Prekonajte schody ľahko a jednoducho – schodolezy pre imobilné osoby

Už ste niekedy počuli o schodolezoch? Hovoríme o jednom z najprispôsobivejších zdvíhacích zariadení pre imobilných ľudí, ktorým pomáha pri prekonávaní tých najväčších bariér, schodov. Jeho výhodou je, že na rozdiel od iných zdvíhacích zariadení si nevyžaduje montáž na schody. Využíva sa práve tam, kde nie je možná inštalácia plošín a výťahov.

Je ideálnym zariadením a pomôckou pre imobilných a ich opatrovateľov, pretože obom výrazne uľahčuje manipuláciu a pohyb. Schodolez je okrem domácej starostlivosti vhodný aj ako riešenie bezbariérovosti vo verejných budovách a objektoch v školách, úradoch, múzeách a na iných miestach. Existuje viacero typov a druhov schodolezov, pričom rozlišujeme medzi pásovými a kolieskovými schodolezmi.

Pásové schodolezy a ich výhody

Pri pásovom schodoleze vás istia pryžové pásy a tiež ďalšie signalizačné príslušenstvo, ktoré je nastavené tak, aby bola zaistená bezpečnosť imobilného. Pásový schodolez je vhodný do rovných schodov. Nosnosť pásové schodolezu je až 150 kg, pričom schodolez dosahuje rýchlosť 5 m/min. Napájanie je cez 230 V / 24 V batérie a je vhodný hlavne do interiéru so sklonom schodiska do 35 stupňov. Pásové schodolezy sú pre rôzne typy invalidných vozíkov, kde vždy treba myslieť na vyskúšanie si konkrétneho vozíka a schodolezu.

Kolieskové schodolezy

Naopak kolieskové schodolezy sa hodia hlavne pre zdolávanie úzkych alebo točitých schodísk. Nosnosť takého kolieskového schodolezu je o málo menšia ako pri pásovom, teda 130 kg, dosahuje rýchlosť 12 schodov za minútu. Napájanie je rovnaké u všetkých schodolezov 230 V / 24 V batérie, je vhodný hlavne do interiéru so sklonom schodiska až do 55 stupňov.

Internetom sa šíri viacero mýtov o schodolezoch, ktorým by ste nemali hneď dôverovať. V súčasnosti existuje viacero výrobcov, dodávateľov aj predajcov týchto zariadení. Takéto špecializované zariadenia sa odporúčajú kupovať len od renomovaných firiem na trhu. Ide o špecifické zariadenia, ktorých náhradné diely nekúpite ani v špecializovaných obchodoch.

PRVÝ MÝTUS – schodolez je príliš ťažký na manipuláciu – tento mýtus vznikol ešte v minulosti, keď boli zariadenia skutočne ťažké a vážili až 70 kg. Dnes sa ich váha znížila takmer na polovicu. Sú však vyvinuté tak, aby sa vôbec nemuseli dvíhať a v rukách prenášať. Je však potrebné dôsledné zaškolenie predajcom.

DRUHÝ MÝTUS – Všetky schodolezy sú rovnaké. Vyššie v článku popisujeme rozdiel medzi pásovými a kolieskovými schodolezmi. A aj medzi nimi sú rôzne druhy, rozmery a prispôsobenia týchto zariadení samotnému zákazníkovi. Dôležité rozdiely sú aj v samotných materiáloch a spôsobe výroby zariadení. Už dnes existujú lacné napodobeniny kvalitných schodolezov, pri ktorých predajca neposkytuje to, čo by ku každému zariadeniu mal (zaškolenie, servis, záruku a iné).

TRETÍ MÝTUS – Ak je schodolez dobrý, musí byť aj rýchly. Na prvom mieste je v presune imobilného predovšetkým bezpečnosť a preto samotná rýchlosť nie je ukazovateľom kvality týchto zariadení. Mýtus o rýchlosti vyvrátili skúsenosti z praxe. Znie to paradoxne, ale práve pomalšia rýchlosť schodolezu zabezpečí plynulejší chod, jednoduchšiu obsluhu a hlavne bezpečnosť na schodisku. Ak bolo zariadenie pre imobilné osoby priveľmi rýchle, sprievodná osoba musela častejšie úplne zastaviť a oddýchnuť si, čo v konečnom dôsledku celkový čas prepravy zvýšilo.

Pri kúpe schodolezu alebo aj iného zariadenia sa odporúča nevynechať nasledovné kroky:

  1. Pred kúpou si vždy schodolez vyskúšajte.
  2. Všímajte si jednoduchosť obsluhy a ľahkosť pri manévrovaní.
  3. Nie je jedno, aké pásy na pásovom schodoleze vám predajca ponúka.
  4. Dôležité sú aj rozmery zariadenia.
  5. Opýtajte sa na dostupnosť náhradných dielov a promptný non-stop servis v rámci celej SR.
  6. Trvajte na kvalitnom zaškolení v obsluhe.

Výbornou správou pre ŤZP osoby je aj možnosť požiadať o peňažný príspevok ÚPSVAR na kúpu zdvíhacieho zariadenia, medzi ktoré patrí aj schodolez. Výška príspevku sa určuje percentuálne a to až do výšky 95% z ceny zariadenia. Peňažný príspevok sa však poskytuje najviac vo výške 11 617,88 eur. Je to však stále veľmi veľká pomoc pre imobilného, ktorý takéto zariadenie plne využije a ocení.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie