Dajte topánky dolu: Rodičia, toto je dôležitý dôvod, prečo by mali vaše deti častejšie chodiť na boso!

Určite veľa z vás malo v obľube chodiť v detstve naboso. A to nie len doma, ale aj na ulici. Rodičia sú z toho väčšinou nervózni a deťom to vyslovene zakazujú. Sú ale aj takí, čo naopak, vzbudzujú k tomu, aby sme čím viac chodili bosí. Medzi nich patrí aj výchovná poradkyňa, Rae Pica. Podľa nej deti majú dostatok pohybu, ale nosia pritom vždy nejakú obuv.Zabúdame na fakt, že na chodidlách sa nachádzajú nervové zakončenia všetkých orgánov ľudského tela. Taktiež majú chodidlá dôležitú úlohu aj v stabilizácii a v koordinácii. Keď sme bosí, vnímame všetky vnemy inak.“ Okrem toho je veľa štúdií o tom, že keď chodíme bez obuvi, tak nám to posilňuje aj nohy. Pri deťoch je to preto veľmi dôležité, aby sa naučili vnímať aj cez chodidlá.

Chodiť na boso by mali aj vaše deti – rozvíjate ich mozog

Chôdza bez topánok podporuje cirkuláciu krvi a stabilizuje sa krvný tlak. Reflexné body, ktoré sa nachádzajú na chodidlách, pomáhajú aj napraviť nervové spojenie medzi mozgom a nohou. To znamená, že ak zakážete deťom chodiť naboso, tak im narúšate ich vývoj nervového systému. 

Ak budete častejšie chodiť naboso, vaše nohy si skôr zvyknú a budú odolnejšie voči zraneniam. Treba dávať pozor aj pri výbere obuvi, lebo veľakrát môže viac uškodiť ako pomáhať.

Toto je 8 ďalších najväčších výhod, ktoré vám chôdza naboso prináša:

1. Krvný tlak

Stimulácia chodidiel priamo súvisí s vnútornými orgánmi. Môže sa vám vďaka tomu upraviť aj krvný tlak a stabilizuje sa vás srdcovo-cievny systém. Chôdza naboso dokonca podporuje cirkuláciu krvi vo vašich lýtkach a zabraňuje tým vzniku cievnych problémov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2. Stres

Možno si to najskôr ani neuvedomíte, no pri chodení naboso nielen že prídete na celkom iné myšlienky, ale okrem toho sa aj celkovo uvoľníte a zbavíte sa zbytočného napätia a stresu. Je to maličkosť, no dokáže vám zlepšiť náladu.

3. Svaly

Pri chodení naboso zaťažujete svaly, ale aj šľachy a väzivá inak, pričom ich posilňujete. Aj vaše prsty na nohách môžu byť vďaka tomu v prirodzenejšej polohe, ako v obuvi, ktorá je niekedy nevhodná.

4. Otužovanie

Chodením naboso môžete posilniť aj svoju imunitu. Ak budete pravidelne po niekoľko minút chodiť po chladnejšom povrchu, budete odolnejší voči nachladnutiu.

Chôdza naboso je to najlepšie, čo môžete svojim chodidlám dopriať.Chôdza naboso je to najlepšie, čo môžete svojim chodidlám dopriať. Foto: wikipedia

5. Chrbtica

Naboso chodíme prirodzenejšie a správnejšie, ako v topánkach. Zapájate všetky svaly a došľapujete aj na pätu a neprenášate väčšinu váhy na špičky chodidiel. Správna chôdza vám môže pomôcť zmierniť aj bolesti chrbtice.

6. Vnímanie

Keď chodíte naboso, dostávajú sa ku vám prostredníctvom nervových zakončení na chodidlách vnemy, s ktorými sa bežne nestretávate. Keď budete pod nohami cítiť rôzne povrchy, bude to zmena aj pre váš mozog, ktorý bude dostávať nové podnety, ktoré pri chôdzi v topánkach nedostávate.

7. Masáž

Chôdza naboso je tou najlepšou masážou nôh. Pomôže vám zmierniť aj problém s plochými nohami a posilní svalstvo chodidiel.

8. Spánok

Keď občas svojim nohám doprajete slobodu a poprechádzate sa naboso, môže vám to zlepšiť aj kvalitu vášho spánku. Ak to súvisí so stresovým hormónom kortizolom a s tým, že pri takejto chôdzi odbúravate stres.

V konečnom dôsledku vám bosá chôdza pomôže aj pri chudnutí, pretože, keď sa dobre vyspíte a zbavíte sa stresu, budú sa vám ľahšie zhadzovať aj nadbytočné kilá. Pomôže vám tiež znížiť voľné radikály v tele a prípadné zápaly. Dokonca dokáže ženám zmierniť problémy súvisiace s predmenštruačným syndrómom.