľ v slanom roztoku

Nachystajte si všetky sadzačky a v 10-litrovom vedre s vodou rozpusťte tri šálky soli.

Rozmiešajte tento roztok, uložte doň všetky cibuľky určené na výsadbu a nechajte 1- 2 dni namočené na dosiahnutie najlepšieho výsledku.

Slaný roztok nevylievajte, ale pred vysadením ho nalejte na pôdu, prípadne posypte obyčajnou soľou. To pomôže zabrániť tomu, aby sa v priebehu rastu objavila cibuľová muška a ďalší paraziti. Ide o dezinfekciu pôdy pred sadením.

Ako zrýchliť rast a zvýšiť obranyschopnosť cibule

Ak mávate problém s háďatkom, ľudia od nás z dediny zvykli cibuľu zo soľného roztoku ešte pred výsadbou namáčať na 10-20 minút do slabého roztoku 2% manganistanu draselného. Ten semienka vydezinfikuje a ochráni pred možnými chorobami v pôde a navyše pôsobí stimulačne.

Ak nemáte manganistan draselný, semená pred vysádzaním namočte aspoň vo vode (teplota 20-25 °C). Zeleninové semená obsahujú chemické látky, ktoré bránia klíčeniu, pomocou namáčania sa vyplavia a semená napučia a naštartujú sa na rýchle vyklíčenie. Semená cibule namáčame 30-60 hodín pred výsadbou a potom necháme na vzduchu asi 1 hodinku krátko presušiť.

Janka V.

Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

Dnes najobľúbenejšie