Keď som kúpila krásny vres v obchode, začal mi schnúť a chradnúť: Stačilo spraviť túto jednoduchú vec a kvitne ako na baterky – kiež by som to vedela skôr!

Vždy, keď som kupovala vresy z klasického obchodu, opakoval sa známy scenár. Presadila som ich do substrátu podľa pokynov, vybrala ideálne miesto a po pár dňoch začali vysychať a postupne celkom odišli.

Vždy, keď som kupovala vresy z klasického obchodu, opakoval sa známy scenár. Presadila som ich do substrátu podľa pokynov, vybrala ideálne miesto a po pár dňoch začali vysychať a postupne celkom odišli. Z 10 kúpených priesad sa mi ujala 1 maximálne 2 a to som pomerne oťukaná záhradkárka.

heather-6

Pátrala som, kde môže byť zakopaný pes a zistila som, že vôbec nie som jediná, komu sa takáto situácia stala a dokonca opakovane. Vresy a vresovce v obchode vyzerali ukážkovo, ale akonáhle sa presadili do pôdy, potrestalo sa im dariť, začali vysychať a postupne celkom zahynuli. 

callunavelvetfascinationanddarkbeauty_thumb

Toto musíte urobiť s vresmi kúpenými v obchode – fantastická rada

Túto radu mi dal jeden pestovateľ z výstavy Agrokomplex v Nitre a naozaj to je pravda, mne to funguje na všetky rastlinky a inak už nesadím ani ostatné druhy kúpené v obchode. Ak vresy, alebo vresovce vysychajú po vysadení, tak to býva často preto, lebo väčšina vresov a vresovcov z našich obchodov sú z dovozu. Sú vypestované v skleníkoch a sú rýchlo množené a hnojené. Takéto, zväčša holandské rastliny, sú síce krátkodobo krásne, ale vysadenie do pôdy často neprežijú.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pozrite sa na miesto okolo koreňov!

Substráty, v ktorých sú sadené veľmi ľahko vysychajú. Po presadení síce do pôdy ste síce vybrali vresy z pôvodného substrátu a dali do nového, ale substrát, ktorý ostane prilepený na koreňoch začne rastlinu dusiť. Pôvodný substrát sa nedokáže prepojiť s tým, do ktorého rastliny presadíte.

Ako zaručiť, aby rastlina prežila a nezačala vysychať?

Je to veľmi jednoduché, ale efekt je skutočne ohromný. Pred výsadbou vždy rastlinu dobre oklepte zo substrátu a následne ponorte rastlinke korene do vody, aby sa dobre nasiakla a ľahšie korenila. Ja nechávam vo vode aspoň pár hodín. Tak máte istotu, že substrát sa úplne oddelí. Nezabúdajte, že vresy a vresovce vyžadujú kyslú pôdu, takže používať rašelinu a hnojivá pre kyslomilné rastliny (rododendrony) a zalievajte pravidelne, až dokým  nevidíte, že sa rastlinka v záhrade alebo v črepníku uchytili. Potom sú aspoň pre mňa takmer bezúdržbové. Samozrejme, ak je veľmi sucho, treba zalievať.

nápad nám poslala Lenka Janáčiková

 

Kupované rastliny pre istotu pred vysádzaním čo najviac očistím od pôvodného substrátu. Presne, ako bolo napísane: tie substráty sa nedokážu prepojiť so zeminou a aj keď mate zo zahrady mociar, substrat s rastlinkou moze byt uplne suchy.