Najlepšia rada, ak sa chystáte sadiť jesenný cesnak: Držte sa tohoto a na jar najväčšiu úrodu spomedzi susedov!

Vysadiť správne jesenný cesnak je malá alchýmia. Treba to urobiť múdro, aby prečkal zimu a na jar vykukol spod zeme v plnej sile.

Vysadiť správne jesenný cesnak je malá alchýmia. Treba to urobiť múdro, aby prečkal zimu a na jar vykukol spod zeme v plnej sile. Vyzbierali sme rady od tých najpovolanejších – vás skúsených záhradkárov, ktorí cesnak už roky sadia a naučili sa, ako dosiahnuť čo najväčší výnos v podobe zdravých a veľkých plodov. Toto sú ich cenné rady.

Cesnak sadím čo najneskôr. Teplota musí byť stabilne pod 9 stupňov Celzia. Raz som vysadila na začiatku októbra a cesnak až príliš vyrástol. Potom zmrzol a to veľmi poškodilo celú úrodu. Cesnak bol malý a mnohé polody celkom vymrzli. Za mňa koniec októbra až po Martina (11.11).

Jarmila K.

Vysádzam koncom októbra, pôdu je potrebné dobre prekypriť a prihnojiť, ja používam Cererit a som s ním spokojný. Sadím tak, aby bola špička strúčiku 7 cm od zemou, to je rokmi overená hĺbka. Potom len dobre pôdu zatlačím a nechám tak až do jari.

Peter K.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ja vždy týždeň-dva pred výsadbou dávam na záhon dusíkaté vápno. Pôsobí proti chorobám, plesni a škodcom. Tiež dezinfikuje pôdu. Mne sa to osvedčilo aj v boji proti burine.

Mirka G.

Ja odporúčam morenie cesnaku. Čítala som, že na morenie sú všelijaké názory, ale keď som nemorila, úroda bola malá. Sadím po 20. októbri a morím v Sulke podľa návodu.

Mária V.

Nedám dopustiť na popol. To mi poradila už dávno svokra. Popol najskôr vpracujem do pôdy, kde budem sadiť cesnak a potom ho pred sadením vyváľam v popole – ale pozor len v drevenom. Mám ho pekný každý rok.

Lukáš C.

Cesnak vždy sadím k jahodám, aj medzi ne. Mám overené, že tam sa cesnaku darí. Určite nedávajte tam, kde ste mali koreňovú zeleninu. Tam je pôda vyčerpaná o živiny, ktoré cesnak potrebuje. Tiež je dobré, sadiť ho tam, kde bol šalát, fazuľa, alebo hrach.

Julka

V 3l vody rozpustiť 1PL sódy bikarbóny a nechať cesnak máčať v tomto počas noci. Pred sadbou namočiť cesnak ešte na 3 minútky do 40%-tného alkoholu. Robím tak a som spokojný, moridá z obchodu nepoužívam.

Vlado H.