Prečo by ste mali myslieť na zimnú dovolenku už v lete?

Leto sa pomaly končí a hoci je ešte do zimy relatívne ďaleko, už teraz sa je na čo tešiť. Nie je dokonca ani ničím neobvyklým, keď ľudia už teraz riešia zimné silvestrovské dovolenky. Navyše, čoraz viac ľudí má zimu dokonca veľmi rado, hlavne kvôli možnosti parádnej lyžovačky. Zima je totiž dostatočne dlhá na to, aby si počas mnohých víkendov prišiel na svoje každý milovník lyžovania.

Snehu síce nebýva tak ako voľakedy, no lyžiarske strediská nikdy nesklamú. Hlavne tie, ktoré majú svoje renomé. Zima je dokonca pre niektorých ľudí ešte obľúbenejším ročným obdobím ako leto. Je to aj preto, že umožňuje lyžovať sa počas dlhých mesiacov.

Lyžovačky sa už teraz nemôžu dočkať ani Rozinkovci, ktorí žijú v hlavnom meste. Každoročne miera na sever Slovenska, najmä do Tatier, a ostatné víkendy si vypĺňajú lyžovačkami bližšie k Bratislave. Lyžovanie – to totiž nie je len šport, ale aj akýsi životný štýl. Plné zjazdovky i chaty s občerstvením – to sú výjavy typické pre Slovensku počas dlhých mesiacov. Rozinkovci nie sú výnimkou, jar a leto priam neznášajú, jeseň pretrpia a už sa nevedia dočkať zimy. Majú aj veľa spoločných známych, s ktorými sa niekedy stretnú plánovanie, ale aj náhodne. A hoci často a radi menia miesta zimných dovoleniek, všade si vďaka svojej dobrosrdečnej a veselej povahe získajú nových priateľov. Tento rok však bude pre rodinu s dvomi tínedžermi niečím výnimočný.

Rozinkovci riešia možnosti dovolenky v zime a na lyžiach už najradšej od konca augusta. „Navštívte hotel Tatry,“ radil im ich známy, skúsený lyžiar Stano. Sám zdieľa radosť, ktorú má rodina s dvoma deťmi počas zimy. Rozinkovci totiž rozmýšľali, čo by si vybrali pre svoju tohtoročnú dovolenku. Na tú sa chystajú, ako už pravidelne, medzi sviatkami, pričom v stredisku vždy aj silvestrujú. Pre deti to nie je žiadna otrava, napokon, sú už v tínedžerskom veku, chvíľu pobudnú s rodičmi a potom oslavujú s inými turistami. Jednu väčšiu dovolenku absolvuje rodina v decembri, ďalšiu vždy cez jarné prázdniny. Keď deti odrastú, budú musieť vymyslieť inú alternatívu. Zatiaľ ale na to nemyslia.

Tento rok je pre „lyžechtivú“ rodinku trochu odlišný ako tie po minulé roky. Rozinkovci si totiž nežijú zle, rodičia zarábajú slušne a deti počas letných prázdnin brigádujú, aby si našetrili čo najviac peňazí na víkendové lyžovačky a zároveň im rýchlejšie ubehli prázdniny. Okrem dostatku peňazí sú však aj veľmi empatickí. Syn Jano si cez leto našiel nových kamarátov, medzi ktorými je aj Matúš z chudobnejšej rodiny. Rodičia sú z neho nadšení, je totiž veľmi dobrý chlapec, ktorý drží Jana pri zemi. A preto mu navrhli, aby išiel na zimnú dovolenku s nimi.

Matúš sa jednak teší, že konečne pôjde niekam na výlet či dovolenku, kam by sa inak zrejme nedostal. Má však obavy – lyžovať sa nevie a nemá ani lyže. „Požičovňa lyží pre deti i dospelých funguje všade. Požičiame lyže a naučíme ťa lyžovať. Za skoro týždeň sa to určite naučíš,“ chlácholia ho Janova mama. Dokonca dodala, že lyže môžu vybrať ešte skôr, a to priamo v Bratislave. Matúš pôjde objavovať krásy Slovenska a ešte sa aj niečo nové naučí.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pravdepodobne pôjdu do Tatier, do hotela, ktorým im navrhol Stano. „Zoberte si ďalekohľad,“ odporučil im ešte. Tatry sú krásne a aj keď tam už rodina párkrát bola, nikdy sa im nezunujú. Stále je čo objavovať, napokon, nemusia chodiť len na tie isté miesta. To je navyše aj ich heslo – vždy skúšať niečo nové. Teraz sa ale tešia aj z toho, že s nimi pôjde Matúš, pričom jeho rodičia na to prikývli. Sami totiž nemajú také možnosti a z láskavosti tejto rodiny sú nadšení.