Prečo je také dôležité, aby sa tehotné ženy oblúkom VYHLI tejto potravine?

Tehotenstvo je krásnym a neopakovateľným životným obdobím, plným nádeje a očakávanie. Často je však aj obdobie obáv o zdravie a bezproblémový vývoj plodu.

Tehotenstvo je krásnym a neopakovateľným životným obdobím, plným nádeje a očakávanie. Často je však aj obdobie obáv o zdravie a bezproblémový vývoj plodu. Je známe, že najväčší vplyv na zdravie a vývoj plodu má matka – jej životný štýl, návyky, ochorenia – toto všetko môže vaše ovplyvniť.

Hoci si budúce matky dávajú veľký pozor na to, aby svojmu dieťatku vytvárali tie najlepšie podmienky, sú veci, ktoré často robia bez toho, aby si uvedomovali ich možný negatívny vplyv. Jednou z nich je napríklad konzumácia potraviny, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie produkty vôbec. Jej konzumácia v tehotenstve však môže mať fatálne následky. Pýtate sa, čo je tou záhadnou potravinou ? V angličtine táto potravina spadá pod názov cold cuts, my ju môžeme poznať ako mäsový výrobok určený na studenú konzumáciunapríklad nárezy, údeny, konzerované a predvarené mäsové produkty. Do tejto kategórie spadajú aj nepasterizované syry.

landscape-1460142229-baby-rug

Gynekológovia a pôrodníci v poslednej stále častejšie hovoria o veľkom nebezpečenstve konzumácie týchto potravín počas tehotenstva. V médiách bol dokonca nedávno demonštrovaný prípad negatívneho vplyvu na plod po konzumácií týchto produktov.

Prečo môže dieťaťu ublížiť?

Tieto výrobky určené na konzumáciu za studena môžu obsahovať baktériu známu ako listéra. Kým imunitný systém dospelého človeka si s ňou dokáže poradiť, imunitný systém plodu si s ňou nedokáže poradiť. Tehotné ženy konzumujúce tieto potraviny tak vystavujú svoje deti veľmi vážnej poruche, ktorá sa môže prejaviť až po narodení – bakteriálnenej  (listériovej) meningitíde.

Meningitída sa prejavuje veľmi skoro pôrode – v rozmedzí prvých dní až týždňov. Prejavuje sa nepokojom bábätka, usedavým plačom a zvýšenými teplotami. Ak sa skoro odhalí a lieči, dá sa zabrániť negatívnym následkom. Pri neskorom odhalení hrozí vážna porucha dozrievajúcej nervovej sústavy s celoživotnými následkami.

V tehotenstve je dôležité nasledovať pokyny lekárov. Neváhajte sa nich obrátiť v prípade akýchkoľvek ďalších otázok a pochybností. Nič, čo sa týka vášho budúceho dieťatka, nemôže byť tabu!

 

zdroj: 7KETV

Picture of Michaela Trogárová

Michaela Trogárová

Veľmi rada sa podelím o svoje nápady a ešte radšej privítam vaše názory a pripomienky k mojim nápadom. :)

Dnes najobľúbenejšie