Pre všetkých majiteľov plastových okien: Toto treba robiť, aby sa okolo okien nezačala tvoriť pleseň a neunikalo vám cez ne teplo!

Platové okná má dnes už doma hádam každý a ak ste si ich práve nechali namontovať a chcete, aby slúžili skutočne dlho, máme pre vás tipy, ktoré by ste mali poznať.

Platové okná má dnes už doma hádam každý a ak ste si ich práve nechali namontovať a chcete, aby slúžili skutočne dlho, máme pre vás tipy, ktoré by ste mali poznať. Určite sa vám budú skvele hodiť a navyše, môžu vám ušetriť aj veľa problémov!

Okná sa rosia a tvorí sa okolo nich pleseň

V tomto prípade sa stretáva vysoká vlhkosť interiéru s chladným povrchom okien, prípadne problém môže byť v tom, že okná sú zle zaizolované. Prvý dôvod tohto problému najjednoduchšie vyriešite správnym vetraním, odstránením rastlín z parapety okna (tie sú často pôvodom nadmernej vlhkosti) a umiestnením lapačov vlhkosti do okolia okna (príklady účinných domácich lapačov vlhkosti nájdete TU).

Ak je príčinou zlá izolácia, k problémom s plesňou sa pridá aj unikanie tepla cez okná. Situáciu napravíte tak, že do vnútornej strany okenného rámu v interiéri aplikujete parotesnú pásku a do vonkajšej strany rámu v exteriéri aplikujete difúznu fóliu. Ďalší spôsob, ako zabrániť unikaniu tepla cez okná nájdete TU.

Správne nastavenie okien na zimné a letné obdobie

Ak vaše plastové okná ukrývajú túto možnosť, neváhajte ju využiť. V ráme okna totiž nájdete skrutky na nastavenie zimného a letného režimu okna. Vďaka nim prispôsobíte izolačné vlastnosti okna na konkrétne ročné obdobia. Správne nastavenie vám ušetrí peniaze za energie a okno vám vydrží v perfektnom stave dlhšie.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Premazanie je veľmi dôležité

Veľmi dôležité je, že všetky pohyblivé časti kovania vyžadujú pravidelné mazanie. Mazanie je potrebné vykonať aspoň raz do roka. Na mazanie je ideálna technická vazelína, alebo iné tukové mazivo. V žiadnom prípade nepoužívajte silikónové spreje, pôsobia len krátkodobo a postupne vyplavia všetko mazivo (aj z predošlých náterov).

Nezabúdajte ani na priechodnosť otvorov, ktoré slúžia na odvádzanie vody – raz za čas z nich odstráňte nečistoty, aby slúžili tak, ako majú a nezadržiavali v sebe vodu, ktorá v zime môže zamrznúť a spôsobiť veľký problém.

Ak ste čerstvo po inštalácií okien

Z rámov dôkladne odstráňte zvyšky lepidla a malty, ochranné pásky by mali byť na oknách maximálne 3 mesiace, v opačnom prípade vplyvom poveternostných podmienok sú viac na škodu, ako na osoh. Okná čistenie vždy len na mokro, teplou vodou a šetrnými prostriedkami na čistenie.