Prečo majú plastové perá vo vrchnáku dierku? Táto drobnosť zachránila mnohé detské životy!

Ľudia majú odjakživa tendenciu žuvať najrôznejšie predmety, nevynímajúc plasty. Jedným z takýchto obľúbených predmetov je aj jednorazové guľôčkové pero, respektíve jeho plastový uzáver. Zdá sa však, že s tým je už nadobro koniec.

Určite pozná každý z vás klasiku z ríše pier, obyčajné tenké pero, ktoré má transparentný obal, takže vidieť len tuhu, no jeho vrchnák je farebný s hrotom. A práve vrchnák je takmer odjakživa obľúbenou „desiatou“ niektorých detí, žiakov, študentov či zamestnancov, ktorí ho zvyknú žuvať. Odteraz tak budú mať vo väčšine prípadov smolu, pretože výrobcovia sa rozhodli, že vrchnák bude mať otvor.

Dodržiavajú normy

Otvor vo vrchnáku obľúbených pier však nevznikol napríklad z dôvodu šetrenia plastu. Dôvod, pre ktorý sa výrobcovia rozhodli pre nový tvar vrchnákov, je omnoho humánnejší a dokáže ušetriť stovky životov.

Človek je totiž tvor nepoučiteľný a spôsoby, akými sa dokáže sám odpraviť z tohto sveta, neustále prekonávajú bizarnosti Darwinovej ceny, ktorá sa v mene čierneho humoru udeľuje tým, ktorí sa čo najhlúpejším spôsobom pripravili o život. A verte alebo nie, vrchnák z obyčajnej prepisky už zabil mnoho Američanov. Dôvod bol práve ten, že ho hrýzli a žuvali, no zároveň aj vdýchli a tak sa jednoducho zadusili. „Niektoré z týchto priedušných uzáverov majú v hornej časti malú dierku, čím sa dodržiavajú existujúce bezpečnostné normy,“ uvádza firma BIC, ktorá ponúka napríklad aj kancelárske potreby. Otvor vo vrchnáku pera tak minimalizuje riziko, že by ho mohli vdýchnuť napríklad deti alebo nepoučiteľní dospelí.

Dnes najobľúbenejšie