Prinieslo vaše dieťa zo školy vši a prostriedok z lekárne nezaberá? TOTO musíte urobiť, aby sa nerozšírili!

Najmä v detských kolektívoch preto netreba prehliadať možné príznaky výskytu týchto parazitov. Idú i na čisté deti dodržiavajúce osobnú hygienu a prenášajú sa kontaktom. Čo robiť, aby ste problém vyriešili?

Riziko prenosu vší je počas jesene a zimy vyššie. Najmä v detských kolektívoch preto netreba prehliadať možné príznaky výskytu týchto parazitov. Na prítomnosť vší prídete veľmi jednoducho – dieťa sa škriabe vo vlasoch a pri dôkladnejšom pohľade môžete vidieť ložiská hníd, ako ako aj vši.

Výskyt týchto parazitov v kolektíve možno eliminovať použitím dezinfekčných vlasových prípravkov na to určených – šampónov, sprejov či kondicionérov. Zavšivavené osoby to však musia  urobiť v rovnakom období, len vtedy sa môže zamedziť ďalšiemu prenosu.

Nutné je urobiť i iné opatrenia. Napríklad vyprať pri vysokých teplotách osobnú a posteľnú bielizeň (uteráky, oblečenie, prehozy, deky) a tiež ju dôkladne vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev treba vyprať minimálne v dvoch cykloch, dôkladne ich vysušiť na slnku či postriekať prípravkom na lezúci hmyz.

Matrace, žinenky používané v škole možno postriekať prípravkom na lezúci hmyz. Treba ich tiež vyvetrať a minimálne tri až štyri dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi ako hrebene a kefy, odporúčajú hygienici ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, či prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.

Čo robiť, keď prostriedky z lekárne nefungujú?

Rodičia sa často stretávajú s problémom, že vši sú dostatočne odolné a prostriedky z lekárne na jednoducho nefungujú. V takomto prípade stojí za pokus vyskúšať metódy, ktoré sa v boji proti parazitom osvedčili už vtedy, keď neboli k dispozícií chemické prostriedky.

  • Najdrastickejšie riešenie je ostrihanie vlasov. Vši a hnidy nemajú šancu prežiť vo vlasoch kratších ako 1 cm. Riešením je tiež preriedenie vlasov a vystrihnutie najviac napadnutných prameňov.
  • Vši môžete účinne odstrániť aj mechanicky (nie však bez ďalšej metódy, pretože samotným vyčesaním neodstránite 100% parazitov). Na vyčesávanie používajte len husté hrebene.
  • Vši spoľahlivo zahubí olej – olej upchá dýchacie cesty parazitov a potom ich jednoducho vyčešete. Naše staré mami používali petrolej do lámp, ktorý vtierali do vlasov. Votrite do vlasov olivový, kokosový, alebo iný olej a vlasy zabaľte minimálne na 2 hodiny do fólie a teplého uteráku.
  • Do šampónu pridajte 5-10 kvapiek Tea Tree oleja (čajovníkového oleja) a túto zmes každý deň masírujte do vlasov a nechajte pôsobiť aspoň 10-15 minút.
  • Po umytí šampónom sa odporúča vlasy prepláchnuť octovou vodou. Zamiešajte 3/4 pohára jablčného octu do 4 pohárov vody, ktorou si premyjete vlasy po umytí šampónom. Následne opláchnite studenou vodou.
  • Udusiť vši a hnidy môžete skúsiť aj pomocou vazelíny, balzamu na vlasy alebo dokonca pomocou majonézy. Naste na vlasy, prikryte fóliou, zabaľte do teplého uteráka a nechajte čo najdlhšie pôsobiť. Potom už treba len dôkladne vyčasávať a vyčesávať, kým sa vší nezbavíte. Procedúru zopakujte po dvoch a 4 dňoch.
  • Octový zábal: Vlasy umyte neriedeným octom a mokré zabaľte na 1 hodinku do fólie. Potom umyte a vši aj hnidy vyčešte.

Nezabúdajte, že tento problém je vždy potrebné riešiť aj v škole, škôlke alebo kolektíve, v ktorom sa vši vyskytli. V opačnom prípade sa môže stať, že dieťa vši opäť prinesie domov.

text: redakcia

Dnes najobľúbenejšie