Problémy s krčnou chrbticou: Toto cvičenie narovná vysunutý krk a zbaví vás tukového hrboľa!

Problémy s krčnou chrbticou trápia takmer každého, kto pracuje dlhé hodiny na počítači. Pri pozeraní na monitor si často neuvedomujeme, že je hlava vysunutá vpred a krčná chrbtica trpí.

Problémy s krčnou chrbticou trápia takmer každého, kto pracuje dlhé hodiny na počítači. Pri pozeraní na monitor si často neuvedomujeme, že je hlava vysunutá vpred a krčná chrbtica trpí. Ak s týmto problémom nič neurobíte, je možné, že sa ťažkosti s chrbticou budú nabaľovať a bolesť začne byť neznesiteľná. Stuhnutá preťažená šija často vedie aj k bolestiam hlavy. Pomerne častým problémom u čoraz mladších ľudí je aj ukladanie tuku v zadnej časti krku, ktorý vytvára nevzhľadný hrboľ. Ak máte podobné ťažkosti, nezúfajte! Toto účinné cvičenie napraví vašu krčnú chrbticu a zbaví vás nevzhľadného tuku na krku. Zlepší sa celkové držanie tela. Poďme na to ;)

Vznik tukové hrboľa a vysunutá hlava súvisí s tým, že sú ramená ohnuté a zaguľatené vpred. Preto musím zapracovať na tom, aby sme ramená dostali späť dozadu, otvorili hruď a tým zlepšili aj celkové držanie chrbtice.

1. Prvý cvik je založený na dvíhaní a zatláčaní paží. Natiahnite paže pred seba a palce oboch rúk o seba zaháknite. Zdvihnite ruky nad hlavu a zatiahnite dozadu najviac ako viete. Následne odháknite palce a otočte ruky nad hlavou dlaňami oproti sebe. Pomaly rozpažte a zatlačte paže dozadu. Vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 20 krát. Dávajte pozor, aby ste nehrbili chrbát. Krk má byť uvoľnený. Ak budete robiť tento cvik 20 krát denne, čoskoro pocítite veľkú zmenu.

2. Na ďalší cvik budete potrebovať zrolovanú osušku. Ak by bola jedna osuška málo, zrolujte dve. Ľahnite si na zem a zrolovanú osušku si podložte pod chrbát. Ruky sú rozpažené, dlane majte otočené nahor, ležte pokojne a zhlboka dýchajte. Potom položte ruky bližšie k hlave, akoby ste chceli urobiť písmeno Y. Opäť zhlboka dýchajte. Zapamätajte si, relaxácia je kľúč k úspechu. A posledná fáza rúk je v polohe supermana, čiže nad hlavou.

Teraz sú na rade dve cvičenia, ktoré vám dôkladne natiahnu hornú časť tela. Ľahnite si normálne na chrbát bez podloženej osušky a pokrčte nohy. Rozpažte na zemi a ohnite ruky v lakťoch. Dlane smerujú nahor. Ruky musia byť stále akoby prilepené k zemi. Teraz približujte ruku čo najbližšie k hlave. Ale pozor! Ruka nesmie stratiť kontakt so zemou. Opakujte 20 krát pre každú stranu. Vždy keď posúvate ruku hore, skúste ju posunúť o kúštik vyššie. Uistite sa, že pri tomto cviku nenapínate brucho, ani nezapájate svaly na nohách. Zvyšok tela musí byť úplne uvoľnený.

Teraz ostaňte v ľahu a preklopte ruky do polohy, akoby ste išli boxovať. Päste smerujú k plafónu. Ramená zatláčajte do zeme. Je to statické cvičenie ale svaly pracujú. Napnite a uvolnite. Niekoľkokrát zopakujte.

Posledný cvik sa vykonáva na stoličke. Sadnite si a uistite sa, že dodržujete všetky pokyny a časti tela máte v správnych uhloch. Vystrite paže pred seba rovnobežne so zemou. Pokrčte lakte v pravom uhle. Pravý uhol je aj medzi hornou časťou paže a zvyškom tela. Potom dajte palce hore a potiahnite ich dozadu, takže budú ukazovať za váš chrbát. Opäť sú lakte v pravom uhle. Pri každom pohybe paží dozadu, zatláčajte lopatky k sebe najviac ako sa dá. Chrbát držte vystretý, pravidelne dýchajte.

Video s celým cvičením

 

Najlepšie tipy pre zdravie