Prečo by ste mali pridať ocot do práčky vždy, keď periete uteráky?

Možno sa vám to už stalo – nie je nič horšie, ako vyjsť z horúcej sprchy, túžobne sa zabaliť do príjemného teplého uteráka či osušky … a potom ten zatuchnutý zápach. Namiesto toho, aby uterák či osuška príjemne voňali, stratili svoju vôňu a postupne začali zapáchať. To je vskutku nechutné.

Prečo majú osušky a uteráky tendenciu zatuchnúť?

Je iróniou, že zdrojom nepríjemného zápachu je spravidla prací prostriedok či aviváž. Tieto prostriedky tiež spôsobujú, že uteráky a osušky strácajú svoju jemnosť a savosť.

bath-towels

Čo však robiť, aby ste si s týmito nepríjemnými vedľajšími účinkami poradili?

Nemusíte robiť nič výnimočné, pri praní stačí pridať ešte jednu špeciálnu prísadu. Ide o biely ocot.

Podľa výskumu inštitútu Good Housekeeping Institute jedna šálka destilovaného bieleho octu pridaná do prania pomôže udržať uteráky a osušky nadýchané a voňavé.

...

Vystihnúť správny čas

Podstatou ale je pridať ocot v správny čas – konkrétne počas plákania. To nie je pri automatických práčkach jednoduché, pretože by bolo potrebné prerušiť proces prania. Našťastie ale existuje jednoduchý trik, ako si s tým poradiť.

Aviváž sa zo zásobníka práčky uvoľňuje postupne počas celého prania. Aby ste zabezpečili, že ocot bude pridaný až počas plákania, nalejte do zásobníka aviváž tak, ako ste zvyknutí a ocot nalejte až na aviváž. Aviváž je totiž hustejšia ako ocot a preto sa postupným uvoľňovaním zásobníka ocot do prania dostane až na záver počas plákania.

Ak používate lacnejšiu a menej kvalitnú aviváž, ktorá nie je dostatočne hustá a ocot sa vám s ňou zmieša, skúste iný postup. Počas posledného plákania pracieho cyklu, nalejte šálku octu do dávkovača aviváže. Nevýhodou je, že budete musieť striehnuť na správny moment.

Nebojte sa, pach octu bude plákaním vyplavený, avšak vaše uteráky budú nadýchanejšie ako kedykoľvek predtým.

Odborníci zo spomínaného inštitútu však upozorňujú, že nie je potrebné pridávať ocot do každého prania, ale iba keď cítite, že je osuška či uterák zatuchnutý. Ak totiž budete pridávať ocot zakaždým, uteráky a osušky síce nebudú zatuchnuté, ale čoraz výraznejšie z nich bude cítiť ocot.

Ak sa vám to stane, pepláchnite ich pred praním v čistej vode.

Ocot nerobí uteráky len nadýchanými, savejšími a lepšie voňajúcimi, ale tiež môže pomôcť vyprať zafarbené uteráky!