Dizajnér ukázal 16 fantastických tipov pri zariaďovaní obývačky s ktorými získa vaše bývanie úplne nový rozmer!

Interiérový dizajnér pre portál Brightside vybral 16 najväčších chýb, ktoré robia ľudia pri zaraďovaní obývačky. vyhnite sa im a bude sa vám bývať ako v bavlnke!

Zlé osvetlenie

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Osvetlenie vytvára atmosféru. Mnohí ľudia v obývačke volia len jedno osvetlenie v podobe mohutného lustra uprostred. Práve do tejto miestnosti sú však absolútne ideálne viacerí zdroje svetla a obzvlášť drobné led svetielka. Vytvorte si vlastný systém osvetlenia (čítacie, nástenné a podlahové svietidlá, stropné svietidlá atď.). Na každú aktivitu vytvorte inú svetelnú atmosféru.

 Neprítomnosť koberca alebo nesprávna veľkosť koberca

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Malé koberce prinášajú nerovnováhu do miestnosti, veľa kobercov rôznych veľkostí zas pôsobí chaoticky. Zvoľte 1 väčší koberec, ktorý spája 1 časť miestnosti – napríklad sedenie. Veľký koberec vizuálne rozširuje priestor a interiér dostane dokončený vzhľad.

...

Nesprávna televízia

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Niektorí ľudia sa radi pochvália svojou obrovskou modernou televíziou, ale pravdou je, že obnoho lepšie pôsobí, ak kompaktne zapadá do priestoru a nevytŕča. Najlepším miestom pre TV je prázdna stena. Neinštalujte televízor pred alebo do bezprostrednej blízkosti okna, pretože je to škodlivé pre váš zrak a zabraňuje jasnému zobrazeniu obrazu. Vzdialenosť medzi televízorom a pohovkou závisí od veľkosti obrazovky.

Podceňujete silu vankúšov? Chyba, ide o najkrajší a zároveň najpraktickejší doplnok!

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Ak chcete extravagantné farby v priestore, dajte ich len do malých detailov, akými sú vankúše. Vankúše vytvárajú útulnú a uvoľnenú atmosféru. Pri výbere zvážte, či ich materiál a textúra vyhovujú tkanine, ktorou sú pohovky a kreslá pokryté. Masívna pohovka je výborná pre niekoľko objemných, pohodlných vankúšov.

Vaša pohovka je vo veľkej obývačke opretá o stenu

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Toto pravidlo funguje pre veľké miestnosti. Ak máte možnosť umiestniť pohovku mimo stenu, urobte to. Viditeľne tak zväčšíte priestor a vytvoríte úžasnú atmosféru pohodlia. Gauč alebo pohovka, ktorá je vo veľkej izbe pri stene, pôsobí viac ako tanečné štúdio, než ako útulná obývacia izba.

Tmavý nábytok do obývačky s nízkymi stropmi

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Ak si kúpite tmavý nábytok do miestnosti s nízkym stropom, musíte počítať s tým, že ju nielen opticky zmenšíte, ale bude pôsobiť temne a nevľúdne. Idálne sú ľahšie pôsobiace kusy nábytku na nožičkách a farby, ktoré v neutrálnych odtieňoch, ktoré nepohlcujúci zbytočne svetlo.

Vyberte nábytok, ktorý vám vyhovuje, nie taký, ktorý vyzerá pekne v obchode!

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Len preto, že nábytok vyzerá pekne vo výklade, neznamená to, že bude vyhovovať vášmu domu. Uistite sa, že je pre vás komfortný – vyskúšajte ho. Posaďte sa do kresla alebo na sedačku, ktoré sa vám páčia. V opačnom prípade budete tieto veci doma využívať neradi a podvedome sa im budete vyhýbať. Kategóriou samou o sebe je tvrdosť pohovky a kresiel, ktorým je treba venovať osobitnú starostlivosť.

Nábytok, ktorý dávno vyšiel z módy neskladujte len z nostalgie

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Nábytková móda existuje. Obrovský nábytok s objemnými prvkami už dávno vyšiel z módy. Venujte pozornosť jemným, rovným líniám. Môžete si vybrať aj tradičnú pohovku, ale rozhodnite sa pre netradičnú a modernú farbu.

Zle umiestnené fotografie

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Dokonalá výška = 153 cm od podlahy k stredu obrazu. Ak máte príliš veľa fotiek, skvelé riešenie by bola zavesená galéria namiesto fotografických rámov umiestnených v každom rohu. Fotografie by mali byť na jednom mieste v izbe a ideálne v rovnakých rámikoch.

Veľký nábytok, ktorý zďaleka nie je taký praktický, ako vyzerá
16 Mistakes We Make in Living Room Design

Najbežnejšou chybou je, keď ľudia zapĺňajú miestnosť s nábytkom, ktorý nezodpovedá jej veľkosti, najmä pokiaľ ide o sedacie súpravy – spôsobuje, že izba je oveľa menšia. Ďalšou prekážkou je fakt, že sedačka pre 5 osôb v praxi pre 5 osôb nikdy nemôže byť pohodlná. Ak máte veľkú obývaciu izbu, potom si môžete dovoliť priestrannú pohovku s leňoškou, alebo kreslami. V menších obývacích miestnostiach je vhodnejšia dvojmiestna pohovka a dvojica kresiel. Je to tak oveľa pohodlnejšie pre vaše návštevy, kedže všetci nie sú natlačení jeden na druhom.

Zanedbáva sa funkčnosť obývacej izby

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Ak máte obdĺžnikovú miestnosť, môžete jej tvar upraviť pomocou skrinky alebo stojana – výhodnejší je štvorec – pôsobí kompaktnejšie a oveľa ľahšie sa doň plánuje nábytok.

Srdce miestnosti neexistuje

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Obývacia izba vyžaduje jedinečnú atmosféru, s ktorou súvisí aj srdce miestnosti. Môže to byť krb, umelecké dielo, zrkadlo, tapety – všetko, čo priťahuje pozornosť hneď, ako vstúpite do miestnosti. Tento bod môžete zvýrazniť napríklad pomocou osvetlenia.

Veľa rastlín v malých kvetináčoch, ktoré sú všade

Pôsobí to chaoticky, skôr ako kvetinárstvo. Rastliny sú v obývačke krásne, ale ideálne na jedno mieste a ešte ideálnejšie v dominantných kvetináčoch. Namiesto viacerých malých kvetináčov, zvoľte jeden veľký, ktorý bude dominovať.

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Starodávne poťahy

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Poťahy boli kedysi veľmi praktické, keďže bolo potrebné, aby pohovka a kreslá vydržali dlhé roky. Dnes však pôsobia staromódne, nezabúdajte, že aj dnešné sú materiály dobre udržiavateľné a ľahko ich vyčistíte.

Použite iba jeden štýl

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Ak dávate prednosť určitému štýlu interiéru a nedovolíte od neho žiadne odchýlky, vaša izba stráca teplo, život a stáva sa skôr výstavným exponátom, ako miestom pre život. Spojte svoj obľúbený štýl s tým, čo sa páči ostatným členom rodiny – nech je vás v miestnosti, ktorá je srdcom domova vidieť všetkých.

Závesy vizuálne zmenšujú priestor, ak ich nesprávne zavesíte

16 Mistakes We Make in Living Room Design

Takéto zanedbateľné drobnosti ako nesprávne zavesené záclony môžu váš izbu vizuálne zmenšiť. Je dôležité, aby visí závesy čo najvyššie a čo najširšie, aby sa vaše stropy zdali vyššie a vaša obývacia izba väčšia. Vyberte si svetlejšiu a viac nasýtenú farbu záclony ako zvyšok textílií v miestnosti.