Problém vybrať kvalitný matrac? Na čo si treba dávať pozor?

Trh je matracmi presýtený a každý výrobca vymýšľa nové a nové typy a vlastnosti, ktorými chcú nalákať čo najviac záujemcov. Často vidíme toľko vlastností a parametrov, že si nedokážeme správne vybrať a zbytočne vyhadzujeme peniaze za neefektívne a nekvalitné matrace. Druhým prípadom je aj kúpa kvalitného matraca, ale nie vhodného pre svoje osobné požiadavky. Na čo si dávať teda pri výbere pozor?

Matrace rozdeľujeme na pružinové, latexové a penové. Latexové sú veľmi mäkké, vyrobené z prírodného materiálu. Sú kvalitné a nebývajú s nimi problémy. Pružinové matrace sú o niečo zložitejšie a poznáme dva druhy, klasické a taštičkové. Tu platí pravidlo, že pružiny by mali byť rozmiestnené rovnomerne a v dostatočnom množstve. Posledné penové matrace sú často polyuretánové a dôležitú úlohu tu zohráva hustota. Čím vyššia, tým lepšie.

Keď už máme vybratú výplň matracu je načase vybrať jeho tvrdosť, ktorá patrí medzi najkľúčovejšie vlastnosti. Ľudia s nižšou hmotnosťou môžu pokojne vyberať aj mäkšie matrace bez obavy, že by sa ich chrbtica veľmi prehýnala. Podľa tvrdosti rozdeľujeme matrace do 5 skupín pričom tvrdosť jedna patrí medzi najmäkšie a tvrdosť päť medzi najtvrdšie.

Dôležité je vybrať si aj správny poťah. Odporúčame odnímateľný, aby sa dal jednoducho zložiť a vyprať. Najideálnejšie je ak je vhodný na pranie pri teplote najmenej 60 °C, čo je minimálna teplota na odstránenie organických nečistôt, potu a roztočov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Výber a následná starostlivosť o matrac vám zaručia pokojný a kvalitný spánok, ktorý sa odrazí aj na vašom zdravý. Jedná sa o investíciu na niekoľko rokov. Pred kúpou odporúčame pozrieť recenzie kvalitných matracov vďaka ktorým si výber ešte viac ujasníte. Prajeme vám veľa šťastia a ten najlepší spánok.