Prírodné farbivá na veľkonočné vajíčka nájdete doma v kuchyni: Krásne intenzívne farby aj BEZ CHÉMIE vďaka repe, kapuste, aj ďalším pomocníkom!

Asi najznámejším prírodným farbivom, vďaka ktorému dokážete vytvoriť naozaj krásne a originálne veľkonočné vajíčka, sú cibuľové šupky. Avšak v kuchyni nájdete mnoho ďalších prírodných pomocníkov, vďaka ktorým budú mať vaše veľkonočné vajíčka krásne intenzívne farby aj bez chémie! Nechajte sa inšpirovať týmito dobrými radami z portálu napadovy.blog.

1. Intenzívna žltá

Všetko čo potrebujete pre krásne žlté vajíčka, je odvar z kurkumy. Pridajte do misky s horúcou vodou 2 – 3 lyžice kurkumy. Aby bola farba živšia, musí sa voda nechať zovrieť. V tomto odvare môžete nechať zovrieť aj vajíčka pre intenzívnu žltú alebo pre jemnejší odtieň ich nechajte ponorené v tomto farbive podľa potreby.

2. Harmanček pre jemnú žltú

Nechajte harmanček zovrieť v primeranom množstve vody, preceďte a v tomto roztoku uvarte vajíčka. Budú mať peknú žltkastú farbu. 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

3. Intenzívna červená

Pre toto prírodné farbivo si urobte prechádzku do čerešňového sadu a nazbierajte si trochu konárikov alebo kôry. Tie povarte, kým sa voda nezafarbí a nechajte lúhovať niekoľko hodín (najlepšie cez noc). Tekutinu preceďte a v získanom roztoku uvarte vajcia. Ak bude roztok menej koncentrovaný, vajíčka budú sfarbené do ružova. 

4. Červená kapusta

Modrú farbu získate z červenej kapusty. Je to možno zvláštne, ale je to tak. Kapustovú hlavu nakrájajte na menšie kúsky, vložte do hrnca, zalejte asi 0,5 litrami vody a priveďte do varu. Poduste asi 45 minút, odstavte z ohňa a nechajte úplne vychladnúť. Potom zlejte vodu, pridajte 4 lyžice octu a pridajte vajíčka uvarené natvrdo (s bielou škrupinou). Nechajte pôsobiť asi 3 hodiny. 

5. Fialová farba

Aby ste získali fialovú farbu, namaľujte bielu škrupinku šťavou z červenej repy. Menej koncentrovaným roztokom získate intenzívnu ružovú farbu.

6. Zelená

Ak premýšľate, ako zafarbiť vajíčka na zeleno, stačí na ne použiť špenát. Čerstvý alebo mrazený špenát zalejte primeraným množstvom vody, vložte vajíčka a varte 30 minút. 

7. Hroznová šťava

Šťava z fialového hrozna dodá vašim vajíčkam nežnú levanduľovú farbu. 

RADA: Pred natieraním vajíčok je potrebné ich umyť v roztoku sódy bikarbóny, aby ste ich odmastili. Nezabudnite tiež na základné pravidlo – do prírodných farieb je potrebné pridať ocot! Práve táto zložka koroduje škrupinku, vďaka čomu je povrch drsnejší a farbivo lepšie priľne. 

Takéto maľované vajíčka vyzerajú naozaj krásne a nepotrebujete použiť ani žiadnu chémiu! Farby môžete doplniť rôznym dizajnom, na ktorý sa skvele hodia napríklad listy, vetvičky, kvety a pod.

Prajeme veľa šťastia!