Opýtala som opravára s 30-ročnou praxou a na jeho radu nedám dopustiť: Ak chcete dokonale zničiť vodný kameň, v bubne musí byť aj toto!

Práčka nepatrí medzi najlacnejšie spotrebiče. Aj preto chceme, aby nám v bezchybnom stave vydržala čo najdlhšie. Životnosť, aj funkčnosť práčky ovplyvňujú viaceré faktory. Jedným z najzávažnejších je kvalita vody, v ktorej perieme. Väčšina slovenských domácností má tvrdú vodu, ktorá spôsobuje, že vnútorné súčasti práčky sa zanášajú vodným kameňom a usadeninami. Ak nezakročíte, postupne – pranie za praním – sa tento problém nabaľuje a rozširuje. Dôsledkom môže byť poškodenie či dokonca znefunkčenie základných telies v práčke, pričom najrýchlejšie odíde ohrievacie teleso.

Opýtala som sa opravára s 30-ročnou praxou

Pýtala som, čo mi odporúča pridávať do prania, kedže viem, že nie všetko, čo vidíme v reklame je naozaj účinné. Jeho odpoveď ma celkom prekvapila, ale aj potešila. Odporučil mi, že jediné, čo potrebujem je obyčajná kyselina citrónoá v prášku, aj to nie zakaždým, ale stačí tak raz za 3-4 mesiace pridať do bubna a zapnúť práčku na 90 stupňov a nechať bežať. Prečistí sa a je ako nová, žiaden vodný kameň. Na jednu vec si ale dávajte pozor!

Riešenie je jednoduché, ale musíte to urobiť takto!

Práčku nenechajte bežať naprázdnona tento cyklus nezabudnite dať do práčky nejakú bielu bielizeň – napr látkové plienky alebo plachtu. Odstredivá sila pri praní totiž bez bielizne nefunguje dostatočne, a bez bielizne sa kyslý roztok nedostane všade. Bielizeň pri tomto cykle tiež úspešne zbavíme vápenatých usadenín, aj prádlo bude tak krásne jemné a zbavíte aj škvŕn.

Kyselina citrónová nielen zmäkčí vodu počas prania, ale zároveň dokáže rýchlo a účinne rozpúšťať vodný kameň. Zatočí dokonca aj s hrubšou vrstvou usadenín vo vnútri práčky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak máte veľmi tvrdú vodu, tento postup opakujte častejšie.

Ak sa chcete presvedčiť na vlastné oči, ako táto metóda funguje, vyskúšajte tento experiment vo vašej kanvici. Ak máte v kanvici usadený vodný kameň, nalejte do nej vodu, pridajte lyžičku kyseliny citrónovej a nechajte uvariť. Potom kanvicu odstavte a nechajte vodu vychladnúť. Uvidíte, aký to malo efekt!