Ak pripravujete cesnak zakaždým takto, prichádzate o veľa: Toto robila pri jeho čistení prababka a aj po rokoch je táto rada pre mňa cennejšia ako zlato!

Cesnak možno práve teraz pripravujte do vášho obľúbeného receptu. Skôr, ako ho však použijete, mali by ste vedieť toto!

Už dávno vieme, aký zdravý a prospešný pre zdravie je cesnak. Keď ho však budete nabudúce čistiť, spomeňte si na to, že ak vyhodíte šupku z neho, prídete o veľa z jeho cenných látok. Tie sa totiž ukrývajú práve v šupke a môžu vám veľmi dobre poslúžiť – stačí ju len zomlieť a pridať vodu – tento liek pomôže s nepríjemnou hnačkou a má ešte aj ďalšie výhody, o ktorých sa rozhodne oplatí vedieť!

Ak ste vyrastali na dedine tak, ako ja, možno vás to vaša starká alebo dokonca prababička naučila tiež. Šupka z cesnaku je ohromne cenná a nikdy u nás doma neskončila v koši. Najlepšie sú samozrejme šupky z domáceho cesnaku, ale aj keď použijete kupovaný, šupka musí byť neporušená – čistá a lesklá. Ešte jeden tip – pomletou šupkou sa dajú skvele odplašiť škodci zo záhradky. Moja babička ich vedela nasypať okolo zeleniny a hlavne okolo ruží.

Žanteka T.

Známa už celé stáročia

Šupka z cesnaku je známa svojimi účinkami už celé stáročia. V Číne boli známky o jej využívaní zaznamenané už pred naším letopočtom. Bola používaná najmä podporu imunity, regeneráciu tkavív, chráni pred toxínmi a je veľmi silná na boj s vnútornými zápalmi. Ženy na ňu nedali dopustiť ako na elixír mladosti.

Ako sa používala?

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vyberali sa šupky vždy len zo zdravého cesnaku, bez najmenšej známky poškodenia alebo hniloby. Šupka sa zomlela najemno a skladovala v uzatvárateľnej nádobe. Každý deň sa užívala malá kôpka zomletej šupky (menej ako lyžička), rozpustená v 1 šálke vody. Táto kúra sa používala na posilnenie imunity, potlačenie zápalov – najmä horných dýchacích ciest a potlačenie známok staroby. Šupka z cesnaku obsahuje quercetin, ktorý patrí medzi bioflavonoidy a podporuje obnovu tkanív. Kúra sa užíval počas jedného mesiaca.

Babský recept proti hnačke!

Túto ľudovú metódu pri tráviacich ťažkostiach poznala už moja prababička a používala ju vždy, keď tieto problémy nastali. 1 lyžičku pomletých šupiek rozmiešame v 1/2 šálke vody a nápoj vypijeme. S užívaním to však rozhodne nepreháňajte, viac ako 2 lyžičky prášku môžu viesť k zápche.

Pozor:

Kúry, ktoré využívajú cesnakovú šupku nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, deti a ľudia s chronickými ochoreniami tráviaceho ústrojenstva, ako aj pacienti trpiaci na diabetes.