Najlepší liek pre uhorky, ktorým žltnú listy: 4 domáce recepty, ktoré vám zachránia úrodu a fungujú rýchlo!

Mať vlastnú záhradu je fantastické. Ak pestujete domáce plodiny, určite vás vedia potrápiť časté problémy zeleninovej záhrady – škodcovia, choroby, zlé počasie a ďalšie komplikácie. V prípade uhoriek sa najčastejšie stretávame s problémom žltnutia a nepekných škvŕn na listoch. Povieme si, čo môže byť ich príčinou a ako uhorky zachrániť.

prečo uhorky majú žlté listy

Prečo žltnú listy uhoriek

 • Nie je dostatok svetla . Zvyčajne z tohto dôvodu listy v záhrade žltnú. To je úplne normálne. Všetko, čo musíte urobiť je len odstrániť zažltnuté listy.
  prečo žlté listy majú uhorky
 • Škodcovia . Najčastejšie ide o vošky a roztoče, ktoré vysávajú miazgu z rastliny, takže listy začínajú žltnúť a vyschnúť. Pred takýmito škodcami rastliny zachránite nižšie popísanými ľudovými prostriedkami.
  žlté listy na uhorky
 • Nadbytok / nedostatok vlhkosti . V ideálnom prípade by sa žlté listy na uhorkách nemali objaviť, ak zalievate dva-trikrát týždenne. Ak je leto veľmi horúce, potom zalievame každý deň. Nezalievajte listy ani stonky, len ku koreňom, rastlina nemá rada vlhkosť a môže začať rýchlo hniť.
  čo liečiť žlté uhorky listy
 • Huby .Vo väčšine prípadov ide o následky plesňového ochorenia. Prvé príznaky sú hrdzavé škvrny na listoch, potom sa rastliny stávajú letargickými a nemusí ich zachrániť už ani správne zavlažovanie.
  ha uhorka žlté žlté listy
 • Poškodené korene . Môže to byť mechanické poškodenie. Dávajte pozor pri okopávaní alebo pretŕhaní buriny, aby ste korene uhoriek nepoškodili.
  prečo listy na uhorkách žltnú

Otázka : čo robiť, keď listy uhoriek žltnú? Neváhajte. Môžete si kúpiť nejakú chemikáliu na kontrolu škodcov, alebo plesne, ale je to bezpečné? Po takomto ošetrení budú plody pravdepodobne v sebe niesť zvyšky chémie zbere. Preto odporúčame používať domáce metódy.

Ako postupovať pri žltnutí listov?

 1. Mlieko a mydlo . Zrieďte polotučného liter mlieka v 10 litroch vody. Pridajte 30 kvapiek jódu a 20 g obyčajného mydla. Postriekajte listy každých desať dní.
 2. Cibuľové šupky. Naplňte nádobu 10 litrami vody a pridajte 0,7 l cibuľových šupiek. Priveďte do varu, potom zložte z ohňa a nechajte vylúhovať 14 hodín. Sceďte. 1 1 výsledného koncentrátu sa zriedi 4 litrami vody. Postriekajte každý krík.
  prečo uhorky žltnú
 3. Chlieb a jód . Namočte bochník čierneho chleba do 10 litrov vody. Pridajte pár kvapiek jódu. Nechajte zmes stáť cez noc, potom sa zriedi 1 l tohto koncentrátu v 10 1 vody a uhorky sa zalejú roztokom každých 14 dní.
 4. Kefír. Pri prvých známkach žltnutia na listoch uhoriek rozrieďte 2 litre kefíru v 10 litroch vody. Postriekajte rastliny týmto roztokom. Ak chcete urýchliť proces hojenia, pridajte do kefíru aj trochu obyčajného cukru.
  žlté uhorky listy