Záhradkári, toto vyvážite zlatom: Profík poradil, kedy rezať ovocné stromy a kry – s týmto máte úrodu zaručenú!

Ak máte v záhrade ovocné stromy a kry, tieto rady vám zrejme padnú vhod. Určite ste už premýšľali nad tým, kedy, ako často a či vôbec treba rezať ovocné stromy a kry. Na toto neexistuje univerzálna odpoveď, pretože každý druh či odroda má svoje nároky. Rozdiely tiež súvisia s lokalitou, v ktorej sa pestovateľská oblasť nachádza. Zároveň záleží aj od konkrétneho pestovateľa a jeho individuálnych podmienok. Vo všeobecnosti však platia určité zásady, ktoré je dobré dodržiavať.

Jablone a hrušky

V prípade týchto dvoch ovocných stromov je najdôležitejší termín na konci zimy, ešte predtým ako začnú stromy pučať. Doplnkovým termínom rezu jadrovín je letný rez, ktorý treba uskutočniť v priebehu vegetácie. Vďaka tomu sa odstránia všetky nežiaduce výhonky, ktoré by odoberali vodu a živiny tým perspektívnejším. Skorým letným rezom napríklad skracujeme zaštipovaním mladé výhony odrôd, ktoré rodia na dlhom dreve, čím ich prinútime rozkonáriť sa. Vďaka tomu bude koruna kompaktnejšia a úroda týchto odrôd by mala byť bohatšia.

https://www.zelenyjezko.sk/fotky42034/rez-strom-ker-noznice-ruka.jpg

Kedy rezať kôstkoviny

Čo sa týka rezu kôstkovín, termín nosného rezu sa v ostatných rokoch zásadne posunul. V minulosti bol za najdôležitejší rez považovaný rez na konci zimy pred začiatkom jari. To sa však zmenilo a tento termín je už len doplnkový. V súčasnosti sa za hlavný považuje letný rez. Ten sa vykonáva bezprostredne po zbere úrody. Odstránime vyrodené výhony, vďaka čomu sa presvetlí a odľahčí koruna. Práve tento krok pomôže k lepšiemu vyzretiu ponechaných výhonov pred zimou. Aby sme sa vyhli riziku namrznutia vplyvom neskorých jarných mrazov, doplnkový jarný rez je potrebné vykonať ešte pred nalievaním pukov.

V priložených videách nájdete podrobný postup rezu ovocných stromov a kríkov od profesora Ivana Hričovského. Pán profesor vysvetľuje, ako je ideálne rezať a tvarovať hrušku, či jabloň, čo je možné rezať a ako sa robí výchovný rez. Mnohí záhradkári, ktorí režú či tvarujú svoje stromky, si totiž neuvedomujú, že jablone a hrušky rodia na dvojročnom dreve. Preto ak odstránia jednoročné letorasty, ďalší rok nemôžu mať úrodu. Obe videá vám pomôžu dosiahnuť lepšiu úrodu a tvarovať stromky, či kríky.

Doplnkové letné rezy

Keďže kôstkoviny veľmi intenzívne rastú, je potrebný doplnkový rez. V prípade marhúľ je to klasický júnový Šittov rez, ktorým sa skracujú jednoročné letorasty o 1/2 až 2/3. Broskyne vytvárajú počas roka sekundárne, aj terciálne výhony a preto vykonávame letné rezy dva- až trikrát počas vegetácie.

Drobné ovocie

Stromy a kry drobného ovocia si väčšinou vyžadujú rez v jarnom období. Je nevyhnutné vykonať ho hneď na začiatku jarného termínu, pretože väčšinou pučia veľmi skoro (najmä maliny a egreše). Inak hrozí, že rezom poškodíme mladé prebúdzajúce sa výhony. Vhodný je aj doplnkový rez v priebehu roka, ktorým odstránime poškodené, napadnuté, či vyrodené výhony. Rez remontantných odrôd malín sa môže vykonávať ešte v jesennom období a to tak, že porast kompletne zrežeme od jeho bázy.

https://www.zelenyjezko.sk/fotky42034/rez-drobne-ovocie-egres-noznice.jpg

Orechoviny

Liesky a mladé stromy gaštana majú hlavnú sezónu rezu v jarnom období. V staršej literatúre sa spomína rez orecha s februárovým i augustovým termínom. Avšak optimálne je rezať ho na prelome apríla a mája, kedy dĺžka mladých letorastov v korune dosahuje asi 7 – 10 cm. V tomto období sa pri rezoch orechov stretávame s veľmi dobrým zaceľovaním rán. Tento dôležitý fakt treba brať na vedomie. Pri rezaní orechov musíme klásť veľký dôraz aj na kvalitný výber náradia, ktoré je nevyhnutné pravidelne ostriť. Bez toho je docielenie presného rezu prakticky nemožné.

Zdroj: zelenyjezko.sk

 

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie