Premnožili sa vám na pozemku kliešte? Takto môžete ich populáciu znížiť až o 90%!

Kliešte sú veľkým problémom pre nás, ale aj pre našich domácich miláčikov. Ak sa premnožia, situácia je ešte vážnejšia. Poradíme vám, ako sa nepríjemného problému zbaviť lacno a jednoducho!

Rúrky proti kliešťom – to je jednoduchá pomôcka, ktorú si ľahko a rýchlo dokážete zhotoviť aj vy. Vďaka nej, dokážete znížiť počet kliešťov na vašej záhrade či pozemku až o 90%. Jednoducho ich rozmiestite v okolí a príroda si už urobí všetku prácu za vás. Čoskoro s inváziou kliešťov budete mať pokoj. Určite sa vám poďakujú aj vaši domáci miláčikovia, ktorí sa radi túlajú v blízkosti stromov a vo vysokej tráve – na miestach, kde sa radi zdržiavajú aj obávané kliešte.

Hlavnú úlohu v účinnosti týchto lapačov zohráva permetrín – látka, ktorá sa bežne nachádza v sprejoch proti hmyzu. Jeho výhodou je fakt, že spomedzi iných látok, sa vyznačuje minimálnou toxicitou pre cicavce, dokonca, permetrín sa v medicíne využíva na liečebné účely – liečbu infekcií a svrabu.Látka tiež nekontaminuje pôdu ani vodu a polčas jeho rozpadu je 30-38 dní. Permetrín dokáže zlikvidovať nielen kliešte ako také, ale zároveň naruší životný cyklus týchto živočíchov. Ak na vašom pozemku došlo k premnoženiu kliešťov, toto je cesta, ako opäť obnoviť rovnováhu a potlačiť inváziou tohto nebezpečného parazita.

Jednoduché, účinné a lacné!

Na výrobu lapačov potrebujeme:

Rolky od toaletného papiera

Suchú tkaninu (môžeme použiť aj vatové tampóny, staré bavlnené handry, vnútro z vankúšov). Nepoužívajte syntetické tkaniny, ktoré sa v pôde ťažko rozkladajú.

linttubes

Sprej proti hmyzu s obsahom permetrínu (sprej by nemal obsahovať viac ako 0,5 % permetrínu a rozhodne žiaden Diethyltoluamid, látku známu ako DEET).

Zvolíme si dobre vetraný priestor vonku, chránený pred vetrom a dostatočne vzdialený od kvitnúcich rastlín či pestovaných plodín.

spray1

Plechovku držte vo vzdialenosti približne 15 cm od tkaniny a nasprejujte celý povrch.

spray2

Striekajte približne 60 sekúnd. Vlákna by mali byť dostatočne navlhčené na to, aby mierne zmenili farbu.

Potom pomocou rukavice tkaninu obrátime a opakujeme postup aj z tejto strany. Vždy s tkaninou postriekanou parmetínom manipulujte v rukaviciach.

Tkaninu potom nechajte uschnúť aspoň 2 hodiny. Najlepšie je tkaninu zavesiť, ak to však nie je možné, po hodine ju jednoducho obráťte na druhú stranu.

Keď tkanina uschne, malé množstvo vložte do každej rolky od toaletného papiera. Stačí naplniť približne do 1/3 a na každom konci nechať voľný priestor.

filltube

Potom rozmiestnite rolky na miesta, kde sa zvyknú vyskytovať myši, potkany, veveričky a iné hlodavce a drobné cicavce. Toto sú najčastejší hostitelia kliešťov – tkaninu použijú na vytváranie hniezd, v ktorých sa okrem ich potomstva nachádzajú aj stovky lariev kliešťov. Permetrín zlikviduje larvy a nymfy kliešťov a u dospelých kliešťov spôsobí spomalenie či dokonca zastavenie životného cyklu. Na druhej strane ale neublíži drobným cicavcom.

tosstubes1

zdroj: iseeidoimake

Dnes najobľúbenejšie