Prvýkrát vidím PRIESADY také silné od suchého kŕmenia: PARADAJKY sú zdravé, silné a rastú mi doslova pred očami!

7375

Kremelina je organická zlúčenina, oslavovaná za jej všestranné využitie v byte aj vonku. Kremelina je úplne prírodná látka, ktorá dodáva cenné živiny pre rastliny rastúce v pôde a  podľa youtube výrazne napomáha pri udržiavaní vlahy a potláčaní chorôb a škodcov .

Ak sa ešte len chystáte zasiať semienka rajčín, je dôležté pridať kremelinu rovno do pôdy.

Ak vám už rastú sadenice, kremelinu pridávame na vrch pôdy, alebo priamo do zálievky, dôvod vás určite presvedčí.

Postupujeme nasledovne, kremelinu v malej vrstve posypeme na vrch pôdy v črepníku a následne zalejeme ako zvyčajne. Kremelina chráni rastliny pred chorobami a zabraňuje rozkladu koreňov Tiež zlepšuje celkové výživové parametre pôdy. Pôdu detoxikuje a zbavuje chorôb a plesní, na druhej strane ju dokáže nasýtiť cennými stopovými prvkami.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Látky, ktoré v kremeline prevažujú sú kremík, fosfor, vápnik a horčík. Kremelina dokonale prestupuje jednotlivými vrstvami pôdy, vďaka čomu je viac priepustná, vzdušná a zlepšuje sa distribúcia vlhkosti.

Kremelina zvyšuje účinnosť zavlažovanie tým, že absorbuje vlahu až do trojnásobku svojej váhy .

Taktiež napomáha rastu koreňov aj v malých kvetináčoch. Ak chcete svoje sadenice nasýtiť živinami, postupujte nasledovne – 1 polievkovú lyžicu nasypte do pol litra odstátej vody a poriadne premiešajte. Používajte na zalievanie sadeníc.

Ďalšie možnosti, ako kremelinu použiť

Mechanický pesticíd

Kremelina predstavuje netoxický spôsob, ako ochrániť záhradu pred škodcami, ktorí nivočia našu záhradu. Kontakt s ňou je totiž silne dehydratačný. Prášok účinkuje najmä v suchu – keď prší, dočasne sa jeho účinok obmedzí, no keď vyschne, opäť účinkuje. Rozsypte ju jednoducho okolo záhonov.

Slimáky ju nenávidia

Slimáky dokážu nebezpečenstvo plynúce z kontaktu s touto látkou, vycítiť. Kremelina sa preto odporúča aj ako účinná ochrana pred slimákmi. Kremelinu môžete využiť aj na posypanie listovej zelenine, ktorá má od škodcov poškodené listy. Tam kde je kremelina, škodcovia sa pracú kade-ľahšie.

Odplaší čierne mušky

Nasypte kremelinu na a okolo rastlín, ktoré sa pasujú s inváziou čiernych mušiek. Mušky sa takto ošetreným oblastiam budú zďaleka vyhýbať.

Odstráni škodlivé červy z kompostu

Mnohé druhy červov sú v komposte prospešné. Ak sa v ňom však rozvinú parazitické druhy, môže to byť pre celý kompost, ale aj rpe pôdu, na ktorú ho chcete použiť, veľký problém. Kremelina vám pomôže možné choroby a škodice parazty z kompostu vyhubiť. Stačí, ak celý kompost jednoducho posypete.

Vošky a múčnatka

Kremelina dokáže poraziť aj týchto drobných škodcov, ktorí vysávajú životodarnú šťavu z listov a stoniek. Napadnuté rastliny kremelinou buď posypte, alebo rozrieďte vo vode a použite ako postrek.

Zbavte sa mravcov

Niekoľko mravcov v záhrade nepredstavuje žiaden problém, ak sa ich však objaví veľké množstvo, môže to byť problém. Navyše, mravce sú prenášači vošiek a ďalšieho hmyzu, ktorý parazituje na našich rastlinách. Posypte okolie mraveniska a možno aj celé mravenisko kremelinou. Mravce táto látka spoľahlivo odzbrojí.

Kontrola kliešťov

Ak bývate v blízkosti lesa, určite poznáte problém nielen s divokou zverou, ale aj s kliešťami, ktoré sa u vás vyskytujú. Ak chcete znížiť populáciou týchto nebezpečných tvorov, nasypte do tienistých miest a vysokých porastov kremelinu. Práve tam sa totiž kliešte vyskytujú najviac.

Odplaší hlodavce

Hlodavce dokáže tiež napáchať veľké škody na našich záhradách. Je známe, že hlodavcov odpudzuje citrón či mäta pieporná, no už menej sa hovorí sa účinkoch kremeliny, ktoré sú ešte intenzívnejšie. Ak spojíte kremelinu s niekoľkými kvapkami citrusového alebo mätového esenciálneho oleja, máte dokonalú zbraň proti hlodavcom. Pórovitá konzistencia kremeliny spôsobí, že sa vôňa olejov znásobí a rozšíri do prostredia ako prírodná zbraň proti hlodavcom. Navyše, kremelina udrží tento účinok po dlhú dobu.

Prispeje k obnove pôdy

Ak vaše domáce zvieratká používajú istú časť vašej záhrady ako toaletu, môže to na dlhú dobu znížiť jej kvalitu. Primiešajte do pôdy trochu kremeliny, alebo ju jednoducho nasypte na vrch a nechajte pôsobiť. Po dažďoch zopakujte. Pôda sa postupne obnoví a kremelina nasiakne škodliviny z pôdy.

Dajte do črepníkov v ktorých chcete zvýšiť poréznosť

Kremelina sa používa aj na prevzdzušnenie pôdy ako aj za účelom udržania fixovania hnojív a ich transportu až ku koreňom rastlín. Používa sa najmä na hydroponické kultúry ako sú napríklad bonsaje. Zmiešajte s pôdou a pôda bude mať lepšie drenážne vlastnosti a zlepší sa cirkulácia vzduchu.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Témy:


Pridajte svoj komentár