Rada nad zlato pre každého, komu ničí úrodu medvedík: Skôr, ako vezmete do rúk chémiu, skúste metódu ostrieľaných záhradkárov!

Veľmi často sa záhradkári divia, kam zmizli priesady, alebo dokonca celé časti úrody najmä v prípade koreňovej zeleniny. Odpoveď je vo väčšine prípadov rovnaká – medvedík.

Medvedík je hmyz s veľkosťou asi 5-6 cm. Tento hmyz vyzerá skutočne hrozivo a pripomína svojim vzhľadom skôr vodné živočíchy – kôrovce. Veľmi rád má výživné pôdy bohaté na humus a hnoj. Počas jesene a zimy sa ukrýva v zemi, kde kladie larvy a vyčkáva na vaše priesady – dokáže ich zlikvidovať v neuveriteľne krátkom čase. Okrem toho, že sa priesadami a plodmi živí, problémom sú aj jeho podzemné cestičky, ktoré spoľahlivo narušia korene a spôsobujú hromadný úhyn rastlín bez zjavnej príčiny.

Veľmi často sa záhradkári divia, kam zmizli priesady, alebo dokonca celé časti úrody najmä v prípade koreňovej zeleniny. Odpoveď je vo väčšine prípadov rovnaká – medvedík.

Ako sa škodcu zbaviť? Toto radia záhradkári!

Zničenie hniezd priamo v zemi

Hlboká orba pôdy na jeseň pomôže s vyhubením celých hniezd, ktoré sú ukryté v zemi. Tiež poruší podzemné chodby hmyzu. Zničenie medvedíka vo veľkých množstvách bez zásahu do zeme je podľa mnohých záhradkárov nemysliteľné.

Nastražte im pasce – veľmi účinné

Pasce dokážu skutočne výrazne preriediť počty dospelých jedincov na vašom pozemku. Trik spočíva v nastražení falošnej nory, ktorú medvedíky vyhľadávajú. Záhradkári odporúčajú hnojovú pascu na jeseň a počas sezóny medovú, alebo pivnú pascu.

...

Hnojová pasca

Na jeseň vykopte na viacerých miestach v záhrade jamku s rozmermi 50x50cm a naplňte ju hnojom. To bude miesto, ktoré s príchodom chladných dní pritiahne medvedíky z celého pozemku. Skoro na jar stačí jamu zlikvidovať a máte istotu, že s ňou sa zbavíte aj medvedíka a lariev.

Pasce počas sezóny

Vezmite 3 litrový pohár a hrdlo a steny potrite medom a na dno nalejte trochu vody. Nádobu umiestnite do zeme, do miest, kde ste medvedíky videli, tak, aby sa medvedík do nej mohol dostať. Rovnako funguje aj pasca s pivom (stačí dať na dno 150-200 ml piva).

Ďalšie rady, ktoré fungujú

Vajcia ako hnojivo alebo návnada pre medvedíka? Škrupina z vajíčka môže priniesť do záhrady dvojnásobný benefit. Jednak ako hnojivo a ako starý spôsob hubenia hmyzu. Rozdrvená škrupina sa zmieša s nerafinovaným (panenským) rastlinným olejom a vyleje sa do chodbičiek, alebo vykopaných jamiek v zemi. Medvedík rád ochutná, no táto zmes je pre neho smrteľná!

Pre mnohých ostrieľaných záhradkárov je najúčinnejší spôsob, ako sa vysporiadať so škodcom obyčajný amoniak. Práve on sa používa v boji proti žltnutiu listov cibule a cesnaku, no veľký kus práce zvládne aj v boji proti medvedíkovi. Dajte do vedra 10 ml amoniaku a rozrieďte ho vodou. Na každú sadenicu by sme mali aplikovať 500 ml takéhoto roztoku. Najlepšie je naliať priamo do jamky, do ktorej budete priesadu vysádzať.

Výrazné vôňu odpudzujú škodcov a medvedík nie je výnimkou, skúsení záhradkári radia vysadiť okolo záhonov a aj priamo do nich chryzantémy alebo nechtík.