Ste unavení, zhoršil sa vám zrak a naberáte na váhe? Nedostatok jediného vitamínu môže spôsobiť skutočný problém – takto si doplníte prirodzene!

Naše telo je komplexný systém, ktorý pracuje ako jeden celok. Ak jedna vec nefunguje správne, môže sa obmedziť funkčnosť celého systému. Rovnako je to aj v prípade, že telu niečo chýba. Jedným z najpodstatnejších vitamínov v našom tele je vitamín B12.

Vitamín B12 má v tele niekoľko funkcií – najznámejší je jeho účasť na tvorbe červených krviniek, nevyhnutný je aj pre funkciu nervového systému, pečene a tvorbu bunkových membrán. Bez vitamínu B12 sú červené krvinky príliš veľké a nedokážu správne plniť svoju funkciu – odovzdávať kyslík bunkám. Tiež hrá podstatnú úlohu v metabolizme a nevyhnutný je zvlášť pre tehotné ženy.

Kto trpí najčastejšie nedostatkom vitamínu B12?

 • Ľudia s vekom vyšším ako 50 rokov
 • Vegetariáni alebo vegáni
 • Ľudia s autoimunitnými a chronickými ochoreniami
 • Ľudia trpiaci podvýživou alebo po operácii v oblasti brucha
 • Chronickí alkoholici

Ak vaše telo nemá dostatok vitamínu B12, môžu sa objaviť nasledujúce príznaky.

Príznaky nedostatku vitamínu B12

Dlhotrvajúca vyčerpanosť a únava

Vitamín B12 je potrebný na fungovanie metabolizmu a ak ho máme nedostatok, metabolizmus spomalí. Výsledkom je pocit únavy až vyčerpania.

Problémy s kĺbmi

Ľudia s nedostatkom vitamínu B12 môžu čeliť predčasným problémom s kĺbmi a spomalením reflexov. Svalová slabosť a závraty môžu byť tiež spôsobené nedostatkom vitamínu B12.

...

Necitlivosť a brnenie

Môžete ho pocítiť v končekoch prstov na rukách aj nohách. B12 totiž pomáha nervovému systému a ak je ho nedostatok, nervové zakončenia sú menej citlivé. Tieto pocity môžu prerásť až do veľmi nepríjemného brnenia v končatinách, ktoré vám napríklad neumožní dobre sa vyspať.

Nízky tlak 

Nedostatok vitamínu B12 zvyčajne značí anémiu, ktorá sa prejavuje aj nízkym tlakom. B12 pomáha telu produkovať červené krvinky, ktoré potom do tela roznášajú kyslík.

Problémy so štítnou žľazou

Ak máte nedostatok B12, môžete mať zníženú činnosť štítnej žľazy, teda hypotyreózu. Štítna žľaza potrebuje ku správnemu fungovaniu viac živín a jednou z nich je aj vitamín B12.

Bledá pokožka

Ak je koža dlhotrvajúca, bledá, bez života, môže to byť tiež spôsobené nedostatkom vitamínu B12. Dôvodom je, že bilirubín sa uvoľňuje v tele, čo má za následok neprirodzenú bledosť pokožky.

Problémy s pamäťou a pozornosťou

Problémy s pamäťou a premýšľaním môže spôsobovať aj nedostatok B12. Vďaka nemu si totiž mozgové bunky vytvárajú nové spojenia, vďaka ktorým sa rozširuje aj naša pamäť.

Problémy s videním

Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť poškodenie zrakového nervu, a preto sa môže rozvinúť rozmazané videnie, citlivosť na svetlo alebo duálne videnie.

Neplodnosť

Chronický a dlhodobý nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť problémy s plodnosťou u žien aj u mužov. Najmä u žien ale má B12 dopad na ovuláciu a tvorbu vajíčka. Môže sa tiež podieľať na problémoch s donosením plodu.

Doplňte si ho prirodzene

To, či máte nedostatok tohto vitamínu, môžu potvrdiť krvné testy. B12 si môžete doplniť prirodzene tak, že budete konzumovať suroviny, ktoré ho obsahujú. Tu patrí mäso, ryby, vajíčka, mlieko a mliečne výrobky. Inou alternatívou je konzumovať ho vo forme tabliet. O tejto možnosti sa ale poraďte s vašim lekárom.

Kde sa nachádza?

 • Mlieko a mliečne výrobky
 • Živočíšne produkty (masť, maslo)
 • Mäso
 • Ryby
 • Vajcia
 • Vnútornosti (pečeň, obličky, srdce)
 • Kvasené potraviny
 • Morské riasy