Toto ich omladí a budú krajšie, ako kedykoľvek predtým: Rada, ako tvarovať zeleň, vďaka ktorým bude vaša záhrada vyzerať miliónovo aj v zime!

Naučte sa triky ako strihať ozdobné stromčeky a tvarovať zeleň, vaša záhrada bude vyzerať miliónovo aj v zime!

Nechávate stromčeky rásť na divoko? Aj to má samozrejme svoje čaro, ak sa však naučíte, ako stromčeky správne strihať a tvarovať, budete mať záhradu ako z katalógu a stromčeky budú omnoho zdravšie a krajšie. Stromčeky omladíte a vaša záhrada bude krásnejšia, ako kedykoľvek predtým!

Pravidelný rez a tvarovanie


Stromčeky a kríky takto nielen omladíte a pomôže im správne rásť, ale zároveň môžete získať krásnu dekoráciu záhrady. Napokon, čo je krajšie, ako živá a zelená ozdoba záhrady?

Ktoré dreviny sú najvhodnejšie na tvarovanie?

Krušpán

Tis

Cypruštek

...

Bonsaj

Brečtan

Čo treba pred tvarovaním vedieť?

Striháme len výhonky, ktoré sú mäkké a nie zdrevnatené. Zásahy ho starších drevnatých a tvrdých častí by mohli stromu spôsobiť šok a zhoršenie stavu. Navyše, tieto vetvičky nemusia pekne obrásť. Rušenie dreva by nemalo byť drastické. Staré drevnaté vetvičky výrazne zhoršia a nemusia rásť!

Zdravotný rez je potrebné vykonať aspoň raz do roka, ak sa rozhodne stromček tvarovať, striháme pravidelne podľa toho, ako zeleň dorastá.

Ak máte staršie stromčeky alebo kry, ktoré chcete začať tvarovať, začnite postupne – zastrihnite mladé výhonky na jeseň a na jar môžete začať postupne s hlbším rezom. V lete by ste už stromček mohli tvarovať a formovať.

Po reze je najdôležitejšie stromček dobre zaliať. To pomôže stromčekom rýchlo sa vysporiadať s ranami po reze. Pri rpavideľnemo rezaní a tvarovaní nezabudnite sem-tam pridaj aj hnojivo – ideálne tekuté.

Finty, ako získať dokonalý tvar

Kužeľ

Stačí, ak na stromček pripevníme tri bambusové paličky v tvare ihlanu, na vrchu ich jednoducho zviažeme a striháme podľa tohto tvaru.

Špirála

Na špirálu si na korune naznačíme budúci tvar pomocou drôtu. Začneme o vrchu koruny až po kmeň. Nad drôtom ostriháme všetky listy asi do polovice medzi jednotlivými záhybmi drôtu. Pri drôte striháme čo najhlbšie.

Guľa

Ak chcete tvarovať brečtan, stačí vám jednoduchý konštrukcia, po ktorej sa bude šplhať.