Problémy so spánkom? TOTO vám vráti zdravý spánok a rána bez pocitu únavy!

Problémy so spánkom trápia mnohých ľudí. Prinášame vám 3 overené tipy, ako poraziť nespavosť, aby ste sa opäť mohli prebúdzať svieži a plný síl.

V dnešnej dobe má stále viac ľudí problémy so spánkom. Tento problém sa však ani zďaleka netýka len starších ľudí, stále častejšie sa s ním boria aj mladšie generácie. Podľa psychológov je najčastejším spúšťačom týchto ťažkostí životný štýl plný stresu, napätia a povinností. Najčastejším spôsobom, ako moderní ľudia tieto problémy riešia sú tabletky na spanie. Ich dlhodobé užívanie však spôsobuje nielen závislosť a neschopnosť zaspať prirodzene, ale podpisujú sa aj na celej rade zdravotných a psychických problémov.

Ak existuje iná – nemedikamentózna a celkom bezpečená možnosť, prečo ju nevyužiť?

Kombinácia niektorých ingrediencií z prírody dokáže naše telo a myseľ upokojiť rovnako účinne ako lieky. Na rozdiel od chémie však tieto látky nemajú žiadne negatívne vedľajšie účinky, sú celkom dostupné a okrem zdravého spánku vám prinesú aj rána plné energie a dobrej nálady po dostatočnom oddychu.  Prinášame vám 3 overené recepty:

Banán a škorica

Banán obsahuje množstvo živín, vitamínov a minerálov, ktorých nedostatok sa môže podpísať na problémoch so spánkom. Látky obsiahnuté v tomto ovocí, dokážu účinne uvoľniť svaly a cievy v našom tele. Tyrptofán – aminokyselina, na ktorú sú banány spomedzi všetkých ovocí najbohatšie, má veľmi blahodárny vplyv aj na psychiku. Dokáže upokojiť myseľ a zvyšuje hladinu serotonínu.

Škorica obsahuje esenciálne oleje, ktoré upokojujú a uvoľňujú telo aj myseľ. Škorica tiež podporuje trávenie a zlepšuje cirkuláciu krvi. Kombinácia týchto dvoch ingrediencií má na spánok doslova zázračný účinok.

...

Potrebujeme:

1 zrelý banán

1 liter vody

½ lyžičky mletej škorice

Postup:

Vodu dáme variť a keď zovrie, vložíme do vody banán nakrájaný na kolieska. Necháme 10 minút variť a následne precedíme do šálky. Pridáme škoricu a pijeme 1 hodinu pred spaním.

Harmančekovo-levanduľový čaj

Kombinácia týchto bylín v sebe ukrýva úžasné relaxačné účinky. Harmanček obsahuje látku apigenín, ktorá zohráva významnú úlohu v našom centrálnom nervovom systéme. Apigenín spôsobuje rýchly nástup uvoľnenia, upokojenia a príjemného pocitu, ktorý predchádza nástupu spánku. Navyše očisťuje organizmus od toxínov a nepriaznivých látok v tele. Vôňa levandule sa používa na odpočinok a uvoľnenie už celé stáročia. Kombinácia týchto byliniek dokáže zlepšiť kvalitu spánku tak, aby sme mohli načerpať potrebnú energiu a zobudili sa plný síl.

Potrebujeme:

1 lyžičku sušenej levandule

1 lyžičku sušeného harmančeka

230 ml vriacej vody

1 lyžičku medu

Postup:

So sitka na čaj vložíme zmes byliniek a sitko vložíme do šálky. Zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 10-15 minút, potom sitko vyberieme a pridáme med. Pijeme cca 1 hodinu pred spánkom.

Nesladený čerešňový džús

Čerešňový džús sa na rozdiel od iných prípravkou na zlepšenie spánku pije nielen večer ale aj ráno. Je preukázané, že dokáže zlepšiť kvalitu spánku a eliminuje problémy súvisiace s nedostatkom spánku akými je napätie či únava. Za svoje úžasné účinky vďačí tento džús vysokému obsahu melatonínu – prírodnému hormónu, ktorý ovplyvňuje biorytmus spánku. Podľa výskumov Univerzity v Rochestery dokázala pravidelná konzumácia nesladeného čerešňového džúsu výrazne predĺžiť dobu spánku u ľudí trpiacich poruchami spánku ako aj zlepšiť jeho kvalitu.

Ráno a večer pijeme 1 šálku džúsu.

Poznámka: Pri pretrvávajúcich problémoch so spánkom vyhľadajte lekárku pomoc. Nespavosť môže byť symptómom vážnych zdravotných problémov.

zdroj: everydayroots, redakcia