Dobrá rada pre všetkých, ktorým sa na dreve chytila pleseň: Dedova metóda, ako ju zlikvidovať a zabrániť, aby sa pliaga vrátila!

Takto môžete odstrániť pleseň a hnilobu z deva vo vašej domácnosti.

Ako sa zbaviť plene a zabrániť hnitiu drevených konštrukcii? Ja používam starý postup, ktorý ma naučil ešte môj dedo a vždy, keď sa objaví problém, rýchlo sa aj zastaví. K tomuto článku nás inšpiroval fanúšik Juraj, ktorý sa podelil o takzvanú „dedovu“ metódu, ktorú si pamätá z detstva. Zozbierali sme pre vás aj ďalšie užitočné nápady.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť nadmernú vlhkosť v miestnosti, pretože to je hlavný dôvod, prečo sa pleseň tvorí – návody ako na to nájdete TU.

Pred samotnou procedúrou sa odporúča:

  • zabezpečiť dobré vetranie a prísun čerstvého vzduchu, pretože to pre pleseň smrteľná kombinácia.
  • Potom môžete časť plesne odstrániť mechanicky – pomocou brúsneho papiera alebo napríklad aj drôtenkou či nožom.
  • Všetky hobliny, ktoré zostali po tom, musia byť spálené, aby sa spóry nerozšírili v dome.
  • Vyčistený povrch by sa mal dôkladne umyť mydlovým roztokom a nechať vysušiť– nechajte presušiť aspoň 2 dni.
  • Po všetkých týchto činnostiach môžete začať so samotnou procedúrou.

Dedova metóda

Treba si namiešať špeciálnu zmes, ktorá ničí pleseň a zabraňuje tomu, aby sa rozšírila a aj vrátila – dedo hovoril, že dokáže vyliečiť drevo. Potrebujeme obyčajný petrolej zmiešať so soľou – do šálky s petrolejom dajte asi 2 lyžice soli (ja dávam od oka) všetko premiešajte, keď sa soľ rozpustí, naneste na postihnutú plochu štetcom. Tento náter zopakujte 3x za mesiaca a potom, keď pleseň zmizne, opláchnite ošetrené oblasti mydlovým roztokom, nechajte presušiť a naneste na ne bežný protipožiarny náter. To je všetko, vydrží to dlho a ochránite tak drevo aj pred tým, aby sa pleseň rýchlo vrátila.

Juraj V.

Ďalšie možnosti, ktoré fungujú

Ďalším riešením je ošetrenie povrchov peroxidom vodíka. Tento lacný a dostupný produkt je veľmi účinný v boji proti hnilobe a plesni. Peroxid má antibakteriálne vlastnosti, ale je úplne netoxický pre ľudí, čo umožňuje aj jeho použitie v interiéroch. Na odstránenie plesne je potrebné naniesť na postihnutú plochu roztokom 3% peroxidu vodíka a nechať pôsobiť aspoň 15 minút, potom je potrebné starostlivo odstrániť zvyšky plesne kefou a  povrch dobre vysušiť. Pozor, peroxid môže zmeniť odtieň dreva, preto najskôr aplikujte na malý kúsok povrchu, aby ste videli reakciu.

Esenciálne oleje z čajovníka a borovice alebo grapefruitový extrakt majú tiež vynikajúci antiseptický účinok. Okrem toho táto metóda ošetrenia dreva výrazne zvyšuje jeho životnosť, pretože olej pokrýva povrch ochrannou vrstvou a prispieva k zachovaniu štruktúry dreva.

Funguje aj bórax. Taktiež neobsahuje pre ľudí škodlivé látky, takže sa aktívne používa v boji proti plesni v interiéri.  Namiešajte si roztok bóraxu v pomere 1 lyžica bóraxu na 2 litre vody, naneste na povrch dreva a nechať uschnúť. Podľa potreby opakujte.

Je tiež možné pleseň zničiť pomocou kvapalného amoniaku – naniesť ho povrchom a ponechať ho šesť hodín pôsobiť. Po tomto čase môžete drevo vyčistiť štetkou alebo kovovou drôtenkou.

Dnes najobľúbenejšie