Prírodný repelent proti komárom a kliešťom z 3 prísad!

Takmer som na tento nápad zabudla a až prednedávnom som si naň spomenula vďaka príspevku od pani Ivety G., ktorý som našla na internete. Recept mojej starej mamy je veľmi podobný, no ešte o niečo vylepšený. Okrem ochrany pred komármi je výborný aj na bolesť zubov, ako obklad na boľavé kĺby, kŕčové žily a pri ťažkých bolestiach hlavy.

Potrebujeme:

30 ks klinčekov

Kôru z jedného citrónu

200 ml alpy

Postup:

Do alpy nasypeme klinčeky a kôru. Necháme lúhovať aspoň 24 hodín a potom používame ako klasický repelent. Ja používam normálne na odhalené časti tela. Komáre sa držia ďalej a máte pokoj vždy, keď idete von. Skladujeme v chladničke.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2. recept, ktorý funguje proti všetkej letnej hávedi

Tiež máte pocit, že tento rok je to s komármi neznesiteľné? U nás na Záhorí si večer ani nemôžete vypiť pohár pohár piva bez toho, aby ste sa nemuseli vysporiadať s kŕdľom potvoriek. S kliešťami to nie je o nič veselšie, už sa ich netreba báť len v lese, ale môžete ich pokojne chytiť aj doma na záhrade. Ja našťastie už viem, ako na letnú háveď. Tento domáci repelent mám odskúšaný a používame ho celá rodina. Myslela som si, že odplaší len komáre, ale funguje aj na kliešte, otravné muchy a vynikajúci je aj pre domácich miláčikov. Ak na seba nechcete striekať celé mesiace chémiu, skúste ho a uvidíte, že vám pomôže. Je celkom zdraviu neškodný.

Skúšala som aj babičkovskú klasiku – klinčeky v alpe, ale táto kombinácia mi funguje oveľa lepšie.

Potrebujeme:

1 citrón
1 zväzok levandule
1 lyžicu klinčekov
3 kusy celého badiánu
1 lyžičku olivového oleja
1 lyžicu Alpy
300 ml vody

Postup:

Plátky citrónu, badián a klinčeky dáme do vody a povaríme asi 5 minút. Zložíme z plameňa, pridáme kvietky z 8 levanduľových stoniek. Na koniec pridáme aj Alpu, olej a prípadne môžete pridať aj pár kvapiek citrónového esenciálneho oleja. Necháme úplne vychladnúť, scedíme a používame ako klasický repelent (vo fľaške s rozprašovačom). Ja do fľašky zvyknem dať ešte aj pár vetvičiek levandule, ale nie je to nutné.

Verím, že sa vám repelent osvedčí rovnako ako mne :-) 

Michaela Trogárová