Najlepšia rada, ako na priesady muškátov: Spravte s nimi to, čo robí moja svokra a budú vám kvitnúť ako o závod!

priesady muškátov kupujem v rovnakom obchode ako moja svokra a pritom sú jej muškáty vždy úžasne zakvitnuté a tie moje len tak „normálne“ žiaden zázrak. Dokonca, používame aj rovnaké hnojivo a máme ich aj na rovnakej strane domu. jediný rozdiel je v poctivom zaštipovaní priesad aj pukov. Skúste to, ja si túto jednoduchú pestovateľskú radu neviem vynachváliť.

Treba zaštipovať=odtrhnúť rastové vrcholy, t.j. ten stred zelený, kde sa tvoria nové lístky, potom sa pekne rozrastú do šírky. Moja svokra odtrháva na začiatku aj všetky puky, aby sa nevyčerpali kvitnutím hneď na začiatku a počká kým sa pekne rozrastú a má ich neuveriteľne zakvitnuté a to celú sezónu, ľudia čo idú okolo jej dvora sa často pristavujú a kvietky si aj fotia, je to nádherné. Ja som púčiky z mladých priesady prvýkrát zaštipovala minulú rok a hoci som sa toho bála, musím povedať, že krajšie zakvitnuté som ich ešte nemala.

Po prinesení z obchodu zaštipnutá priesada

zdroj: mimibazar/Dana Š. 

Po 14-tich dňoch ďalšie zaštipnutie

Rovnakým spôsobom odštipnite aj prvé púčiky, nebojte sa, o muškáty neprídete. práve naopak, muškáty budú stále naberať na sile, nevyčerpajú sa tvorbou kvetou, budú hustejšie a krásne.

zdroj: mimibazar/Dana Š. 

Črepníky musia byť perfektne čisté a vydezinfikované

Moja starkí ich nechávala po umytí vždy vydezinfikovať na slniečku, čo považujem aj ja za najlepší nápad. Je veľmi dôležité, aby boli nádoby, do ktorých rastliny vysadíte, dokonale čisté, zbavené zvyškov starého substrátu. Ak nie sú celkom nové, vyumývajte ich horúcou vodou a dezinfikujte. Na druhý deň opäť dôkladne vypláchnite horúcou vodou.

Ako sa postarať po zime o prezimované mušáty

Správne hnojenie počas leta – nemusíte používať len kupované hnojivá

Hlavným predpokladom bohatých truhlíkov je pravidelné hnojenie v priebehu celého leta. Ak hnojivo kupujete, vyberte také, ktoré má vysoký obsah fosforu, ktorý má na kvitnutia priaznivé účinky. Pozor ale na obsah dusíka. Ten by mal byť čo najnižší, pretože inak môže zastaviť tvorbu nových kvetov. Vhodné hnojivo potom pridávajte do zálievky raz týždenne. Ak máte k dispozícii vlastné kvalitný kompost, zalievajte rastliny silne nariedeným výluhom z neho, mnohí záhradkári dokonca hovoria, že hnojenie kompostovým výluhom je tá najlepšia výživa pre muškáty.

Zálievka

Krátkodobé vyschnutí substrátu síce nie je na závadu, ale pokiaľ je to možné, udržujte ho stále mierne vlhký. Pozor však na prelievanie. Zálievku skrátka vždy prispôsobte aktuálnej teplote a intenzite slnečného svitu. Najvhodnejšou dobou pre zalievanie je ráno, alebo naopak večer, keď už slnko nepáli. Vodu lejte priamo ku koreňom, nikdy nie na listy a kvety. Len v sparných letných dňoch môžete muškáty na noc rosiť rozprašovačom.

Prinášame vám najlepší domáci  elixír na kvitnutie muškátov a zároveň aj postup krok za krokom, ako muškáty na jar oživiť a dodať im silu!

Trik pre bujaré kvitnutie počas celej sezóny:

Potrebujeme:

2,7 -3 l vody (odstátej)
Droždie – 100 g (ja dávam dve a štvrť kocky droždia)
Cukor – 0,5 šálky

Postup:

Kvasnice (môžu byť aj tie po záruke, v tomto prípade to vôbec nevadí) rozpustíme v malom množstve teplej vody a potom ich pridáme do väčšej nádoby s odstátou vodou aj spolu s cukrom. Prikryjeme gázou, alebo inou tkaninou a necháme odstáť – z času na čas premiešame.  Keď sa skončí sa proces kvasenia (uvidíte podľa bubliniek na povrchu), hnojivo je pripravené. Dávkujeme tak, že 1 šálku hnojiva rozriedime v 10 l odstátej vody a zalievame muškáty raz za 2 týždne!

Dnes najobľúbenejšie