Záhradkár prezradil, prečo nikdy po úrode nevyberá z riadkov túto vňať, ani keď už schne: Tomu sa hovorí rada nad zlato!

Napísal nám záhradkár Peter z Oravy, ktorý sa chce podeliť o múdru radu, ktorú mu dal kedysi jeho dedko, najmúdrejší gazda, akého poznal. Radí to urobiť každému, nebudete sa stačiť diviť, aký vplyv to bude mať na vašu záhradu o rok!

Túto zeleninu nikdy nevyberajte zo zeme – ani keď je po úrode, ani keď začne schnúť!

Neviem, ako to môj dedo mohol vedieť, kedže nemal žiadne znalosti z biológie, ale asi dlhoročnou skúsenosťou prišiel na to, že táto vec v záhrade jednoducho funguje. Existujú totiž druhy zeleninovej vňate, ktoré najskôr nasýtia naše žalúdky a potom dokážu vyliečiť pôdu v záhrade. Hovoríme o hrášku, fazuli – keď skončí ich čas a začnú žltnúť, nevyťahujte ich z pôdy, bola by to chyba. Dedo ich nechával tak ako sú, prípadne ich len zastrihol, to najdôležitejšie je ukryté v ich koreňoch. Korene dokážu pôdu pôdu vyživiť a obohatiť o nesmierne cenné látky. Vždy keď sme na toto miesto na ďalší rok zasadili doslova vystrelili z pôdy. Keď sme nasadili na to miesto listovú zeleninu, alebo rajčiny či papriku, boli najkrajšie široko ďaleko. Odporúčam to každému, funguje to lepšie ako umelé hnojivá, príroda si pomôže sama.

Prečo to funguje?

Tento fenomén má aj svoje odborné vysvetlenie: V koreňoch hrachu, bôbu, fazule či sóje žijú zvláštne druhy baktérií, ktoré premieňajú látky zo vzduchu na výživu pre pôdu. Výživa je pritom v podobe, ktorá je najprijateľnejšia pre korene rastlín a rastliny ju dokážu využiť naplno (to sa vám s hnojivom nikdy nepodarí). Baktérie v koreňoch pracujú po zbere úrody ešte intenzívnejšie, pretože rastlina sa po zbere už nevyčerpáva na produkciu plodov. Vtedy pôsobia ako super-hnojivo pre vašu pôdu.

 

Dnes najobľúbenejšie