Prstene a náušnice svietia ako nové: Je jedno, či sú zo striebra alebo zlata – nechajte ich vo vode s touto prísadou na noc!

Tmavé škvrny, strata lesku, alebo zájdené šperky, ktoré dlho stáli vo vašej šperkovnici. Poradíme vám, ako vyčistiť akékoľvek šperky, ktoré doma máte. Služby profesionála nebudú potrebné, všetko, čo na čistenie budete používať, máte práve teraz v kuchyni.

Ako vyčistiť zlato

ako čistiť dekorácie

Snubné prstene len zriedka dávame dolu z prsta a preto sa rýchlo znečistia: sú ovplyvnené agresívnym prostredím saponátov, mazu, potu, sú často poškriabané a škrabance sú potom vyplnené nečistotami. Poradíme vám, ako vrátiť vaše najvzácnejšie šperky späť v čase.

Soľ. Zrieďte 5 polievkových lyžíc soli v pohári vody. Ponorte do neho zlato a nechajte ho stáť v roztoku na deň alebo noc . Potom opláchnite v čistej vode a utrite mäkkou handričkou.

Cukor. Namočte zlato do sladkej vody, použite 3 lyžičky kr. cukru v pohári. Je lepšie rozpustiť  ho  v horúcej vode a nechať vychladnúť. Takéto kyslé prostredie (áno, cukor ho vytvára) vyčistí šperky, aby opäť žiarili doslova cez noc.

ako čistiť zlato

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ocot. To je jeden z najjednoduchších spôsobov: stačí pretrieť zlato octom , môže to trvať asi 5 minút, potom opláchnite a osušte.

Prostriedok na riad. Nielen prstene, ale aj obľúbený prívesok, manžetový gombík alebo brošňa potrebujú jemné čistenie s čistiacim prostriedkom na umývanie riadu. Rozpustite 1 lyžičku v malom hrnčeku s vodou a dajte na 15 minút variť na plameň. Opláchnite, utrite – hotovo!

fondy na zlato

Mimochodom, namiesto octu môžete použiť cibuľovú šťavu, citrónovú šťavu alebo vaječný bielok, zriedený 1: 1 s pivom.

Ako čistiť striebro

Vysokokvalitné striebro (a biele zlato ) by sa malo odovzdať klenotníkovi na jemné čistenie, ale striebro populárnych a nižších vzoriek možno ľahko vyčistiť doma.

ako čistiť striebro

Prostriedky na riad. Táto metóda je najlepšia pre striebro. Rovnako ako u zlata, musíte pripraviť roztok 1 lyžičky prostriedku, vody a variť 10 – 15 minút, potom ho jemne vyčistite mäkkou kefkou.

Citrónová šťava s amoniakom. Striebro je často zafarbené  a aby sa opäť rozžiarilo, rozpustite čajovú lyžičku šťavy a amoniak v pohári vody. Ponorte produkt do roztoku na jednu minútu a potom utrite.

prostriedky pre striebro

Surové zemiaky Ak ponoríte strieborné šperky do zemiakov nastrúhaných na jemnom strúhadle, účinok bude rovnaký ako u citrónovej šťavy s amoniakom.

Ako vyčistiť drahokamy

ako čistiť kamene

Na začiatok musíte poznať tvrdosť kameňa .

Mäkké kamene ako opál alebo malachit ponorte sa do studeného roztoku z riadu (1 lyžička na pohár), potom utrite handričkou.

čistenie drahokamov

Organické kamene ako jantár, koraly alebo perly. Netolerujú náhle zmeny teploty a agresívneho prostredia. Pre ne je vhodná voda zriedená s alkoholom 1: 1.

Tvrdé kamene ako zirkónia, diamant, zafír, rubín alebo smaragd. Ľahko sa čistí umývacím prostriedkom na riad.

ako sa starať o šperky