Zlatá zásada starostlivosti o orchideu pre bohaté kvitnutie: Držte sa toho pri každej rastline a kvitne celý rok!

Orchidea je pomerne náročná kvetina na pestovanie, čo vie väčšina pestovateľov. Niektorí pestovatelia však ovládajú tajomstvá, vďaka ktorým im orchidey rozkvitnú do krásy pokojne aj v januári.

Poradíme vám preto tipy a triky skúsených pestovateľov, ktoré pomôžu aj vám.

Čo treba vedieť na začiatok?

Kedy treba orchideu presadiť?

Orchideu netreba presádzať každý rok. Orchidea nepotrebuje klasickú zeminu, ale špeciálny substrát, presadiť ju však stačí po 2-3 rokoch. Je dôležité, aby ste zmenili substrát a prostredie.

 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

To však neplatí, ak očividne rastlina nie je v dobrom stave. Vtedy treba najskôr zvážiť jej stav a podľa okolností ju presadiť. Typickým príkladom je hniloba koreňov, ktorá je u orchideí pomerne častá.

Prečo špeciálny substrát?

Orchidea phalaenopsis je epifytická rastlina – to znamená, že rastie na kmeňoch stromov. V prírode nepotrebuje substrát, lebo všetky živiny dokáže prijať z dažďovej vody. Jej korene sú hrubšie a tým pádom nepotrebujú substrát, teda pôdu.

Aký črepník je správny?

Orchidea potrebuje priesvitný črepník s drenážnymi otvormi, ktorý zodpovedá veľkosti rastliny.

Ako presádzať?

Potrebujete malú misku s teplou vodou, priesvitný črepník, nožnice, nový substrát, kus peny a prevarenej vody. Orchideu v črepníku dajte do vedra s vodou. Po 30 minútach ju vytiahnite opatrne z vedra, vytiahnite ju zo starého kvetináča a osloboďte korene od substrátu.

Vysušené alebo zhnité korene odstrihnite nožnicami. Na dno črepníka vysypte trochu substrátu a na spodok vložte ešte trochu tvrdšej peny, ktorá bude udržiavať vlhkosť. Rastlinku opatrne vložte do črepníka a zasypte substrátom. Po dobu 7 až 10 dní orchideu nepolievajte a ani ju znovu nepresádzajte. Nechájte ju oddychovať a vstrebať “šok”, ktorý zažila.

Čo robiť, aby orchidea zakvitla?

Rastlinku je vhodné doslova oživiť šokovou terapiou. Umiestnite ju na niekoľko dní do tmy a potom späť na parapet k oknu. Tento trik však funguje iba pri zdravých rastlinách.  Slabšie rastlinky nemusia tento šok prežiť.

Zázrak ostrieľaných pestovateľov – cukor!

Ak sa vám stalo, že ste orchideu presadili a nedarí sa jej, nechtiac ste ju poškodili, alebo jednoducho dlho – predlho nekvitne, skúste tento tip, mňa ešte nesklamal. A to orchideám nedávam ani špeciálne hnojivá. Pre mňa je jednodznačne najväčší zázrak pre túto rastlinu cukor. Jedna pani mi raz povedala, že cukor pre orchideu je ako antibiotikum pre človeka. Stačí ho správne použiť a orchidea sa naštartuje.

Na čo funguje cukor?

  • na zvädnuté rastliny,
  • na rastliny, ktoré ste nechtiac poškodili pri manipulácií,
  • na rastliny, ktoré dlho nekvitli,
  • na staršie rastliny, ktorým chýba energia.

Ako na to?

Ja som túto kúru použila na sestrinu orchideu, ktorá bola naozaj už na vyhodenie. V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň). Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody. To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli. Na druhý deň už vyzerala už oveľa lepšie a postupne sa úplne zotavila – pre moju sestru zázrak, pre mňa jednoducho cukor.

Takto vyzerá moja orchidea, sestrina purpurová dokonca nahodila najviac pukov, odkedy ju doma má!

S pozdravom, Evka z Ilavy

Tak nezabudnite

Poškodenej alebo zvädnutej orchidey skúste pomôcť kúpeľom v cukrovom roztoku, ktorý pripravíte z jednej čajovej lyžičky cukru a jedného litra vody. Potom ju ešte na hodinu vložte do vlažnej vody. To je všetko!

Čo treba robiť, keď prestane kvitnúť – najskôr pozorujte, až potom strihajte!

Radí pestovateľka: „Ja nikdy nestrihám hneď ako odkvitne. Mám takú skúsenosť, že keď som to robila hneď, orchidea sa akoby zastavila a dlho-dlho mi potom nekvitla. Odkvitnutú orchideu chvíľu sledujte, ak celá kvitnúca stonka zaschne a stvrdne, znamená to, že už je celkom vyčerpaná – mŕtva a treba ju celú odstrániť. Ak zožltne a uschne len vrchná časť a spodná ostane zelená, je to znamenie, že stonka opäť vykvitne, ale je potrebné odstrániť uschnutú časť, aby ste jej pomohli. Na toto si však dávajte pozor – nikdy nestriháme na hranici živej a mŕtvej stonky, striháme tak, aby ostal asi 1 cm suchej časti na stonke (teda asi 1 – 1,5 cm nad hranicou zelenej a suchej časti).“

Ak ostala kvitnúca stonka aj nejaký čas po odkvitnutí celá stonka zelená ide o najlepší prípad, pretože orchidea má najviac energie a máte najväčšiu šancu, že bude kvitnúť opäť veľmi skoro. V takom prípade je stonku však potrebné tiež zastrihnúť, aby ste jej pomohli a to asi 1,5 – 2 cm cm nad tretím očkom. To je najlepšie miesto na stimuláciu a ozdravenie rastliny.

 

Dôležité – rezy vždy ošetrujem rozdrveným čiernym uhlím – rany sa rýchlo zacelia a nehrozí, že by sa do nich dostali choroby alebo by rastlina začala hniť. Čierne uhlie je môj overený tip, používam celé roky.

 

Ja poradím ešte jeden zlepšovák. Ak máte mladú a silnú orchideu, ktorá má odkvitnutí zelenú celú stonku a vytvorila niekoľko radov listov, stonku odstraňujem celú. Ale nerobte to, ak orchidea nevytvorila viac radov listov, to značí, že by nemusela mať dostatok sily na vyrašenie novej stonky. Iba ak máte skutočne bujne rastúcu orchideu

Kedy viete, že orchidea je odpočinutá a môžete ju začať prebúdzať?

 

Orchideu treba po období kvitnutia nechať nejaký čas odpočinúť, ako všetky rastlinky. Ako však spoznať, kedy je orchideu možné prebúdzať, aby rýchlejšie zakvitla? Mne poradila svokra pozerať na korene. Keď orchidea odpočíva, korene sú celkom strieborné, rastlina je v čase odpočinku a treba ju nechať na pokoji. Keď korene začínajú získavať zelenkavý nádych, rastlina prichádza do aktívneho obdobia. Môžete začať o niečo viac zalievať a postupne pridávajte aj hnojivo. Orchidea začne čoskoro kvitnúť.

Po odkvitnutí ešte nezabudnite skontrolovať korene, ak sa na nich objavila pleseň, odstráňte ich (rany ošetrite uhlím) a rastlinu presaďte do nového substrátu.

 

Keď rastlinu presádzam, vždy ju najskôr namočím do kúpeľa s vlažnou odstátou vodou, potom vložím do nového črepníka a odložím na 1-2 týždne na chladnejšie tmavé miesto v byte. Takto sa rastlina rýchlejšie adaptuje na nové prostredie.

 

Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: pixabay