Prečo patria fazuľa, kukurica a tekvica v záhrade k sebe? Toto ste doteraz netušili!

Pravidlo troch sestier spôsobí v záhrade hotové divy. Týmto rastliny papria k sebe a vedeli to už naši predkovia!

Pravidlo troch sestier poznali už indiáni či staroveký Mayovia. Podľa jednej z legiend sú kukurica, fazuľa a tekvica nerozlučné sestry, ktoré prosperujú len vtedy, keď sú blízko seba. Ukázalo sa, že na tejto legende je skutočne veľa pravdy a naši predkovia v podstate len kvetnato popísali silný biologický vzťah, ktorý vznikne, keď sa tieto tri plodiny v záhrade pestujete vo vzájomnej blízkosti.

Kukurica, fazuľa a tekvica vytvárajú silný uzavretý systém, ktorý dokáže ovplyvniť úrodnosť pôdy, export živín a aj seba navzájom. Spolu vytvárajú tie najvhodnejšie podmienky na rast a napredovanie.

Ako to funguje?

Kukurica poskytuje prirodzenú oporu  fazuli a kedže vyrastajú zároveň, neoberá kukurica fazuľu o cenné slnečné lúče. Fazuľa vylučuje zo svojich koreňov dusík, ktorý zlepšuje celkovú kvalitu a úroveň živín v pôde, v ktorej rastie. Keď fazuľa rastie – pomáha ukotviť a stabilizovať stále vyššiu kukuricu a pomáha jej tak odolávať silnému vetru či iným vrtochom počasia.

Tekvica zadržiava v pôde vlahu a plní rovnakú funkciu ako vrstva mulču – chráni pôdu pred burinou a bráni rýchlemu vyparovaniu vody z pôdy. Jej korene zároveň pôdu kypria.

Tri sestry dopĺňajú aj nutrične. Kukurica obsahuje sacharidy, fazuľa je bohatá na bielkoviny a vyvažuje nedostatok aminokyselín v kukurici. Tekvica obsahuje vitamíny a oleje, ktoré napomáhajú správnemu využitiu živín z oboch plodín.

3-Sisters-Kirby

Ako ich pestovať?

Tri sestry sa najčastejšie pestujú v malých kruhových záhonoch, ale môžete zvoliť aj záhon v tvare štvorca. Mali by ste však dodržať túto zásadu – v strede je kukurica, v prostriedku fazuľa a na vonkajšom okraji tekvica.

Najskôr sa sadí kukurica. Zasaďte ju do stredu záhonu na vzdialenosť 0,15 m. V záhone stačí vysadiť približne 7 semien. Kukuricu sledujte a keď vyrastie do výšky približne 40 cm, do polovice jej výšky nahrňte pôdu – to pomôže kukurici pevnejšie zakoreniť v pôde.

Pokračujte vysadením fazule. Od kukurice by mala byť vzdialená približne 0,15 m. Po týždni od vysadenia fazule, vysaďte tekvicu. Rovnako, ako predošlé plodiny ju vysaďte do tvaru kruhu, 0,15 m od fazule. Pôdu stačí celkom bežne zalievať. O ostatné sa postarajú tri sestry.

zdroj: reneesgarden

Dnes najobľúbenejšie