Prečo komáre niektorých ľudí štípu a iných nie?

Existuje nejaké vysvetlenie, prečo si na niektorých ľuďoch komáre pochutia viac ako na ostatných?

Aj vy ste obľúbeným terčom komárov? Potom to poznáte – len čo sa trochu oteplí, ste pre otravný hmyz doslova na dennom menu. Pritom iných ľudí komár uštipne sotva raz za celé leto. Existuje nejaké vysvetlenie, prečo si na niektorých ľuďoch komáre pochutia viac ako na ostatných?

Môže za to dych

Asi nie je žiadnym tajomstvom, že komáre ľudí vyhľadávajú podľa našej vône. Keďže baktérie na našej pokožke sa rôznia, každý z nás „vonia“ trochu inak. Zjednodušene povedané – niektorí voniame lepšie a iní horšie.

No za náš zápach nie sú zodpovední len naši mikroskopickí kamaráti na pokožke. Komáre priťahuje aj oxid uhličitý v našom dychu a najradšej majú ľudí so zvýšenou fyzickou aktivitou, keďže produkujú najviac oxidu uhličitého.

U tých z nás, ktorí komárom voňajú neodolateľne, je v stávke omnoho viac než len svrbivé vyrážky na pokožke. Komáre sú totiž prenášateľmi množstva nebezpečných vírusov, ktorým však obvykle pri uštipnutí nevenujeme dostatočnú pozornosť. Ide o rôzne infekčné ochorenia, ale aj nebezpečné vírusy malárie či aktuálne rozšírený zika vírus. Mimochodom, vedeli ste, že komáre majú ročne na svedomí viac ľudských životov ako samotní ľudia, hady a psy dohromady?

Ako sa brániť?

Aby sme však neboli takí negativistickí, pripravili sme pre vás aj niekoľko rád, ako sa komárom účinne vyhnúť.

Ak ste obľúbenou pochúťkou pre komáre, základom je používať správny repelent. Dietyltoluamid (alebo tiež DEET) je žltkastá olejovitá kvapalina a je najpoužívanejšou aktívnou zložkou v repelentoch. DEET je vnímaný kontroverzne, pretože môže spôsobovať rôzne alergické reakcie, avšak v porovnaní s rizikami, ktoré so sebou prináša uštipnutie komárom, ide o zanedbateľné obavy. Navyše je možné zakúpiť si spreje so zníženou koncentráciou DEET, pritom komáre odradí už 15-30% koncentrácia.

Ak máte stále obavy z DEET, existujú prírodné alternatívy. Repelenty, ktoré obsahujú aspoň 20% picaridinu (ktorý sa nachádza napríklad v čiernom korení) a 30% oleja z eukalyptu citrónového, dokážu účinne chrániť pred komármi až sedme hodín a pred kliešťami šesť hodín po nanesení. Na príordný produkt to vôbec nie je zlé.

Blíži sa leto a preto by ste nemali zabúdať na svoje zdravie. Dbajte o to, aby ste chránili seba a svoju rodinu.

foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie