RADA NAD ZLATO: Vďaka tomuto budú vaše šperky v perfektnom stave celé roky!

Každý, kto je majiteľom šperkov z vzácnych materiálov chce, aby mu vydržali v perfektnom stave čo najdlhšie. Naučíme vás tipy a triky, ktoré odporúčajú samotní zlatníci a ktoré umožnia, aby vaše cennosti vydržali čo najdlhšie.

Každý, kto je majiteľom šperkov z vzácnych materiálov chce, aby mu vydržali v perfektnom stave čo najdlhšie. Ak nosíte šperky každý deň, alebo sú nevhodne uskladnené, môže sa ľahko stať, že stratia svoj pôvodný lesk, „zájdu“ a dokonca môžu stratiť aj svoj tvar. Naučíme vás tipy a triky, ktoré odporúčajú samotní zlatníci a ktoré umožnia, aby vaše cennosti vydržali čo najdlhšie.

Všeobecné zásady starostlivosti:

Nikdy neupratujte domácnosť so šperkami na rukách. Kontakt s chemikáliami môže nezvratne narušiť ich štruktúru. Rovnako si ich skladajte vždy pred kúpeľom vo vani. Éterické oleje obsiahnuté v penách alebo automatizovanej soli, ich tiež môžu poškodiť.

Skôr, ako šperky uložíte do šperkovnice, pretrite ich handričkou s mäkkými vláknami.

Vždy skladuje šperky v čo najsuchšom prostredí. Ochranu pred vlhkosťou získate napríklad aj tak že do šperkovnice vložíte niekoľko vrecúšok silica gélu.

Zlaté šperky

Pozor na kozmetické krémy s obsahom soli a ortuti. Ak ich používajte presvedčte sa, že neprichádzajú do kontaktu so šperkom. Tieto látky postupne spôsobia, že na povrchu šperkov sa objavia biele škvrnky.

Ak chcete, aby zlaté šperky žiarili ako nové, ponorte ich na chvíľu do vody v ktorej rozpustíte cukor.

Najjednoduchší a zároveň najúčinnejší spôsob, ako zlaté šperky čistiť, je použiť obyčajnú mydlovú vodu. Vložte ich do mydlovej vody a vyčistite jemnou kefkou. Potom opláchnite pod tečúcou vodou a osušte.

Šperky, ktoré sú pozlátené (bez kamienkov), vyčistíte handričkou namočenou do octu. Potom opláchnite a osušte. Ak chcete oživiť lesk, pomôže aj vaječný bielok.

Striebornú šperky

Strieborné šperky jednoducho a účinne vyčistíte pomocou amoniaku. Do horúcej vody pridajte 3-4 kvapky amoniaku, pridajte šperky a keď voda vychladne, vyberte ich a utrite mäkkou handričkou dosucha.

Rovnako ako zlato, aj strieborné šperky bez kamienkov vyčistíte octom. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:2 a striebro namočte do tohto roztoku. Nechajte pôsobiť 30 minút, opláchnite a osušte. Skvelým trikom pri čistení zájdeného striebra je využiť alobal. Postup, ako na to nájdete TU.

Drahé kamene

Drahé kamene ako ametyst, topás a aj perly strácajú vplyvom slnečného svetla lesk a farbu. Vždy, keď ich nenosíte, skladujte ich na tmavom mieste.

Všetky drahé kamene sú veľmi citlivé na výkyvy teplôt. Ideálne je udržiavať ich v stabilnej teplote, aby sa neznehodnotili.

Pozor na čistenie jedlou sódou, zubnou pastou, alebo drsnými kefkami – abrazívne materiály ich môžu poškodiť. Pokiaľ ide o drahé kamene, ich udržiavanie nechajte na profesionálov.

Dnes najobľúbenejšie