Recept, ktorý v dnešnej dobe vyvážite zlatom: Maďarská ťahaná štrúdľa podľa prababičky!

Vzácny recept, ktorý sa dnes už takmer nerobí. Prababička s koreňmi v Maďarsku vám ukáže postup, ako si upiecť pravú maďarskú ťahanú štrúdľu!

Vzácny recept, ktorý sa dnes už takmer nerobí. Prababička s koreňmi v Maďarsku vám ukáže postup, ako si upiecť pravú maďarskú ťahanú štrúdľu!

Potrebujeme:

Cesto:

1,5 kg hladkej múky

4 vajcia

2 lyžice masti

75 g čerstvého droždia

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vlažnú vodu

1 lyžicu cukru

Štipka soli

Postup:

V malom množstve vlažnej vody rozpustíme droždie a pridáme cukor. Keď vyjde kvások pridáme ostatné suroviny a nakoneic soľ. Vymiesime jednotné cesto, ktoré necháme len pár minút odležať.

Potom cesto na pomúčenej doske rozdelíme na 4 bochníčky a každý potrieme masťou, aby cesto nevyschlo. Necháme na teplom mieste odležať 30-60 minút. Cesto nesmie ochladnúť, inak by popraskalo.

Teraz každý bochník cesta preložíme na stôl a rozťahujeme na čo najväčšiu plochu. Cesto by malo byť tenučké ako membrána. Babička cesto vždy rozťahuje na obruse a ako vidíte, je naozaj obrovské.

Cesto potom vždy pokvapkala tukom – maslom alebo masťou, posypala makom, cukrom a pridala aj kyslú smotanu. Potom opatrne zrolovala pomocou obrusu a preložila na plech vymastený tukom. Každý kus cesta rozdelila na 3 diely, čím vzniklo 12 roliek. Pečieme pri teplote 180 stupňov 30-40 minút, kým nie je povrch zlatistý.

Upečené štrúdle poprášime práškovým cukrom.