Prvá pomoc pri uštipnutí včelou a osou. Viete, čo robiť pri uštipnutí do krku?

Leto je obdobím všadeprítomného bzučiaceho a štípajúceho hmyzu. Zatiaľ čo uštipnutie niektorých druhov je len nepríjemné, iné štípance môžu mať veľmi nepríjemné zdravotné následky. Čo pomáha a ako postupovať v krízových situáciách?

Leto je obdobím všadeprítomného bzučiaceho a štípajúceho hmyzu. Zatiaľ čo uštipnutie niektorých druhov je len nepríjemné, iné štípance môžu mať veľmi nepríjemné zdravotné následky. Čo pomáha a ako postupovať v krízových situáciách?

Včela

Po uštipnutí včelou vám ostane na mieste vpichu žihadlo aj s vačkom, v ktorom sa nachádza jed. Jed sa z vačku postupne uvoľňuje do vášho tela a práve preto je potrebné čo najskôr žihadlo odstrániť. Vačok je však veľmi krehký a preto ho treba vyťahovať opatrne, aby sa neporušil. Najlepšie je uchopiť žihadlo čo najbližšie ku koži pinzetou, alebo jemne ho zoškrabnúť nechtom.

Osa

Po uštipnutí osou žihadlo v koži často neostáva. Ak sa tak ale náhodou stane, môžete ho vytiahnuť pokojne aj nechtami – je to jednoduchšie, ako v prípade včely.

Alergická reakcia

Najčastejšie ide o opuch uštipnutého miesta a začervenanie, ktoré po niekoľkých hodinách samovoľne ustúpia. Na tieto miesta je vhodné použiť upokojujúce a dezinfekčné prostriedky, ktoré zmierňujú bolesť a urýchľujú hojenie poraneného miesta.

Čo pomáha:

cucumbers

Ľad priložený na miesto uštipnutia.

Potieranie miesta propolisovou masťou.

Potieranie medom.

Jablčný ocot – naneste ho na vatový tampón a jemne poklepkávajte po bolestivom mieste.

Kolieska uhorky – majú antibakteriálne a upokojujúce a chladivé účinky.

Prekrojený zemiak – škrob upokojuje, sťahuje ranu a zmierňuje bolesť.

Mentolová zubná pasta – pôsobí chladivo, upokojujúco a zmierňuje tak bolesť.

Kolieska cibule priložené na bolestivé miesto.

Ak ste v prírode použite starý osvedčený recept – hlinu zmiešanú s vodou a priložte na ranu.

Ak sa reakcia stupňuje alebo pretrváva dlhšie, sú potrebné antihistaminiká. Tie môžete užiť vnútorne, alebo rozdrviť, zmiešať s vodou a aplikovať priamo na opuchnuté miesto.

Ak alergická reakcia neustupuje navštívte lekára.

Najhorším tipom reakcie, ktorý prichádza krátko po uštipnutí je anafylatický šok. Táto reakcia je sprevádzaná stratou vedomia, rapídnym poklesom tlaku a problémami s dýchaním. V prípade takejto reakcie je nutné okamžite zavolať pomoc a kým dorazí, sledovať vitálne funkcie – frekvenciu dýchania a tep. Najväčšia chyba, ktorú ľudia robia je, že sa pacienta snažia posadiť. Kým príde pomoc, pacienta vždy udržujte vo vodorovnej polohe. Anafylaktický šok spôsobujú častejšie uštipnutia včielou ako osou.

Uštipnutie do krku

Včely a osy sa môžu ľahko dostať do nepriehľadných plechoviek či fliaš a pri pití tekutiny nás môžu uštipnúť do krku. To je jedna z najnebezpečnejších situácii, v ktorej sa môžeme ocitnúť. Rýchlo totiž dochádza k opuchu a obmedzeniu či dokonca zastaveniu dýchania.

Čo robiť?

Okamžite, aj keď sa vám to nemusí zdať spočiatku vážne, volajte záchranku. Opuch sa môže rozvinúť postupne.

Tracheotómia je metóda na zachovanie dýchanie pri akútnej hrozbe udusenia. Realizuje sa vertikálnym rezom do priedušnice. Túto metódu by však nikdy nemala robiť osoba bez zdravotníckeho vzdelania, hrozí pri nej vykrvácanie.

Pri uštipnutí do krku sa však nemusíte len bezmocne prizerať. Môžete pomôcť spomaliť nástup opuchu tým, že postihnutému dáte do úst žuť kúsok ľadu. Ľadový obklad prikladajte aj zvonku na hrdlo.

Aby ste sa tejto situácii vyhli, vždy si nápoje pre istotu zakrývajte.

Dnes najobľúbenejšie