Jedna rada pre bohatú úrodu veľkých zemiakov a pokoj od nenávidenej mandelínky: Skúste to tento rok, budete nadšení! 

Aj keď mám na záhrade len pár riadkov zemiakov, vždy sa mi ich urodí toľko, že ich nemusím kupovať celé mesiace. Zemiaky sú silné, plody veľké a úroda je skutočne výborná. Všetko je to o sadení zemiakov, presnejšie o tom, aké zemiaky vložíte do zeme. Ak chcete, aby boli silnejšie, ako kedykoľvek predtým, urobte to takto!

Do zeme zemiaky až 5x silnejšie!

Počuli ste už o predklíčení zemiakov? Mám overené, že takéto zemiaky sa uchytia omnoho lepšie, rastú rýchlejšie a sú aj omnoho odolnejšie proti škodcom.

Ako na to?

Je to jednoduché, zdravé zemiaky určené na sadbu (zdravé znamená nepoškodené a bez fľakov), uložíme na kartónové obaly od vajec, prípadne do plytkej krabice. Odložíme na svetlé miesto – nie na priame ostré slnko. Teplota na tomto mieste by mala byť okolo 15 stupňov, nie viac. Trvá to skutočne krátko, zemiaky začnú vyháňať silné krátke výhonky. Predklíčené zemiaky sadíme do riadkov v apríli – porastú ako z vody. Pôdu pred sadením nezabudnite dobre pripraviť, to znamená aspoň 2 týždne pred sadením obohatiť kompostom. Takto vysadené zemiaky sú omnoho silnejšie, čoskoro budete mať záhon plný silných rastlín a neskôr sa môžete tešiť na veľké plody – fantastické domáce zemiaky.

Pár trikov proti pásavke zemiakovej

Metóda likvidovania pásavky zemiakov od Katky

Túto radu mám od kamarátky, ktorá je zároveň aj mojou susedkou a na rozdiel od našej záhrady, ona mala vždy s mandelínkami pokoj. Poradila mi svoj zlepšovák, ktorý používam aj ja. Striekam to priamo na rastliny a s pliagou mám pokoj. Neviem prečo, ale mandelínky toto spojenie naozaj neznášajú, mám odskúšané.

Potrebujeme:

asi 30-40 g horčicového prášku (alebo horčicové semienka zomleté na prášok)

100 ml octu

Vedro s vodou

Postup:

Všetko len zmiešame a potom preložíme do nádoby s rozprašovačom. Postriekame rastlinky aj s mandelínkami a je to. Mne to funguje výborne.

(pred výsadbou zemiakov odporúčam pôdu ošetriť draselnou soľou – zlikvidujete tak larvy, ktoré prezimovávajú v pôde)

Ďalšie rady od vás

Posypte ich

Zdá sa, že pásavke nevonia drevený popol. Ja som najlepšie výsledky dosiahla s popolom z brezy – ten má na pásavku vyslovene odpudzujúci účinok. Dobre to však ide aj s iným dreveným popolom.

Ako na to?

Ráno, ale po daždi popol jednoducho sypeme na listy a zelené časti, ktorými sa chrobáky živia. Nezabudnite nasypať aj medzi jednotlivé rastliny. Na jeden meter štvorcový potrebujeme približne 0,5 – 1 kg popola. Popolíme 1 x za 2 týždne pred kvitnutím. Po odkvitnutí som už nepopolila, odporúča sa však ešte 1-2x popolenie zopakovať.

Čítala som aj posýpaní kukuričnou múkou, po ktorej pásavku naduje, to som však neskúšala, som verná popolovej metóde.

Jarmila P.

Kôpor do riadkov aj medzi ne

Poradila mi to kedysi svokra a robím to už roky. Medzi riadky aj priamo medzi zemiaky sadím kôpor. Pásavku perfektne odpudzuje a navyše kôpor zemiakom prospieva, vždy ich mám pekné a silné. Tiež mi poradila výluh z paradajkových listov alebo celých stoniek – ak budete paradajky prevzdušňovať, hoďte odrezané časti do vedra, zalejte vodou a potom výluhom postriekajte zemiaky.

Pali

Aj toto funguje

Ak nemáte k dispozícii drevený popol, vynikajúcou metódou je posypanie pôdy pod rastlinami čerstvými pilinami z borovice. Pásavka zemiaková neznáša pach borovicového dreva. Aplikujeme rovnako ako posýpanie popolom.

Postrek proti pásavke zemiakovej z orechových listov

Na prípravu potrebujeme 1 kg orechových listov (čerstvé orechy zo stromu vlašského orecha) a 10 l dažďovej vody. Zmiešame, necháme lúhovať týždeň a potom používame ako postrek na zelené časti zemiakov. Rovnako môžete vytvoriť aj postrek z už spomínaného brezového popola – 2 až 3 hrste popola rozmiešame v 10 l vody, necháme pár hodín odležať a používame ako postrek.

Petra K.

Dnes najobľúbenejšie