Aj prstene po starkej žiaria ako nové: Najlepšia rada, ako vyčistiť zlato aj striebro – 10 minút a sú ako od zlatníka!

Toto mi poradila moja sestra, všetky metódy predtým mi fungovali asi tak na 50% a keď niečo zabralo viac, za pár týždňov boli šperky také isté, ako predtým. Metódu mojej sestry som skúsila už začiatkom roka a stále je všetko krásne, žiadne sčernané miesta a čo je najlepšie, netreba vôbec drhnúť.

Potrebujeme:

1 lyžička soli

1 lyžička sódy bikarbóny

1 lyžička saponátu (ja som dala klasickú Jar)

250 ml voda

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

1 hárok alobalu

Postup:

Alobal si dáme na dno sklenej misky. Vodu si dáme zovrieť. Horúcu vodu nalejeme do misky, pridáme soľ, sódu a jar. Do toho dáme zlate šperky a necháme 10 minút vnútri. Potom opláchneme v studenej vode a utrieme handričkou.To je všetko, šperky boli ako nové, odporúčam. Predtým som skúšala návody bez soli a jary, ale asi tam majú svoje miesto, kedže to zafungovalo skutočne najlepšie:)

autor nápadu: Monika Kováčičová

Všeobecné zásady starostlivosti:

Nikdy neupratujte domácnosť so šperkami na rukách. Kontakt s chemikáliami môže nezvratne narušiť ich štruktúru. Rovnako si ich skladajte vždy pred kúpeľom vo vani. Éterické oleje obsiahnuté v penách alebo automatizovanej soli, ich tiež môžu poškodiť.

Skôr, ako šperky uložíte do šperkovnice, pretrite ich handričkou s mäkkými vláknami.

Vždy skladuje šperky v čo najsuchšom prostredí. Ochranu pred vlhkosťou získate napríklad aj tak že do šperkovnice vložíte niekoľko vrecúšok silica gélu.

Zlaté šperky

Pozor na kozmetické krémy s obsahom soli a ortuti. Ak ich používajte presvedčte sa, že neprichádzajú do kontaktu so šperkom. Tieto látky postupne spôsobia, že na povrchu šperkov sa objavia biele škvrnky.

Ak chcete, aby zlaté šperky žiarili ako nové, ponorte ich na chvíľu do vody v ktorej rozpustíte cukor.

Najjednoduchší a zároveň najúčinnejší spôsob, ako zlaté šperky čistiť, je použiť obyčajnú mydlovú vodu. Vložte ich do mydlovej vody a vyčistite jemnou kefkou. Potom opláchnite pod tečúcou vodou a osušte.

Šperky, ktoré sú pozlátené (bez kamienkov), vyčistíte handričkou namočenou do octu. Potom opláchnite a osušte. Ak chcete oživiť lesk, pomôže aj vaječný bielok.

Striebornú šperky

Strieborné šperky jednoducho a účinne vyčistíte pomocou amoniaku. Do horúcej vody pridajte 3-4 kvapky amoniaku, pridajte šperky a keď voda vychladne, vyberte ich a utrite mäkkou handričkou dosucha.

Rovnako ako zlato, aj strieborné šperky bez kamienkov vyčistíte octom. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:2 a striebro namočte do tohto roztoku. Nechajte pôsobiť 30 minút, opláchnite a osušte. Skvelým trikom pri čistení zájdeného striebra je využiť alobal. Postup, ako na to nájdete TU.

Drahé kamene

Drahé kamene ako ametyst, topás a aj perly strácajú vplyvom slnečného svetla lesk a farbu. Vždy, keď ich nenosíte, skladujte ich na tmavom mieste.

Všetky drahé kamene sú veľmi citlivé na výkyvy teplôt. Ideálne je udržiavať ich v stabilnej teplote, aby sa neznehodnotili.

Pozor na čistenie jedlou sódou, zubnou pastou, alebo drsnými kefkami – abrazívne materiály ich môžu poškodiť. Pokiaľ ide o drahé kamene, ich udržiavanie nechajte na profesionálov.