Prečo naši predkovia vkladali pod ovocné stromy kameň a vy by ste to mali skúsiť tiež!

Trik, ktorý používali naši predkovia a môže poslúžiť aj vám!

Predkovia mojej babičky pochádzali z veľmi drsných podmienok centrálneho Ruska. V týchto zemepisných šírkach neboli ani tie najextrémnešie vrtochy počasia ničím výnimočným a preto bolo dopestovanie plodín veľmi náročné. Oni si však aj napriek tomu dokázali vyvinúť zlepšováky, vďaka ktorým dokázali prežiť. Na jeden som si spomenul len pred pár rokmi a hoci neviem celkom presne ako, ale funguje to!

Babičkyn kameň

Skôr, ako som túto metódu použil, úrodu sliviek som mal len každé 2-3 roky a niektoré stromy mi dokonca nerodili aj dlhšie. Žena si spomenula, že babka vždy dávala pod snové stromčeky kamene. Zobrali sme teda pár väčších kusov kameňov a išli sme sadiť. Keď sme sadili mladé stromčeky, jednoducho sme vykopali jamu a kameň sme vložili blízko ku koreňom slivky. Potom sme nahrnuli hlinu a na vrch rozložili vrstvu mulču. Na slivky sme jednoducho zabudli a nechali sme ich žiť svojím životom. Na ďalší rok som odtrhol kvety a púčiky, aby sa slivka nevysilila a nechal som naďalej rásť a pevnieť.

Na ďalší rok sme mali z okolia jediný úrodu, jarné mrazy susedom vykynožili úrodu, my sme však mali sliviek a sliviek aj na rozdávanie. Aj počas ďalšej jari som si všimol, že napriek mojím obavám, jarné mrazy slivku nepoškodili a v lete sme sa dočkali plodov.

Žiadna mágia

Babku metódu s kameňom naučil jej otec, ktorý bol celý život odkázaný len na to, čo dopestoval. Kameň vraj má vplyv na lepšie upevnenie koreňov a nielen to, napomáha lepšie distribuovať teplo z koreňov až po konáre a mladé výhonky. Strom si tak dokáže zachovať vyššiu teplotu a mráz ho nespáli. Hoci neviem pomenovať presný proces ako to funguje, babka jednoducho hovorila, že kameň pomáha stromu prežiť mráz. Tiež zabezpečí, že korene budú silnejšie a pevnejšie. Ja mám na záhrade len slivky, ale dá sa použiť aj na iné ovocné stromy.

Roman Š.

Dnes najobľúbenejšie