zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Presne toto sa stane, ak si dáte pohárik červeného víno večer pred spaním: Ten účinok by mali poznať hlavne ženy!

Nielen milovníci vína opakujú, že striedme pitie červeného vína posilňuje zdravie. Vďaka chemikom majú aj argument. Rastlinná látka resveratrol, obsiahnutá (údajne, ako sa ukazuje) najmä vo vínnych šupkách, vraj účinne odbúrava voľné radikály, čím uľahčuje obnovu buniek, a teda upevňuje zdravie a predlžuje život. Má to však jeden háčik, s vínom to v žiadnom prípade nemôžete preháňať, v opačnom prípade sa jeho výhody obrátia na nevýhody. Odporúča sa denná dávka v rozmedzí 100 – 150 ml (maximálne 200 ml v prípade mužov).

Ktoré víno je najlepšie?

Každý z nás už isto počul „tvrdenie“, že staršie vína sú lepšie. Je síce pravda, že niektoré vína chutia lepšie, keď sú staršie a vyzreté, ale pokiaľ ide o vplyv na zdravie, tak staršie vína zaostávajú! Mladé červené vína obsahujú vyššiu koncentráciu polyfenolov ako staršie. Vekom jednoducho koncentrácia zdraviu prospešných látok vo víne klesá, aj keď chuť vína môže byť lepšia.

Môže vám pomôcť schudnúť

Nedávna kanadská štúdia dospela k záveru, že pitie červeného vína má rovnaké výhody ako cvičenie v posilňovni. Táto štúdia ukázala, že zlúčenina vo víne s názvom resveratrol má rovnaké výhody ako cvičenie. Ukázalo sa, že zlepšuje fyzickú výkonnosť, svalovú silu a celkové zdravie.

No víno nemôže úplne nahradiť cvičenie. Nájdite si čas cvičiť aspoň 3 krát týždenne.

Zloženie vína neobsahuje žiadne nezdravé cukry a znižuje chuť na to najhoršie a to večerné jedenie.
Polnočné občerstvenie je totiž istá cesta k obezite, ktorá zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi nech už jete takmer čokoľvek, ale víno neobsahuje žiadny cholesterol. Pohár vína má iba 150 kalórií – čo je minimálna hodnota.

Vaše srdce a zdravotný stav sa zlepší

Pohárik vína denne (150 ml ženy/200 ml muži) má pozitívny vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému. Lekári teda už takmer nepochybujú o tom, že denné mierne pitie vína pomáha znižovať riziko srdcových a cievnych ochorení, napríklad kôrnatenie tepien. Pozitívny vplyv na pravidelnosť činnosti srdca môže mať podľa štokholmských odborníkov už päť gramov vína denne. Vedci upozornili, že aj pivo a pálené druhy alkoholu majú na pravidelnosť srdcovej činnosti pozitívny vplyv, i keď najlepšie je v tomto smere predsa len víno.

Zlepšená citlivosť na inzulín

Faktory, ako je vysoký príjem cukru prispievajú k veľkému problému inzulínovej rezistencie. No jedna štúdia zistila, že pitie 2 pohárov vína každý deň po dobu jedného mesiaca znižuje inzulínovú rezistenciu. Iné spôsoby, ako zlepšiť citlivosť na inzulín, zahŕňajú zníženie príjmu cukru, zvýšenie príjmu omega 3-mastných kyselín, pitie zeleného čaju a konzumácia škorice.

Pomoc v klimaktériu

Odborníci z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne uviedli, že už teraz sa odporúčajú pravidelné dávky červeného vína ženám v klimaktériu. Spolu s priaznivými účinkami na srdcovo-cievny systém môžu totiž prirodzený úbytok inak potrebných estrogénov čiastočne nahradiť takzvané fytoestrogény z vína. Výskumy pochádzajú z posledných piatich až desiatich rokov a treba ešte oveľa viac sledovaní. Primeraná konzumácia šľachetného moku je osobitne užitočná pre staršie ženy.

Nižšie riziko vzniku diabetu 2. typu

Jednou z príčin diabetu je nadmerná konzumácia alkoholu. Ale môžete znížiť riziko vzniku tejto choroby tým, že vypijete pohárik červeného vína. Podľa štúdie University of Amsterdam mali ľudia, ktorí pili červené víno o 30 percent nižšie riziko vzniku cukrovky ako abstinenti. Ďalšia štúdia tiež zistila, že červené víno znižuje riziko vzniku diabetu 2. typu u žien.

Prospieva pamäti

Prejavilo sa to v štúdii, v ktorej výskumníci dali sedemdesiatnikom kvízy. Zistili, že tí, ktorí vypili pohár alebo viac denne, mali lepšie výsledky ako tí, ktorí vypili menej vína denne alebo nepili vôbec. Červené víno tiež ukázalo schopnosť znížiť riziko ochorení súvisiacich s pamäťou, ako je demencia a Alzheimerova choroba.

Budete mať menšiu pravdepodobnosť depresie

Jedna štúdia uskutočnená na ženách v strednom a staršom veku zistila, že tie, ktoré pili 2-7 pohárov vína týždenne mali menšie šance na depresiu.

Víno môže pomáhať aj pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach:

• pri nadúvaní pomáha mladé, suché biele víno, obsahuje minerálne soli a stopové prvky, ktoré dráždia hladké svalstvo čreva a zlepšujú produkciu tráviacich štiav

• ľahké červené vína obsahujú veľa draslíka, čo pozitívne pôsobí na unavené svalstvo očí, napríklad pri dlhodobej práci s počítačom, odporúčaná dávka sú 2 poháre denne

• proti hnačke pôsobí zase červené víno, ktoré obsahuje veľa tanínu, pite jeden pohár pred jedlom a jeden po jedle

• proti zápche pomáha ľahké, mladé biele víno, ktoré podporuje činnosť čriev

• suché ružové vína, rizlingy a silvány urýchľujú látkovú výmenu, odvodňujú a podporujú aj vylučovanie odpadových látok z organizmu, to urýchľuje chudnutie, pozor, pamätajte si, že víno, ako každý alkohol, podporuje aj chuť do jedla

• rulandské a burgundské červené vína obsahujú veľa fosforu, ktorý posilňuje nervy

• víno má aj povzbudzujúce účinky, dokonca pôsobí dlhšie ako káva, fosfáty, ktoré obsahuje, pôsobia stimulujúco, železo a vitamín B12 urýchľujú tvorbu červených krviniek, to zvyšuje transport kyslíka v krvi. Tento efekt sa však dostaví iba pri pravidelnom požívaní vína, po dvoch až troch týždňoch

Najlepšie tipy pre zdravie